Európa jednotná v odmietnutí bojkotu pekinských OH

SITA|17. mar 2008 o 16:16

BRDE PRI KRANJI/BERLÍN/BRUSEL 17. marca (SITA, AFP) - S myšlienkou bojkotovať augustové olympijské hry v Číne v súvislosti s napätím v himalájskom regióne Tibet sa zatiaľ nestotožnili žiadne z európskych ...

BRDE PRI KRANJI/BERLÍN/BRUSEL 17. marca (SITA, AFP) - S myšlienkou bojkotovať augustové olympijské hry v Číne v súvislosti s napätím v himalájskom regióne Tibet sa zatiaľ nestotožnili žiadne z európskych vrcholových športových ani politických inštitúcií. Takýto postoj odmietli najskôr ministri krajín Európskej únie zodpovední za oblasť športu, ako aj reprezentanti národných olympijských výborov zo starého kontinentu na pondelkovom rokovaní v slovinskom Brde pri Kranji. "Som proti bojkotu olympijských hier v Číne," jednoznačne vyhlásil slovinský minister športu Milan Zver, ktorý rokovania z titulu zástupcu predsedajúcej krajiny EÚ viedol. Rovnako sa k otázke, ktorú nastolili piatkové nepokoje v Čínou spravovanom Tibete, postavil aj írsky prezident Európskych olympijských výborov Patrick Hickey. "Bojkot ešte nikdy nič nevyriešil. Doplatili by naň iba športovci," povedal Hickey a poukázal na to, že ani tibetský duchovný vodca Dalajláma nepodporil návrh protestovať proti čínskej politike takouto formou.

Téma bojkotu OH 2008 rezonuje aj v bruselskom sídle európskych inštitúcií, Európska komisia sa takisto zhodla na odmietavom postoji. "Udalosti v Tibete nás znepokojujú, vyzývame k zdržanlivosti na oboch stranách," povedala hovorkyňa pre mimoeurópske záležitosti Christiane Hohmannová a vo vzťahu k olympijským hrám konštatovala: "Podľa nášho názoru by bojkot nebol správnou cestou, ako dosiahnuť rešpektovanie ľudských, etnických a náboženských práv Tibeťanov. Treba na to využiť iné prostriedky."

Demonštrácie v Lhase, odkiaľ oficiálne čínske zdroje hlásia 13 obetí na ľudských životoch, zatiaľ čo exilová tibetská vláda má informácie o 80 až 100 mŕtvych z radov protestujúcich, prinútili k reakcii aj viaceré európske krajiny. Využitie bojkotu OH ako nástroja pre vyvinutie tlaku na čínsku vládu zamietla ústami vládneho hovorcu nemecká kancelárka Angela Merkelová. "Bojkot olympijských hier, ako ho niektoré organizácie požadujú, by bol trestom pre športovcov, ktorí sa na ne roky pripravujú. Pre práva ľudí v Tibete a Tibeťanov žijúcich v ostatných čínskych provinciách by však nepriniesol nič," uviedol Thomas Steg a samotná kancelárka pre pondelkové vydanie denníka Bild vyhlásila, že "neverí v olympijský bojkot".

Výzvy k bojkotu sa tak zatiaľ stretli s pochopením zväčša len u opozičných politikov. Líder francúzskych socialistov Francois Hollande sa vyjadril v tom smere, že táto myšlienka stojí za úvahu, "ak udalosti v Číne získajú na vážnosti." "Je to tá posledná vec, ktorú môžeme spraviť. Netvrdím, že tým celú situáciu vyriešime, ale musíme využiť každý spôsob, ako vyvinúť medzinárodný tlak," povedal Hollande.

V histórii olympijských hier boli rozsiahlymi bojkotmi poznačené dve podujatia. Na OH 1980 v Moskve chýbali po výzve USA na protest proti ruskej intervencii v Afganistane okrem americkej viaceré výpravy zo západných štátov, OH 1984 v Los Angeles boli na odvetu ochudobnené o účasť športovcov zo Sovietskeho zväzu a spojeneckých krajín tzv. východného bloku s výnimkou Rumunska a Juhoslávie.


Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Európa jednotná v odmietnutí bojkotu pekinských OH