SVETOVÝ POHÁR V ŠPORTOVEJ STREĽBE V ČÍNSKOM PEKINGU - NEDEĽŇAJŠIE VÝSLEDKY - SÚHRN

Na predolympijskej generálke víťazný Filipovič

PEKING 13. apríla (SITA) - Slovenský reprezentant Mário Filipovič (nar. 7. 5. 1976) zvíťazil na druhom tohtoročnom podujatí Svetového pohára v športovej streľbe v čínskom Pekingu, ktoré je generálkou ...

PEKING 13. apríla (SITA) - Slovenský reprezentant Mário Filipovič (nar. 7. 5. 1976) zvíťazil na druhom tohtoročnom podujatí Svetového pohára v športovej streľbe v čínskom Pekingu, ktoré je generálkou pred blížiacimi sa olympijskými hrami, v disciplíne trap mužov výkonom 142 bodov. Zverenec trénera Branislava Slamku sa v dejisku OH 2008 predviedol vo výbornej forme a dosiahol najväčší úspech svojej doterajšej kariéry. Už v sobotňajšej I. časti kvalifikácie bol Filipovič so 72 (23+25+24) terčmi priebežne druhý, v nedeľu pridal 46 (22+24) terčov, čo znamenalo dovedna 118 bodov a postup z 5. miesta do finále. Tridsaťjedenročný člen SŠŠR MV SR, ktorý po kvalifikácii zaostával za vedúcim Bretom Ericksonom z USA o dva body, v ňom však spravil len jedinú chybu, keď z 25 asfaltových holubov netrafil iba sedemnásteho v poradí. Suverénne najlepší finálový výkon (24) ho vyniesol až na čelo celkového poradia so súčtom 142 bodov. Druhú priečku obsadil skúsený Rus Sergej Alipov (140 b.), keď pri zhodnom výkone zdolal už spomenutého Ericksona v dodatočnom k.o. rozstrele. Ďalší dvaja Slováci sa v 92-člennom štartovom poli výraznejšie nepresadili. Erik Varga (106) skončil na 62. a Roman Čavara (105) na 68. pozícii.

"Prvé miesto ma veľmi teší. Na dosiahnutie tohto úspechu sme s trénerom tvrdo pracovali a poctivo sa pripravovali. Cítil som sa v dobrej forme. Chcel som skončiť čo najvyššie, ale nepočítal som s tým, že vyhrám. Čakal som, že kvalifikácia mi vyjde o niečo lepšie. Spravil som tam niekoľko chýb, ktorých som si vedomý. Postúpil som však do finále, čo vlastne bolo pre mňa už jedno víťazstvo. Vo finále som nemal čo stratiť, psychicky je výhodnejšie útočiť na medailové priečky zo zadných pozícií. Napokon mi v ňom ušiel jediný terč a našťastie to stačilo na prvenstvo," povedal pre agentúru SITA Mário Filipovič. Triumf je pre trnavského rodáka pochádzajúceho z Bieleho Kostola určite povzbudením a pozitívnym psychologickým momentom pred augustovými OH 2008. "Áno, je to dobrý pocit. Skúška pred olympiádou nám vyšla, ale každé preteky sú iné. V Pekingu je nová strelnica, na ktorej mi podmienky vyhovovali. Dnes svietilo slniečko a bolo 10 - 15 stupňov, počas olympijskej súťaže však bude určite oveľa teplejšie," dodal štvrtý z trapu mužov na vlaňajších MS v Nikózii, ktorý mal doteraz na svojom konte jednu medailu zo SP. V roku 2005 skončil v Belehrade tretí, vtedy si však okrem bronzu vybojoval aj miestenku na OH v Pekingu.

Na Svetovom pohári bola v nedeľu na programe aj súťaž mužov vo vzduchovej pištoli 60. Slovenský reprezentant Pavol Kopp síce na stupeň víťazov nedosiahol, ale 14. miesto a výkon 582 bodov v konkurencii 83 pretekárov je tiež prísľubom pred olympijskými hrami. Na postup do finálovej osmičky bolo treba streliť minimálne o bod viac. Víťazstvo patrilo Franckovi Dumoulinovi z Francúzska so ziskom 683,7 bodu.

Výsledky - nedeľa:

vzduchová pištoľ 60

muži: 1. Franck Dumoulin (Fr.) 683,7 bodu (585+98,7), 2. Vladimir Gončarov (Rus.) 682,2 (585+97,2), 3. Jong Su Kim (KĽDR) 682,0 (583+99,0),...14. Pavol Kopp (SR) 582

trap

muži: 1. Mário Filipovič (SR) 142 (118+24), 2. Alexej Alipov (Rus.) 140 (119+21) - k.o. rozstrel 3, 3. Bret Erickson (USA) 140 (120+20) - k.o. rozstrel 2,...62. Erik Varga 106, 68. Roman Čavara 105, mimo súťaže Marián Kovačócy 115, Jozef Ďuračka (všetci SR) 100