Slovenskí muži bez finále, Piasecký 9. na bradlách

SITA|8. máj 2008 o 23:18

LAUSANNE 8. mája (SITA) - Obaja slovenskí reprezentanti v športovej gymnastike Samuel Piasecký i Alexander Benko skončili svoje účinkovanie na 30. majstrovstvách Európy mužov a juniorov vo švajčiarskom ...

LAUSANNE 8. mája (SITA) - Obaja slovenskí reprezentanti v športovej gymnastike Samuel Piasecký i Alexander Benko skončili svoje účinkovanie na 30. majstrovstvách Európy mužov a juniorov vo švajčiarskom meste Lausanne (7. - 11. 5.) už vo štvrtkovej kvalifikácii.

Dvadsaťtriročný Piasecký (nar. 31. 10. 1984) sa predstavil v troch disciplínach, do nedeľňajšieho "náraďového" finále medzi osem najlepšie ohodnotených gymnastov (maximálne však dvaja z jednej krajiny) sa tak ako vlani na kontinentálnom šampionáte v Amsterdame neprebojoval. Zverenec trénera Martina Zvala mal aj smolu, veď na jeho najsilnejšom náradí - bradlách obsadil v nabitej konkurencii 99 pretekárov prvé nepostupové 9. miesto. Piasecký dostal od arbitrov známku 15,475 bodu a na ôsmeho v poradí Francúza Yanna Cucherata mal odstup iba 0,075 bodu. Najlepší slovenský gymnasta posledných rokov tak nezopakoval svoju účasť vo finále z ME 2006 v gréckom Volose, kde ho na bradlách klasifikovali na 8. pozícii (v kvalifikácii tam bol dokonca šiesty). Pritom na Svetovom pohári v Cottbuse v polovici apríla klasifikovali Piaseckého v jeho najsilnejšej disciplíne na bradlách na vynikajúcej 3. priečke, a tak si právom nárokoval na dobré umiestnenie a patril do okruhu ašpirantov na finále.

V prostných obsadil na ME 2008 Samuel Piasecký 15. miesto (14,775 b), na hrazde bol až na 73. priečke (12,900 b). Druhý nominovaný Slovák do Lausanne v kategórii mužov Alexander Benko (nar. 13. 2. 1984) súťažil iba v jednej disciplíne, známka 14,125 bodu na koni s držadlami však nemohla 24-ročnému ďalšiemu členovi Slávie UK Bratislava stačiť na účasť v elitnom finálovom oktete. "Deviate miesto Piaseckého na bradlách je v takejto nabitej konkurencii, aká sa zišla teraz vo Švajčiarsku, super výsledok. Bohužiaľ, Samovi to na postup do finále tak ako pred dvoma rokmi vo Volose nestačilo. Jedným z dôvodov môže byť aj skutočnosť, že cvičil už v nevýhodnom prvom slede, keď sú arbitri ešte ´skúpi´ na dobré známky. Zostavu v prostných absolvoval solídne, na hrazde spadol, a tak bola jeho známka nižšia ako je zvyknutý. Alex Benko zacvičil dobre, nezopakoval však výkon z nedávneho Svetového pohára na Memoriáli Šalamuna v Maribore, kde skončil štvrtý a dostal o pol bodu viac ako teraz. Napriek tomu ho musím pochváliť, veď má už dlhší čas problémy s boľavým členkom, a preto vynechal tu v Lausanne druhú disciplínu - prostné," informoval vo štvrtok večer agentúru SITA tréner Martin Zvalo.

V piatkovej kvalifikácii juniorov sa na ME 2008 predstavia pod vedením trénera Petra Krištofa ďalší dvaja členovia klubu Slávia UK Bratislava, iba 16-ročný Slavomír Michňák a 18-ročný Denis Šnírer. Talentovaní Slováci absolvujú kompletný viacboj. "V juniorskej kategórii nemáme veľké oči, chlapci idú takpovediac na skusy. Keby skončili v prvej polovici štartového poľa, určite by sme boli všetci spokojní. Slavko Michňák bol chorý, bral antibiotiká, dúfam, že to v súťaži nezanechá na ňom stopy. Vo viacboji môžu chalani dosiahnuť celkový súčet 75 bodov, čo by nebolo zlé," doplnil Martin Zvalo.

V prípade juniorov vyhlásia v piatok aj celkových víťazov v súťažiach družstiev a vo viacboji. V sobotu 10. mája sa budú rozdávať medaily v súťaži družstiev mužov (vo štvrtkovej kvalifikácii zvíťazili obhajcovia prvenstva z ME 2006 vo Volose Rusi pred Nemeckom a Ukrajinou, pozn.), pri vyvrcholení ME v nedeľu 11. mája rozdelia vzácne kovy mužom i juniorom po ich finálových vystúpeniach v jednotlivých disciplínach.

Výsledky - ME mužov a juniorov - Lausanne - štvrtok - kvalifikácia:

MUŽI:

súťaž družstiev (do sobotňajšieho finále postúpili tímy na 1. - 8. mieste):

1. Rusko 273,175 bodu, 2. Nemecko 268,000, 3. Ukrajina 267,025, 4. Rumunsko 266,275, 5. Bielorusko 265,150, 6. Švajčiarsko 264,800, 7. Francúzsko 263,300, 8. Taliansko 262,960 - postúpili do finále, 9. Veľká Británia 260,725, 10. Španielsko 259,975

súťaž jednotlivcov - jednotlivé náradia (do nedeľňajšieho finále postúpilo osem najlepšie ohodnotených gymnastov, maximálne však dvaja z jednej krajiny):

prostné (96 klasifikovaných): 1. Anton Golocuckov (Rus.) 15,550 bodu,...15. Samuel Piasecký (SR) 14,775

kôň s držadlami: ...Alexander Benko (SR) 14,125

kruhy (96 klasifikovaných): 1. Yuri van Gelder (Hol.) 16,375

preskok (96 klasifikovaných): 1. Anton Golocuckov (Rus.) 16,550

bradlá (99 klasifikovaných): 1. Nikolaj Kriukov (Rus.) 16,200,...8. Yann Cucherat (Fr.) 15,550, 9. Samuel Piasecký (SR) 15,475

hrazda (97 klasifikovaných): 1. Fabian Hambüchen (Nem.) 15,900,...73. Samuel Piasecký (SR) 12,900

Zostávajúci program 30. ME mužov a juniorov v športovej gymnastike vo švajčiarskom meste Lausanne (7. - 11. mája 2008):

Piatok, 9. mája:

- viacboj juniorov (Michňák, Šnírer), zároveň aj súťaž družstiev juniorov a kvalifikácia jednotlivcov o postup do nedeľňajšieho finále na jednotlivých náradiach (Michňák, Šnírer): 10.00 h - 21.15 h