ŠPANIELSKO - SLOVENSKO 2:6 (0:3, 1:1, 1:2)

Slovenskí florbalisti postúpili do B-kategórie MS

BRATISLAVA 27. apríla (SITA) - Slovenská florbalová reprezentácia zvíťazila v nedeľňajšom finálovom stretnutí na turnaji C-divízie majstrovstiev sveta v Bratislave nad Španielskom 6:2 (3:0, 1:1, 2:1) ...

BRATISLAVA 27. apríla (SITA) - Slovenská florbalová reprezentácia zvíťazila v nedeľňajšom finálovom stretnutí na turnaji C-divízie majstrovstiev sveta v Bratislave nad Španielskom 6:2 (3:0, 1:1, 2:1) a vybojovala si postup do B-kategórie. Zverenci trénera Pavla Blaška v rozhodujúcom súboji šampionátu dokonale oplatili súperovi z Pyrenejského polostrova prehru v základnej B-skupine (3:4). Bronzové medaily si podľa predpokladov vybojovala Kanada, ktorá v predpoludňajšom dueli o 3. miesto presvedčivo zdolala Austráliu

Výsledky - nedeľa:

Finále:

Španielsko - Slovensko 2:6 (0:3, 1:1, 1:2)

Góly: 29. Iglesias (Prieto), 51. Bermejo - 7. Velčický (Pavlus), 14. Bereš (Majerník), 18. Múčka (Škarupa), 34. Filadelfi (Glonec), 46. Segľa (Majerník), 51. Granec

Vylúčenia: 2:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 750 divákov

Zostava SR: Kalčok - Múčka, Petróci, Lamačka (14. - 20. Straka), Blaško, Glonec, Velčický - Granec, Škarupa, Kender - Majerník, Bereš, Segľa - Filadelfi, Pavlus, Matejka

V úvode boli Španieli mierne aktívnejší, no podarilo sa im len výborne rozchytať domáceho brankára Kalčoka. Ten vytiahol vynikajúci zákrok v 6. min a zavelil tým do ofenzívy, čo o niekoľko desiatok sekúnd neskôr vypočul Velčický, keď jeho strela "našla" ľavý horný roh hosťujúcej svätyne. Ďalšia vlna nadšenia vypukla v preplnenej bratislavskej hale Mladosť v 14. min, keď Majerníkovu prihrávku zužitkoval Bereš - 2:0. V tej istej minúte malo Španielsko výhodu trestného strieľania, no González nevyzrel na Kalčoka. V nasledujúcom oslabení mohol zvýšiť náskok Slovenska Majerník, keď obišiel obrancu aj gólmana hostí, ale trestuhodne bekhendom netrafil prázdnu bránku. Vzápätí vytiahol ďalší neuveriteľný zákrok z talóna Kalčok a ešte viac posilnil sebavedomie zverencov trénera Blaška. V 18. min prekvapil brankára Španielov Martíneza strelou z uhla Múčka a Slováci išli do kabín s trojgólovým náskokom.

Na začiatku druhej časti hry domáci ustáli dve oslabenia a v 29. min dokonca Kalčok zneškodnil ďalšie trestné strieľanie hostí, tentoraz v podaní Gómeza. V rovnakej minúte však Španieli predsa len znížili, keď v ich ďalšej početnej výhode Iglesias prestrelil všetko čo mu stálo v ceste. V 34. min sa Slovensko opäť ujalo trojgólového vedenia. Glonecovu strelu Martínez len vyrazil a Filadelfi rutinérsky ponad neho rozvlnil sieť.

V záverečnej tretine sa domáci nesústredili len na bránenie, ale naopak neústále podkurovali hosťujúcej obrane. V 45. min ešte Kender trafil len brvno, o minútu však už peknú kombináciu druhého útoku zakončil presne Segľa - 5:1. V 51. min pridali Slováci šiesty gól - tentoraz si s prehľadom položil brankára Martíneza aktívny Granec. Na druhej strane sa vzápätí dokázal presadiť Bermejo a znížil na 2:6. V zostávajúcich minútach si reprezentanti SR užívali potlesk výborných fanúšikov, predviedli niekoľko ukážkových kombinácii a s prehľadom si ustrážili zaslúžene vybojovanú miestenku do budúcoročnej B-divízie svetového šampionátu.

Zápas o 3. miesto:

Kanada - Austrália 10:5 (1:0, 5:3, 4:2)

Konečné poradie C-divízie MS: 1. SLOVENSKO, 2. Španielsko, 3. Kanada, 4. Austrália, 5. Francúzsko, 6. Srbsko, 7. Lichtenštajnsko, 8. Kórejská republika, 9. Gruzínsko

Pavol Blaško (tréner reprezentácie SR): "Od začiatku to bol psychicky náročný zápas. Už proti Kanade sme sa však poučili z našej prehry práve so Španielskom a urobili sme v zostave niekoľko zmien. Snažili sme sa byť efektívnejší v koncovke, čo sa nám aj podarilo a Španielov sme dnes k ničomu nepustili. Nebyť viacerých sporných vylúčení, naše víťazstvo je dnes ešte hladšie. Brankár dnes podal vynikajúci výkon, Adam Kalčok je jednoducho naša jednotka. Nechcem nikoho vyzdvihovať, všetci hráči podali jednoducho fantastický výkon. Aj tí, ktorí pre zranenia nemohli nastúpiť, vynikajúco žili s tímom."

Adam Kalčok (brankár SR a najlepší hráč finálového zápasu): "Už pred dvoma rokmi sme mali postup na dosah, no nezvládli sme posledný zápas. Teraz sme si trochu sťažili cestu, keďže sme prehrali v skupine so Španielskom, no nakoniec všetko dobre dopadlo. Moje pocity sú momentálne perfektné. Som rád, že nás prišlo podporiť veľmi veľa fanúšikov, ktorí nás hnali dopredu aj v neúspešnom zápase so Španielskom v základnej skupine. Bola radosť pred nimi hrať."