NEBYŤ DVOCH CHÝB NA MOKREJ SNEHOVEJ KAŠI, SLOVENSKÁ LYŽIARKA BY VYHRALA SVOJ PRVÝ SLALOM SVETOVÉHO POHÁRA

Zuzulová bola druhá, ale už naštvaná

Sezónu ukončila najlepším výsledkom kariéry. Vo finále svetového pohára v Bormiu bola druhá, v konečnom poradí predstihla kamarátku Poutiainenovú. Veronika Zuzulová je tretia najlepšia slalomárka sveta.

Tri najlepšie slalomárky v celkovom poradí svetového pohára. Zľava druhá Rakúšanka Nicole Hospová, jej víťazná krajanka Marlies Schildová a tretia Slovenka Veronika Zuzulová.(Zdroj: SITA)

BORMIO, BRATISLAVA. „Sedem stotín je moment, čo necvaknete ani na stopkách,“ povedala po vyprchaní prvých šťastných emócií 23­ročná zjazdárka Veronika Zuzulová.

Vyhrala Rakúšanka Marlies Schildová, ktorá zároveň potvrdila svoje prvenstvo v celkovom poradí slalomu svetového pohára. Američanke Lindsay Vonnovej stačilo 11. miesto v slalome na potvrdenie celkového triumfu v SP a zisk veľkého krištáľového glóbusu.

Predbehla Poutiainenovú

Zuzulová v celkovom poradí slalomu zo štvrtého miesta úspešne zaútočila na fínsku kamarátku Taniu Poutiainenovú a dostala sa pred ňu na tretie miesto. Najväčší úspech slovenského zjazdového lyžovania v samostatnej ére.

Hlava v dlaniach

Veronika nikdy nebola bližšie k vytúženému prvému triumfu v pretekoch svetového pohára. Po prvom kole bola piata, aj v druhom kole mala piaty najlepší čas, hoci v desaťstupňovom teple predchádzajúcich 25 pretekárok rozbilo trať. Veronika po dojazde nevyhodila ruky nad hlavu, ako má vo zvyku, zovrela si hlavu do dlaní a symbolicky si ju bila o kolená. Vyčítala si dve chyby v hornej časti. Najprv ju lavór vyhodil vysoko do vzduchu, o pár bránok ďalej sa jej v ruke nešťastne vyšmykla ľavá palica .

Vyšmykla sa jej palica

„Medzitým ma dve žŕdky buchli do hlavy. V hornej časti som skoro vyletela z trate. Snehová kaša bola mäkká, druhé kolo navyše ťažko postavené. Hádzalo ma to na päty, ale bojovala som,“ citovala Zuzulovú agentúra SITA.

„Verona bola strašne naštvaná. Keď jej došlo, aký malý kúsok ju delil od víťazstva. Určite to boli emocionálne najvypätejšie preteky v jej kariére,“ povedal pre SME šéf zjazdárskeho úseku lyžiarskeho zväzu Richard Magdolen.

Otec a tréner Timotej Zuzula bol v cieli zjazdovky Stelvio spokojný: „Sedem stotín zamrzí, ale taký je šport. Marlies už treba raz konečne poraziť. Teraz je jasné, že sa tak môže stať až v budúcej sezóne,“ citovala ho SITA.

Jubileum Schildovej

Schildová oslávila včera svoje jubilejné dvadsiate víťazstvo v pretekoch svetového pohára. V druhom kole však bola napriek Zuzulovej chybám pomalšia. „Marlies je veľmi dobré dievča a vynikajúca slalomárka. Sme športovci a vieme, o čom je šport. Len korektné víťazstvá nás tešia. Marlies dlhodobo ukazuje, že je najlepšia, nielen v Bormiu. Veronika ju musí ešte viac ponaháňať,“ dodal Zuzula.

Dnes majú ženy v Bormiu na programe obrovský slalom.

Fakty z Bormia

Svetový pohár v Bormiu - slalom: 1. Schildová (Rak.) 1:52,78 min, 2. Zuzulová (SR) +0,07, 3. Záhrobská (ČR) +0,24, 4. Hospová (Rak.) +0,30, 5. Costazzová (Tal.) +0,34, 6. Borssenová (Švéd.) +0,79.

Konečné poradie SP v slalome: 1. Schildová (Rak.) 640 bodov, 2. Hospová (Rak.) 515, 3. Zuzulová (SR) 501, 4. Poutiainenová (Fín.) 484, 5. Záhrobská (ČR) 392, 6. Borssenová (Švéd.) 343.

Celkové poradie v SP: 1. Vonnová (USA) 1367 bodov, 2. Hospová (Rak.) 1159, 3. Rieschová (Nem.) 1146, 4. Schildová (Rak.) 1080, 5. Görglová (Rak.) 1037, 6. Pärsonová (Švéd.) 973,... 14. Zuzulová (SR) 5111.


V Bormiu vládne jar, lyžiari ostávajú bokom

Prvýkrát v histórii lyžovania je finále svetového pohára sústredené do jedného dejiska. V Bormiu sú zjazdári, bežci i snoubordisti.

„Atmosféra v Bormiu je zatiaľ dosť rozpačitá. Prázdne divácke miesta na tribúnach sa snažia organizátori na poslednú chvíľu zaplátať výletmi školákov z celého okolia,“ hovorí šéf úseku slovenského zjazdového lyžovania Richard Magdolen. Experiment Medzinárodnej lyžiarskej federácie sa podľa neho rozplýva v roztrieštenosti jednotlivých dejísk.

Tri roky po vypadnutí

Bežci bojujú o body v Santa Caterine, tridsaťpäť kilometrov povyše Bormia. Pred troma rokmi tam mali v rámci majstrovstiev sveta zjazdárov svoju lokalitu ženy. Zuzulová vtedy vypadla štyri bránky pred cieľom. Zradil ju odraz predchádzajúcej žrde zásahom do päty. Veronika povedala prvé slovo po polhodinovom plači pod konštrukciou tribúny.

„Odvtedy Veronika všestranne vyzrela. Je odolnejšia predovšetkým psychicky. Pomohla nám letná príprava v Argentíne,“ povedal pred odchodom do Bormia jej otec a tréner Timotej.

Otec bol skialpinistom

Na hrebeňoch v okolí Bormia sa vo svojich študentských časoch snažil presadiť ako skial­pinista. „Za socializmu bolo mojou hlavnou motiváciou dostať sa cez šport na Západ. Žasol som nad vybavenosťou stredísk v Santa Caterine i Bormiu. Vtedy som nepomyslel, že raz sa sem vrátim ako tréner vlastnej dcéry, ktorá sa vypracuje na špičkovú pozíciu. Som na ňu pyšný.“

Už pred troma rokmi povzbudzoval Veroniku početný fanklub, včera sa do televíznych záberov dostala aj jej mama vyskakujúca od šťastia.

Schildová mala namále

Rakúšanka Marlies Schildová mala naozaj namále. Veronika išla v druhom kole najrýchlejšie. Škoda, že keby neexistuje ani v športe. Nebyť dvoch chýb, určite by sa postavila na najvyšší stupeň.

„Druhé kolo bolo nesmierne náročné. Po dojazde do cieľa som som neverila, že by som mohla vyhrať, veď mi takmer vypadla palica a na rozbitej a mäkkej trati som mala dosť problémov,“ citovala juniorskú svetovú šampiónku z roku 2002 agentúra SITA.

Zuzulovej stačilo osemdesiat bodov za druhé miesto, aby v konečnom poradí slalomu predstihla vicemajsterku sveta 2005 v tejto disciplíne Fínku Tanju Poutiainenovú a zakotvila na skvelom treťom mieste.

„Získať medailové umiestnenie v celkovom hodnotení slalomu bolo mojím predsezónnym cieľom,“ priznala Veronika, ktorá jazdí za súkromný klub Ski Zu Bratislava, ale zastrešuje ju VŠC Dukla Banská Bystrica. „Som rada, že som ho splnila. Uvidíme, aká bude príprava na nový ročník, no určite by som v nej chcela zaútočiť na malý glóbus.“

Zuzulová má za sebou životnú sezónu. Dokončila všetkých deväť slalomov a ani raz sa vo výsledkovej listine neocitla na horšej ako 10. priečke. Trikrát skončila druhá, raz tretia, štvrtá a piata, dvakrát šiesta a jedenkrát desiata.

Iba ona, Fínka Poutiainenová a Švédka Borssenová bodovali vo všetkých deviatich slalo­moch aktuálnej sezóny.

„Mám obrovskú radosť! Hoci som mala na trati v druhom kole veľké problémy, takmer som vyhrala. Z druhých miest vo Svetovom pohári si Bormio vážim azda najviac, lebo to boli najťažšie preteky z tých, v ktorých som skončila druhá.

Marlies opäť ukázala, že je vynikajúca. Ale verím, že v budúcej sezóne ju už konečne zdolám.“

Práve Marlies Schildová bola suverénne najlepšou slalomárkou sezóny. Vyhrala päťkrát. „Málokedy som sa z prvenstva tešila tak, ako v Bormiu. O svoj druhý malý glóbus som musela bojovať oveľa tvrdšie, preto je aj moja radosť z jeho zisku väčšia,“ povedala Schildová.

(ju, sita)
Veronika Zuzulová

Narodená: 15. júla 1984 v Bratislave

Klub: Ski Zu Bratislava.

Tréner: Timotej Zuzula (otec).

Lyže: Rossignol.

Viazanie: Rossignol.

Lyžiarky: Rossignol.

Záľuby: tenis, priatelia, windsurfing, nakupovanie.

Vzdelanie: stredoškolské s maturitou (športové gymnázium). V súčasnosti študuje diaľkovo na univerzite.

Vzory: Alberto Tomba a Lance Arm­strong.

Obľúbené jedlo a nápoj: cestoviny, Red Bull.

Obľúbený film a herec: Zelená míľa a Tom Hanks.

Obľúbený spevák: Craig David.

Zviera: chameleón

Farba: modrá

Tri veci na opustený ostrov: zápalky, nôž, priateľ

Kontrastné vlastnosti: veselosť – lenivosť.

Tohtoročné slalomy

Reiteralm (Rak., 10. 11. 2007) - 5. miesto

Panorama (Kan., 25. 11. 2007) - 6. miesto

Aspen (USA, 9. 12. 2007) - 6. miesto

Lienz (Rak., 29. 12. 2007) - 10. miesto

Špindlerův Mlýn (ČR, 6. 1. 2008) - 2.

Maribor (Slovin., 13. 1. 2008) - 2. miesto

Ofterschwang (Nem., 27. 1. 2008) - 4. Záhreb (Chorv., 15. 2. 2008) - 3. miesto

Bormio (14. 3. 2008) - 2. miesto

Najlepšie umiestnenia v SP


2. miesto - Špindlerův Mlýn ( 6. 1. 2008)

2. miesto - Maribor (Slovin., 13. 1. 2008)

2. miesto - Bormio (Tal, 13. 3. 2008)

3. miesto - Zwiesel (Nem., 8. 2. 2004)

3. miesto - Kranjska Gora

(Slovin., 7. 1. 2007)

3. miesto - Sierra Nevada (Šp., 25. 2. 2007)

3. miesto - Lenzerheide

(Švajč., 17. 3. 2007)

3. miesto - Záhreb (Chorv., 15. 2. 2008)

4. miesto - Santa Caterina

(Tal., 9. 1. 2005)

4. miesto - Ofterschwang

(Nem., 27. 1. 2008)

5. miesto - Val dďIsere (Fr., 21. 12. 2006)

5. miesto - Reiteralm (Rak., 10. 11. 2007)

6. miesto - Zwiesel (Nem., 11. 3. 2007)

6. miesto - Panorama (Kan., 25. 11. 2007)

6. miesto - Aspen (USA, 9. 12. 2007)

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. 3 pravidlá pre lepší dôchodok
 2. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€
 3. Eilat: Slnko, teplo a zábava
 4. Ku kuchynskej linke dostanete obývačku či vstavané skrine za 50%
 5. 4 rady pre deti a dospelých, ako sa starať o pokožku
 6. Výstava Podoby lásky zobrazí skutočné osudy konkrétnych žien
 7. Tohtoročné trhy pred Auparkom bude otvárať Vidiek
 8. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky
 9. Ochráňte pred zlodejmi celé vozidlo vďaka VAM Akustik
 10. Všetky okresy svojimi pobočkami pokrývajú len tri banky
 1. Eilat: Slnko, teplo a zábava
 2. Ku kuchynskej linke dostanete obývačku či vstavané skrine za 50%
 3. Exkurzia študentov Stavebnej fakulty STU v Bratislave
 4. Prichádza Black Friday, jazdenku môžete mať so zľavou 2000 eur
 5. 4 rady pre deti a dospelých, ako sa starať o pokožku
 6. Výstava Podoby lásky zobrazí skutočné osudy konkrétnych žien
 7. Tohtoročné trhy pred Auparkom bude otvárať Vidiek
 8. Všetky okresy svojimi pobočkami pokrývajú len tri banky
 9. Ochráňte pred zlodejmi celé vozidlo vďaka VAM Akustik
 10. Čerešne - miesto, kde môžete žiť podľa seba
 1. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky 17 415
 2. Eilat: Slnko, teplo a zábava 10 133
 3. 3 pravidlá pre lepší dôchodok 7 522
 4. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€ 4 407
 5. Tohtoročné trhy pred Auparkom bude otvárať Vidiek 2 756
 6. Ako sa zbaviť chladnej podlahy 2 652
 7. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií 1 988
 8. Čerešne - miesto, kde môžete žiť podľa seba 1 734
 9. Všetky okresy svojimi pobočkami pokrývajú len tri banky 1 511
 10. Ku kuchynskej linke dostanete obývačku či vstavané skrine za 50% 1 442

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Veľkolepý nástup, výslnie a pád. Prečo veľké strany neprežijú svojich lídrov

Výmena lídra nie je kľúčom k dlhšej životnosti strany. Funguje len pri menších stranách, v Smere by mohla znamenať rýchly zánik.

KOMENTÁRE

Smer bez Fica nemá logiku

Životnosť strán ako Smer sa odvíja od popularity zakladateľa.

Neprehliadnite tiež

Na najslávnejšieho futbalového podvodníka si zavolali aj šamana

Chcel byť futbalovou hviezdou. Nechcel však pre to urobiť to, čo iní.

PL Focus

Anglický tím získal päť najdrahších posíl v histórii klubu, aj tak hrá o záchranu

13. kolo ponúkne šláger medzi Liverpoolom a Chelsea.

Poprad aj Zvolen vyhrali totožne 7:5, uspela aj Nitra

Piatkový program ponúkol zápasy s vysokým počtom gólov.

Lobotka odohral v španielskej La Lige celý zápas, jeho Celta Vigo vyhrala

Mužstvu slovenského futbalistu stačil na výhru jeden gól.