SLOVENSKÝM DŽUDISTOM SA V NEDEĽU NA ME V LISABONE NEDARILO, PÁLKOVÁCS (DO 100 KG) AJ RANDL (DO 90 KG) PREHRALI V 1. KOLE, PÁLKOVÁCS VŠAK MÁ MIESTENKU NA OH

Džudo: Pálkovács získal miestenku na olympiádu

Zoltán Pálkovács síce na 57. majstrovstvách Európy v džude prehral hneď v 1. kole, ale aj tak sa prebojoval na OH do Pekingu.

Zoltán Pálkovács (vpravo)(Zdroj: REUTERS)

LISABON 13. apríla (SITA) - Slovenský reprezentant Zoltán Pálkovács síce na 57. majstrovstvách Európy v džude prehral hneď v 1. kole kategórie do 100 kg s Egidiusom Zilinskasom z Litvy po necelých štyroch minútach na ippon, ale vybojoval si miestenku na olympijské hry v Pekingu.

Dvadsaťšesťročný Pálkovács, ktorý cestoval na šampionát s vážnym zdravotným hendikepom, keď si na sústredení v Pezinku natiahol medzirebrové svalstvo a sotva sa hýbal, však nemal po prehre svoj "olympijský“ osud vo vlastných rukách. O tom, či zostane na deviatej, poslednej postupovej pozícii v európskej kvalifikácii, totiž rozhodli výkony jeho súperov. Zo štyroch jeho prenasledovateľov neuspel na ME ani jeden: Rumun Daniel Brata a Ukrajinec Vitalij Bubon vypadli v 1. kole, Biadulin z Bieloruska a rakúsky reprezentant Franz Birkfellner sa nedostali do finále opravných súbojov. Lenže ojavil sa nový adept na pekinskú miestenku - Zilinskas. Ak by získal v Lisabone bronz, vytlačil by Pálkovácsa z postupovej pozície. Litovčan však nezvládol finálový duel v opravách a do bojov o bronz sa kvalifikoval jeho premožiteľ Brit Cousins. Džudista banskobystrickej Dukly, ktorého trénuje Ján Gregor, sa tak môže tešiť na svoju druhú olympiádu v kariére. Pred štyrmi rokmi v Aténach vypadol Pálkovács v 1. kole. Slovenské džudo tak nebude chýbať ani na štvrtej olympiáde v ére samostatnosti.

"Je výborné, že aj zásluhou nášho pretekára budeme mať ako krajina zastúpenie v Pekingu. Napriek zraneniu sme verili, že by to Zolovi pri troche šťastia mohlo vyjsť. Ukázalo sa, že ho napokon mal, lebo ani jeden z tých, čo ho mohli v olympijskej kvalifikácii predstihnúť, neurobil v Lisabone dobrý výsledok,“ skonštatoval šéftréner džudistov VŠC Dukla Banská Bystrica Marek Matuszek.

Prvé kolo bolo v nedeľu v lisabonskej športovej hale Pavilhao Atlantico konečnou aj pre Milana Randla v kategórii do 90 kg. Mladý Pezinčan podľahol Srbovi Nikolovi Nikoličovi, ktorý ho už nepotiahol do opráv, lebo prehral v 2. kole s Andrejom Kazusionokom z Bieloruska.