Cibulková v 3. kole dvojhry v Miami potrápila Dementievovú

SITA|31. mar 2008 o 03:50

MIAMI 31. marca (SITA) - Slovenská tenistka Dominika Cibulková prehrala v nedeľňajšom zápase 3. kola dvojhry na turnaji WTA Tour Sony Ericsson Open v Key Biscayne v Miami na Floride (Tier I, dotácia 3,77 ...

MIAMI 31. marca (SITA) - Slovenská tenistka Dominika Cibulková prehrala v nedeľňajšom zápase 3. kola dvojhry na turnaji WTA Tour Sony Ericsson Open v Key Biscayne v Miami na Floride (Tier I, dotácia 3,77 milióna USD, tvrdý povrch Laykold Cushion Plus vonku) s favorizovanou desiatou nasadenou Ruskou Jelenou Dementievovou za 155 minút tesne 0:6, 7:6 (1), 4:6. V druhej časti Slovenka vyrovnala z 1:3 a v rozhodujúcom sete z 2:4 na 4:4, vtedy však už črtajúci sa senzačný obrat nedotiahla.

Osemnásťročná z Piešťan pochádzajúca Cibulková, momentálne 38. v renkingu (vyrovnané osobné maximum), po sobotňajšom nečakanom víťazstve nad dvadsiatkou žrebu, Taliankou Francescou Schiavoneovou (3:6, 6:4, 6:4), nekládla v úvodnom dejstve jedenástke súčasného rebríčka vážnejší odpor: počas 22 minút si pripísala v súboji s niekdajšou svetovou štvorkou len 8 z 33 fiftínov. Proti 26-ročnej Moskovčanke Dementievovej však v druhej časti vyrovnala okamžitým rebrejkom na 1:1 a dokázala zmazať aj manko 1:3. Slovenka potom mala po dva setbaly v desiatom i dvanástom geme na príjme, presadila sa však až v tajbrejku. Jediný bod v tomto rozuzlení stratila za stavu 2:0.

V rozhodujúcom dejstve zverenkyňa Vladimíra Pláteníka nepremenila dve šance hneď v úvode a sama pri skóre *0:1 eliminovala jednu príležitosť držiteľky 9 singlových titulov z okruhu i striebornej olympijskej medaily vo dvojhre na OH 2000 v Sydney. Ďalší brejkbal Cibulková nezužitkovala v piatom geme a po šiestej hre - čistej v prospech returnujúcej Rusky - prehrávala 2:4. Víťazka bratislavského turnaja ITF Ritro Slovak Open 2006 vtedy zapla a vynútila si nádej, lenže skúsenosti súperky, ktorá tento rok slávila úspech v „dvojkovom“ Dubaji v Spojených arabských emirátoch, sa v koncovke predsa len prejavili.

Dementievová, ktorá je profesionálkou už takmer 10 rokov a teraz ťahá sériu siedmich úspechov (aj zápas 1. kola proti Ukrajinke Kateryne Bondarenkovej otvorila pridelením „kanára“), si pri 9. štarte v areáli Tennis Center v lokalite Crandon Park zachovala možnosť vyrovnať svoje miestne maximum - finálovú účasť zo sezóny 2004 (vtedy 1:6, 1:6 s domácou Serenou Williamsovou). Dvojnásobná grandslamová finalistka (Roland Garros i US Open 2004) si v osemfinále zmeria sily s postupujúcou z neskoršieho duelu medzi päťkou „pavúka“, ďalšou Ruskou Annou Čakvetadzeovou, a nemeckou vlastníčkou voľnej karty Sabine Lisickou.

Štvrťfinalistka z tohtoročného austrálskeho Gold Coast i katarskej Dauhy Cibulková, ktorá vo februári zaujala zdolaním bývalej líderky počítačového poradia, Američanky Venus Williamsovej, si z Miami odnáša 45 bodov a šek na 20 400 USD. Vlani pri svojom lokálnom debute podľahla hneď v 1. kole Ruske Jaroslave Švedovovej 3:6, 1:6. Aj na predchádzajúcom „jednotkovom“ turnaji v kalifornskom Indian Wells sa lúčila medzi 32 najlepšími, a to tiež prehrou s renomovanou Ruskou. Svetlane Kuznecovovej, neskoršej finalistke, podľahla 1:6, 6:4, 3:6. Podľa predbežných plánov by teraz mala pred bratislavským barážovým fedcupovým duelom s Uzbekistanom (26. - 27. apríla) zamieriť na podujatia na zelenej antuke v Amelia Islande takisto na Floride a v Charlestone v Južnej Karolíne.

Dvojhra - 3. kolo:

Jelena Dementievová (10-Rus.) - Dominika Cibulková (SR) 6:0, 6:7 (1), 6:4 za 155 minút