Slováci aj bez najväčších hviezd priviezli 2 medaily

SITA|20. máj 2008 o 12:10

BRATISLAVA 20. mája (SITA) - Hoci slovenská výprava štartovala na jubilejných 40. majstrovstvách Európy mužov v kulturistike v španielskom Platja d´Aro bez celej plejády majstrov sveta či Európy z minulých ...

BRATISLAVA 20. mája (SITA) - Hoci slovenská výprava štartovala na jubilejných 40. majstrovstvách Európy mužov v kulturistike v španielskom Platja d´Aro bez celej plejády majstrov sveta či Európy z minulých rokov, medailovo nevyšla naprázdno. Zásluhou Michala Hlinku v kategórii do 65 kg a Mariána Čambala v kategórii do 85 kg získala dve strieborné medaily, takže Slovensko ťahá medailovú šnúru na kontinentálnom šampionáte nepretržite už od roku 2000. V ére samostatnosti ostali slovenskí reprezentanti na ME bez cenného kovu len v rokoch 1996 a 1999.

"Tohtoročný šampionát bol jedným z najkvalitnejších za posledné roky," pripomenul generálny sekretár Slovenskej asociácie kulturistiky, fitnes a silového trojboja (SAKFST) Peter Uríček. Šéftréner mužskej reprezentácie Milan Čížek zdôraznil, že kým v minulých rokoch mohli na titul pomýšľať štyria či piati pretekári, tentoraz malo šancu vyhrať sedem až deväť borcov v každej kategórii. "Vzhľadom na túto skutočnosť považujem dve striebra za výborný výsledok," skonštatoval Čížek.

Dvadsaťšesťročný Michal Hlinka (ŠK Power Factory Stará Ľubovňa) si v nedeľu v Platja d´Aro vybojoval už tretiu medailu na ME v kariére. V roku 2004 získal striebro, o rok neskôr zlato a tentoraz znovu striebro. "Chcel som titul," priznal Hlinka. "Ale Španiel Ramirez bol tiež špičkovo pripravený. Teraz si chcem ešte dôkladne prezrieť fotografie zo šampionátu, aby som vedel, v čom musím ešte pridať."

Tridsaťpäťročný Marián Čambal (Sokol Vinohrady Bratislava), ktorému sa pred mesiacom narodila dcérka, sa posúva každý rok o jedno miesto. V roku 2006 na šampionáte v Bratislave skončil hneď za medailistami štvrtý, vlani v azerbajdžanskom Baku získal bronz a v Platja d´Aro poskočil už na striebornú pozíciu, hoci podľa jeho slov bola konkurencia oveľa lepšia ako pred rokom. "Striebro ma teší, lebo domáci Merino bol predsa len o niečo lepší a ťažil najmä z väčšieho svalového objemu," uviedol Čambal, ktorý si pochvaľoval výborné podmienky na prípravu na ME. Podľa šéftrénera Čížeka vychytil Čambal v Platja d´Aro dva najlepšie dni vo svojej kariére. "Formu načasoval úplne perfektne. Progres výkonnosti je u neho zjavný a verím, že ak sa bude ešte zlepšovať, raz siahne aj na európsky titul," predpovedal

V šesťčlennom finále sa zo Slovákov predstavil ešte aj dvojnásobný vicemajster Európy (2005, 2006) Rastislav Solár, ktorý v mimoriadne silnej konkurencii v kategórii do 100 kg obsadil 6. miesto. "O finálovú šestku som musel tuho bojovať, napokon to však vyšlo. Veril som si potom aj na medailu, a keďže mi ušla, bol som trochu sklamaný," povedal 30-ročný Solár.

Na tohtoročnom európskom šampionáte sa nedarilo klasickým kulturistom, keď ani jeden z pätice Martin Pivko (VTJ Technika Liptovský Mikuláš, do 170 cm), Ján Cabaník, Rudolf Kopčok (obaja Fortuna Trnava, obaja do 170 cm), Tomáš Tabačiar (VIX Žilina, do 175 cm), Peter Bella (Veterinary Body Building Košice, nad 180 cm) nepostúpil do finále. "Na ME boli všetci nováčikmi, ktorí získavali najmä skúsenosti. Odviedli všetko, čo bolo v ich silách. Napríklad vlaňajšieho juniorského majstra sveta Bellu delili v kategórii nad 180 cm od postupu do finále iba dva body," hodnotil Čížek. Na 7. mieste rovnako ako Peter Bella skončil aj Martin Pivko v kategórii do 170 cm. V súťaži o Pohár národov skončilo Slovensko tiež siedme.

Výsledky:

MUŽI

Kulturistika:

do 65 kg: 1. Miguel Ramirez (Šp.) 15, 2. Michal Hlinka (SR) 30, 3. Grzegorz Sochacki (Poľ.) 47

do 70 kg: 1. Viačeslav Makogon (Ukr.) 16, 2. Aydin Bicen (Tur.) 37, 3. Ignacio Valera (Šp.) 55

do 75 kg: 1. Nikolaj Černeckij (Rus.) 15, 2. Hamida Ghiles (Šp.) 30, 3. Francesco Melis (Tal.) 56

do 80 kg: 1. Igor Losev (Rus.) 25, 2. Oscar Marin (Šp.) 29, 3. Beila Balog (Ukr.) 55

do 85 kg: 1. Josep Merino (Šp.) 23, 2. Marián Čambal (SR) 48, 3. Juan Gimenez (Šp.) 52

do 90 kg: 1. Vurgar Verdijev (Azerb.) 21, 2. Pierre Chamoun (Švéd.) 41, 3. Andrij Kucharčuk (Ukr.) 46

do 100 kg: 1. Manuel Manchado (Šp.) 15, 2. Roman Duduškin (Rus.) 37, 3. Rafael Barrios (Šp.) 59,... 6. Rastislav Solár (SR) 78

nad 100 kg: 1. Dimitar Dimitrov (Bulh.) 30, 2. Ramzes Tljakodugov (Rus.) 30, 3. Marek Olejniczak (Poľ.) 38

absolútny víťaz: Manuel Manchado (Šp.)

Klasická kulturistika:

do 170 cm: 1. Miguel Angel Perez (Šp.) 34, 2. Konstantin Paskalev (Bulh.) 37, 3. Vlad Pihureac (Rum.) 38,... 7. Martin Pivko, 8. Rudolf Kopčok, 9. Ján Cabaník (všetci SR) - nepostúpili do finále

do 175 cm: 1. František Huf 19, 2. Josef Furin (obaja ČR) 31, 3. Slaven Petrovič (Chorv.) 54,... 10. Tomáš Tabačiar (SR) - nepostúpil do finále

do 180 cm: 1. Zbyněk Ceradský (ČR) 22, 2. Robert Majewski (Poľ.) 30, 3. Braulio Murillo (Šp.) 49

nad 180 cm: 1. Jerzy Pisulski (Poľ.) 19, 2. Cristian Perez (Šp.) 30, 3. Jiří Wagner (ČR) 39,... 7. Peter Bella (SR) - nepostúpil do finále

absolútny víťaz: Zbyněk Ceradský (ČR)

Pohár národov: 1. Španielsko 120, 2. Poľsko 86, 3. Česko 76, 4. Rusko 70, 5. Ukrajina 52, 6. Bulharsko 44, 7. Slovensko 41.