Malacky žili cez víkend mladým stolným tenisom

V ŠH Malina v Malackách sa konali počas celého víkendu 14. slovenské juniorské majstrovstvá v stolnom tenise (14th Slovak Junior Open Table Tennis Championships 2008).

Československý pár Obeslo – Ježo vo finále štvorhier.(Zdroj: Igor Kovár)

Družstvá z 10 štátov reprezentovali hráči v 14-tich družstvách chlapcov a 16-družstvách dievčat v počte 48 a 50 hráčov. Malacky privítali hráčov z Maďarska, Srbska, Nemecka, Slovinska, Poľska, Rumunska, Litvy, Fínska, Česka, Slovenska a Izraela.

Delegátom majstrovstiev bol podpredseda komisie mládeže ETTU Christian Rigaud z Francúzska a na turnaj dohliadal aj dlhoročný predseda SSTZ PhDr. Zdenko Kríž ako predseda organizačného výboru. Riaditeľom turnaja bol Ing. Anton Hamran a hlavným rozhodcom Ing. Jozef Goláň. Majstrovstvá odštartovali súťažou skupín, kde zvíťazilo maďarské družstvo v kategórii chlapcov a v súťaži dievčat vyhrali Nemky.

Najväčší slovenský úspech majstrovstiev dosiahol Ježo, ktorý sa v „čekoslovenskej“ dvojke s čechom M. Obeslom prebojovali do finále štvorhier a napokon ich tesne v napínavom a vyrovnanom súboji porazili Schmidl a Floritz z Nemecka 3:2 (-9,6,-8,7,7)

Pri štvorhrách dievčat o prvé miesto súperili dva nemecké páry a zvíťazili Hergesová – Solja. Súťaž jednotlivcov vyhral Koshiba z Maďarska nad Schmidlom 3:2 (-9,-8,8,8,7) a Solja z Nemecka nad Szczerkowskou z Poľska 3:0 (6,3,4).

Cenu olympijského výboru Fair Play získal nemecký hráč Schmidl. Christian Rigaud zhodnotil turnaj ako vydarený. Na Slovensku bol siedmy krát, teší ho kontakt so základňami a rád sa vracia k stolnotenisovej rodine. Vo Francúzsku sa venuje aj programu na výchovu mladých stolných tenistov v rámci ktorého už 4. rok v 3800 kluboch športové inštitúty vyhľadávajú talenty už vo veku 6-7 rokov. U nás sa mu páčilo a pobyt zhodnotil slovami: „Chodím rád tam kde mám priateľov a tiež tam , kde môžem nájsť nových.“