V Hamburgu porazil Nadal Djokoviča a je vo finále

Rafael Nadal
Rafael Nadal (Autor: afp)
SITA|17. máj 2008 o 18:14

V semifinálovom dueli na hamburgskom turnaji ATP Masters Series sa viac darilo Rafaelovi Nadalovi, ktorý porazil Novaka Djokoviča v troch setoch 7:5, 2:6, 6:2. Táto konfrontácia bola zároveň aj duelom o pozíciu svetovej dvojky.

HAMBURG 17. mája (SITA) - Španielsky tenista Rafael Nadal zostáva dvojkou dlhodobého svetového rebríčka Entry pre nasadzovanie. Budúci pondelok mu rekordný 148. týždeň v rade vo funkcii vicepanovníka môže spríjemniť prípadné nedeľňajšie víťazstvo vo finále turnaja ATP Masters Series E.ON Hanse v nemeckom Hamburgu (dotácia 2,27 milióna eur, antuka vonku) nad lídrom renkingu a obhajcom trofeje, Švajčiarom Rogerom Federerom.

„Rafa“ síce v sobotňajšom semifinále v areáli Rothenbaum po prvý raz prehral na najpomalšom povrchu set so Srbom Novakom Djokovičom, ale zverencovi Slováka Mariána Vajdu za 184 minút pomerom 7:5, 2:6, 6:2 odplatil marcovú prehru 3:6, 2:6 z tvrdého povrchu v kalifornskom Indian Wells, v úrovňou fantastickom zápase upravil skóre zo vzájomných súbojov na 7:3 (z toho 4:0 na antuke) a odrazil rebríčkový priamy útok „Noleho“. Šampión z januárových Australian Open teda oslávi vo štvrtok svoje 21. narodeniny stále „len“ ako ten tretí. Takáto pozícia mu patrí nepreteržite od 13. augusta 2007 a vyššie ešte nikdy nebol.

V sobotu Djokovič prehral pod strechou zatiahnutou pre dážď. Využil iba 4 z 19 brejkbalov. Štyri premrhal v napokon záverečnom geme. Protivník bol v tomto smere oveľa efektívnejší - premenil 5 z 9 príležitostí. Vo vstupnom dejstve Nadal čelil stavu 0:3 a 15:40 pri svojom podaní, neskôr však viedol 5:4 a využil až druhú šancu získať tento set trvajúci 72 minút. V druhej časti Djokovič odskočil na 4:2 a situáciu zvládol. V tretej kapitole Srb stratil servis v prvom i siedmom geme. Nadalovi sám premenil piaty mečbal skrátením do siete v hre, ktorá trvala viac ako štvrť hodiny.

Federer zvíťazil v úvodnom sobotňajšom semifinále nad nenasadeným Talianom Andreasom Seppim za 80 minút suverénne 6:3, 6:1. Vypracoval si 14 brejkbalov (4 premenil) a súper iba jeden, ktorý zostal nevyužitý. „Možno som dnes nepredviedol optimálny výkon, ale hral som solídne a spoľahlivo od základnej čiary a absolvoval som veľmi dobrý duel,“ uviedol víťaz. Dvadsaťštyriročný Seppi (43. v počítačovom poradí), ktorý bol vo svojom premiérovom semifinále na úrovni Masters Series, nestačil na Švajčiara ani pri ich jedinom predchádzajúcom vzájomnom súboji minulý rok takisto na antuke v Monte Carle (6:7 /4/, 6:7

Držiteľ tucta grandslamových titulov Federer dosiahol v tomto prístavnom meste 29. triumf z ostatných 30 miestnych vystúpení a zároveň 21. úspech v rade. Pred piatimi rokmi podľahol v osemfinálovom 3. kole Austrálčanovi Markovi Philippoussisovi. V Nemecku neprehral už 41 zápasov v rade a vo finále v tejto krajine má bilanciu 9:0. Zo zisku trofeje sa v Hamburgu radoval už v rokoch 2002, 2004, 2005 a vlani (v roku 2006 neštartoval), keď vo finále zásluhou „divokého“ triumfu 2:6, 6:2, 6:0 prerušil sériu antukových víťazstiev spomenutého Nadala na čísle 81.

Celkovo však Federer proti veľkému rivalovi Nadalovi má skóre 6:9. Naposledy 27. apríla v rozhodujúcom súboji v Monte Carle zvíťazil Španiel za 103 minút 7:5, 7:5, hoci v úvodnom sete bol dvakrát o brejk pozadu a v druhej časti sa dokonca dostával zo zdanlivo beznádejného stavu 0:4. Na tehlovej múčke vedie nad Švajčiarom 7:1 a nedeľa môže byť predkrmom akoby už tradičného finále druhého grandslamového podujatia sezóny - blížiaceho sa parížskeho Roland Garros. Federer tento rok v Hamburgu ešte nestratil set, ale zároveň ani nečelil nasadenému hráčovi.

Švajčiar má na konte 54 singlových trofejí, Španiel 25. Víťaz si odnesie z Hamburgu 500 bodov a 360 000 eur, zdolaný 350 bodov a 180 000 eur. Finále sa v nedeľu začne o 15.00 h SELČ.