Tenis: Kučera prehral v dramatickom dueli s favorizovaným Samprasom

TASR|15. jan 2001 o 17:21

Melbourne 15. januára (TASR) - Slovenský daviscupový reprezentant Karol Kučera prehral po štvorsetovej bitke v 1. kole úvodného grandslamového turnaja roka Australian Open na dvorcoch v Melbourne Parku s dvojnásobným víťazom podujatia a tretím nasadeným P

ete Samprasom z USA za 3:17 h v štyroch setoch 6:7 (5), 6:3, 4:6, 6:7 (3). Sampras si víťazstvom nad Kučerom zlepšil vzájomnú zápasovú bilanciu na 7:1 a vrátil mu tak štvrťfinálovú prehru z Australian Open spred troch rokov.

Ako prvý podával slovenský reprezentant (75. v rebríčku ATP pre nasadzovanie na turnaje), ktorý sa čistou hrou ujal vedenia 1:0. Kučera bol v úvodnom dejstve svojmu súperovi vyrovnaným súperom, vychádzalo mu prvé podanie a niekoľkokrát sa blysol aj svojím povestným returnom. Obidvaja hráči si až do stavu 6:6 podžali svoj servis a o víťazovi setu rozhodol tajbrejk. V skrátenej hre viedol "pištolník Pete" už 4:2, bratislavský rodák vyrovnal na 5:5, no držiteľ trinástich grandslamových titulov dvoma vydarenými údermi napokon získal set, ktorý trval minút v pomere 7:6 (5).

Diváci v Melbourne Parku boli v duhom sete, ktorý trval 42 minút, svedkami vynikajúceho tenisu v podaní oboch aktérov. V dramatickej piatej hre si slovenský hráč čistou hrou vybojoval hneď tri brejkbaly, no americký tenista sa tvrdým podaním dotiahol na zhodu. Američan získal vďaka "prasiatku" výhodu, no 26-ročný Slovák nádherným returnom chladnokrvne vyrovnal. Situácia sa vzápätí zopakovala, no Kučera využil piaty brejkbal a dostal sa do vedenia 3:2. V šiestej hre bratislavský rodák potvrdil svoj brejk a zvýšil náskok na 4:2. V nasledujúcej hre Kučera nevyužil tri brejkbaly a jeho súper štvrtým esom v zápase znížil na 3:4. V deviatej hre viedol slovenský tenista pri podaní súpera 30:0, Američan zahral tri fiftíny, no "malá mačka" zahrala tri famózne loptičky, ktoré znamenali zisk setu v pomere 6:3.

V piatej hre tretieho setu sa po dvojchybe Kučeru dostal Sampras do vedenia 3:2, čo bol to jeho prvý využitý brejkbal v zápase. Obidvaja hráči si v ďalšom priebehu podržali svoj servis a Sampras za 53 minút získal set v pomere 6:4.

Na začiatku štvrtého dejstva, ktoré sa hralo 49 minút, sa slovenský tenista dostal do vedenia 2:0, ale 29-ročný Sampras vyrovnal. Po vyrovnanom priebehu opäť prišiel k slovu tajbrejk, v ktorom bol opäť úspešný Američan.