Cibulkovú po prehre so Šarapovovou mrzeli nevyužité šance

TASR|13. apr 2008 o 21:48

Amelia Island 13. apríla (TASR) - Slovenská tenistka Dominika Cibulková neuspela vo finále dvojhry na turnaji WTA v Amelia Island (dotácia 600.000 dolárov, ...

Amelia Island 13. apríla (TASR) - Slovenská tenistka Dominika Cibulková neuspela vo finále dvojhry na turnaji WTA v Amelia Island (dotácia 600.000 dolárov, 12,3 milióna Sk). Zverenka trénera Vladimíra Pláteníka podľahla najvyššie nasadenej Ruske Marii Šarapovovej za 1:58 h v dvoch setoch 6:7 (7) a 3:6. Cibulková napriek prehre dosiahla na floridskej zelenej antuke životný úspech. Vďaka postupu do svojho prvého finále na ženskom profesionálnom okruhu zinkasuje prémiu 48.900 dolárov (995.946 Sk) a do svetového rebríčka si pripíše 190 bodov, čo značí, že v jeho pondelňajšom vydaní bude prvýkrát v kariére figurovať v elitnej tridsiatke.

Cibulková vychytila na úvodnom antukovom podujatí sezóny skvelú formu. V osemfinále si poradila so svetovou sedmičkou Ruskou Annou Čakvetadzeovou, vo štvrťfinále vyradila bývalú svetovú jednotku Francúzku Amélie Mauresmovou a vo finále potrápila aj favorizovanú Šarapovovú, ktorá v nedeľu získala svoj vôbec prvý titul na antukovom povrchu. Úradujúca šampiónka Australian Open v tejto sezóne zatiaľ iba raz okúsila trpkosť prehry, v Indian Wells nestačila na krajanku Svetlanu Kuznecovovú. Šarapovová sa vďaka 19. singlovému titulu v kariére posunie v rebríčku WTA z piateho na štvrté miesto za Belgičanku Justine Heninovú a Srbky Anu Ivanovičovú s Jelenou Jankovičovou.

Cibulkovej nevyšiel úvod zápasu so Šarapovovou, keď hneď v úvodnom geme stratila svoje podanie a Ruska sa ujala vedenia 2:0. Slovenka v šiestej hre rebrejkom vyrovnala na 3:3, no za stavu 4:4 opäť zaváhala pri vlastnom servise a Šarapovová išla podávať na víťazstvo v sete. Cibulkovej sa však vďaka zvýšenej agresivite a kvalitným returnom podarilo vyrovnať na 5:5 a o osude setu napokon rozhodoval tajbrejk. Skrátená hra mala kuriózny úvod, keď empajrová rozhodkyňa zobrala Šarapovovej prvý bod, nakoľko Ruska hrala na Cibulkovej polovici. Po skvelom returne Slovenka zvýšila na 2:0 a pred výmenou strán viedla 4:2. Šarapovovej sa však podarilo otočiť nepriaznivý vývoj a za stavu 6:5 mala k dispozícii setbal. Cibulková ho odvrátila, za stavu 7:6 Šarapovová vinou dvojchyby nevyužila ani druhú možnosť, no po kvalitnom prvom podaní sa Ruska prepracovala k tretiemu setbalu, ktorý už premenila.

Strata úvodného dejstva Cibulkovú nedeprimovala a za stavu 1:1 v druhom sete po tretí raz v zápase prelomila Šarapovovej podanie. Slovenka následne požiadala o ošetrenie, pri ktorom jej zatejpovali stehenný sval. Po návrate na kurt viedla pri svojom servise 40:0, no Šarapovovej sa vďaka kvalitným returnom podarilo vyrovnať na 2:2 a dostala sa na koňa. V šiestom geme neuhrala Cibulková pri svojom podaní ani loptičku. Šarapovová si po potvrdení brejku vybudovala náskok 5:2 a zápas už dotiahla do úspešného konca, keď pri svojom podaní premenila v deviatom geme po víťaznom bekhende hneď prvý mečbal.

Cibulkovú po skončení stretnutia mrzeli nepremenené šance. "Bol to taký zvláštny zápas. Predsa len išlo o moje prvé finále a bola som trochu nervózna. Bolo to však celkom dobré stretnutie. Škoda, že som v tajbrejku prvého setu nepremenila šance. Po prehratom prvom sete sa proti takej kvalitnej súperke, akou je Šarapovfová, už hrá ťažko. Napriek finálovej prehre som s vystúpením v Amelia Island mimoriadne spokojná, na Floride som zažila super týždeň. V druhom sete som si trochu natiahla sval, dosť to cítim, no dúfam, že do začiatku turnaja v Charlestone sa dám dokopy," povedala pre TASR Cibulková.