Slováci zdolali Kanadu, vo finále proti Španielom - súhrn

SITA|26. apr 2008 o 21:14

BRATISLAVA 26. apríla (SITA) - Slovenská florbalová reprezentácia zvíťazila v sobotňajšom semifinálovom stretnutí na turnaji C-divízie majstrovstiev sveta v Bratislave nad Kanadou 7:6 (2:2, 4:2, 1:2) ...

BRATISLAVA 26. apríla (SITA) - Slovenská florbalová reprezentácia zvíťazila v sobotňajšom semifinálovom stretnutí na turnaji C-divízie majstrovstiev sveta v Bratislave nad Kanadou 7:6 (2:2, 4:2, 1:2) a priblížila si tak vytúžený postup do B-kategórie. Zverenci trénera Pavla Blaška sa v nedeľňajšom finálovom súboji (začiatok o 13.00 h) o jedinú postupovú miestenku stretnú so Španielskom, ktoré si v podvečernom semifinále poradilo s Austráliou hladko 13:3. Na reprezentantov krajiny "javorových listov" čaká zápas o konečnú 3. priečku práve proti Austrálčanom.

Výsledky - sobota:

Semifinále č. 1:

Kanada - Slovensko 6:7 (2:2, 2:4, 2:1)

Góly: 10. R. Parikka (Ducharme), 11. Hannelius (Ulli-Vanasse), 28. Schuler (Ducharme), 32. Ducharme (Leblanc), 44. Lattu (Ducharme), 60. R. Parikka (Schuler) - 14. Segľa (Bereš), 20. Matejka (Pavlus), 26. Bereš (Matejka), 26. Pavlus (Matejka), 29. Bereš (Segľa), 36. Majerník (Segľa),

Vylúčenia: 1:3 na 2 min, navyše: Segľa (Slovensko) 5+DKZ za nedovolený výstroj, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 700 divákov

Zostava SR: Kalčok - Múčka, Petróci, Lamačka, Blaško, Glonec, Velčický - Granec, Škarupa, Kender - Majerník, Bereš, Segľa - Filadelfi, Pavlus, Matejka

V bratislavskej hale Mladosť sa hralo od začiatku vysokotaktické stretnutie. V 6. min sa vo veľkej príležitosti ocitol domáci Matejka, jeho strela však šla mimo. Na rozhraní prvej desaťminútovky pohybliví Kanaďania schladili Slovákov dvoma presnými zásahmi, keď najskôr ukážkovú kombináciu zakončil Risto Parikka a o 59 sekúnd na to krásnou strelou poslal hostí do dvojgólového vedenia Hannelius. V 14. min na radosť publika dokázal znížiť Segľa a v poslednej minúte prvej časti hry Slováci dokonca vyrovnali, keď dezorientovaných Kanaďanov potrestal po Pavlusovej prihrávke Matejka.

V druhej tretine domáci ešte viac zvýšili aktivitu, odmenou čoho im boli dva góly v rozpätí troch sekúnd. Najskôr dorážal loptičku do Belangerovej svätyne Bereš a okamžite po buly prestrelil kanadského brankára aj Pavlus. Hostia dokázali znížiť v 28. min v presilovej hre zásluhou Schulera, už o minútu však Bereš poslal Slovákov opäť do dvojgólového vedenia. V ďalšej početnej výhode kanadského tímu prekonal v 32. min Kalčoka aktívny Duchamer, no zverenci trénera Blaška odpovedali znovu tým najsprávnejším spôsobom. V 36. min našiel Segľa voľného Majerníka, a ten strelou po zemi upravil na 6:4 z pohľadu Slovenska.

Hneď na začiatku záverečnej časti hry vybojoval na polovici súpera loptičku Kender, počkal si na pohyb súperových obrancov a rutinérsky prekonal Belangera. V 44. min vrátil Kanaďanov do zápasu úspešnou strelou bývalý hráč bratislavského Dragonsu s fínskymi koreňmi Lattu. V ďalších minútach sa Slováci sústredili na pozornú defenzívu, hoci najmä počas presilovky mali Majerník, Bereš a Lamačka šancu na ôsmy gól. Kanada sa tri minúty pred koncom ešte chytila slamky, za nedovolený výstroj Segľu mala šancu hrať do konca duelu presilovú hru, no vďaka gólu Rista Parikku napokon len znížila na konečných 7:6 z pohľadu Slovenska.

Hlasy:

Pavol Blaško (tréner reprezentácie SR): "Chlapci dnes dali do toho naozaj všetko, na ihrisku nechali srdce. Postup do finále nás, samozrejme, veľmi teší. Vedeli sme, že s Kanadou sa nemôžeme púšťať do veľmi otvoreného boja a musíme si dávať pozor najmä na vylúčenia, keďže súper má nesmierne rýchlych a presne strieľajúcich hráčov. Oproti piatkovému zápasu so Španielskom sme urobili v zostave pár zmien, ktoré priniesli svoje ovocie."

Vladimír Bereš (útočník SR, autor dvoch gólov a najlepší hráč zápasu): "V obrane sme urobili niekoľko chýb, ale na druhej strane sa nám podarilo premieňať naše šance. Ja osobne som rád, že mi to tam konečne padlo, pretože v piatok proti Španielsku som najmä v závere nevyužil niekoľko tutoviek, čo ma veľmi mrzelo."