Slováci neuspeli ani proti Švajčiarsku, prehrali 0:2

Švajčiari sa tešia z druhého gólu do siete Slovenska.
Švajčiari sa tešia z druhého gólu do siete Slovenska. (Autor: SITA, AP)
SITA|24. máj 2008 o 20:20

Slovenská futbalová reprezentácia neokúsila radosť z víťazstva ani vo svojom štvrtom tohtoročnom vystúpení.

LUGANO 24. mája (SITA) - Slovenská futbalová reprezentácia neokúsila radosť z víťazstva ani vo svojom štvrtom tohtoročnom vystúpení, keď v švajčiarskom Lugane podľahla domácemu tímu 0:2 (0:0). Zverenci trénera Jána Kociana boli na štadióne Cornerado v I. polčase účastníkovi finálového turnaja ME 2008 vyrovnaným súperom. Najväčšiu šancu úvodného dejstva mal už v 9. min Martin Jakubko, lopta z jeho hlavy však zásluhou dobrého obranného zákroku domáceho Fernandesa na bránkovej čiare v Benagliovej bránke neskončila.

Tlak Švajčiarov v úvode druhého polčasu vyvrcholil dvoma gólmi z kopačiek Behramiho a Freia v 56. resp. 63. min. Slováci na góly súpera nedokázali odpovedať a ani Švajčiari už účinnú zbraň na slovenskú obranu a najmä vynikajúceho Muchu nenašli.

Švajčiarsko - Slovensko 2:0 (0:0)

Góly: 56. Behrami, 63. Frei, ŽK: 90.+ Senderos - 22. Brezinský (SR), rozhodovali: Kelly - McGrath, McDonnell (všetci Ír.), 10 150 divákov

Švajčiarsko: Benaglio - Lichtsteiner (78. Grichting), Müller (77. Djourou), Senderos, Magnin - Behrami (84. Cabanas), Fernandes, Inler, Vonlanthen (68. Gygax) - Frei (80. Hakan Yakin), Streller (64. Derdiyok)

Slovensko: J. Mucha ml. - Pekarík, M. Petráš, Brezinský, Čech (84. Saláta) - Hamšík (90.+ Doležaj), Zabavník - Kolbas (46. Hološko), Vittek, Obžera (76. Vaščák) - Jakubko (71. Mintál)

Lepšie začali Švajčiari

Pre zaplnenými tribúnami štadióna Cornaredo v Lugane začali aktívnejšie domáci futbalisti, viackrát pekne predviedli prechod do útoku ale nevypracovali si výraznejšiu šancu. Po chvíli sa osmelili aj zverenci trénera Kociana. V 7. min odcentroval od ľavej rohovej zástavky Obžera, loptu sa vo výskoku pokúšali zachytiť Jakubko aj Vittek, no ich nedorozumenie sa skončilo rohovým kopom. Ten prvý obrana Švajčiarov odvrátila na ďalší, Hamšík našiel hlavu Jakubka, ktorý takmer otvoril skóre duelu, stredopoliar Fernandes však loptu na bránkovej čiare zachránil.

Po štvrťhodine hry sa do príležitosti dostával Behrami, ale v súboji s Čechom si počínal nedovolene a zo šance nakoniec nebolo nič. Následne vystrelil z 25 m domáci kapitán Frei, ale jeho pokus skončil vysoko nad a o niekoľko minút neskôr poslal na Muchu iba propagačnú strelu. V 29. min posunul Magnin do šance Senderosa, ale ten zaváhal. Záver prvého dejstva patril výborným zákrokom slovenského gólmana Muchu, ktorý si poradil s viacerými príležitosťami Freia či Magnina.

Jakubko spálil v druhom polčase jasnú gólovú šancu

Po zmene strán mal hneď v úvode gól na kopačke Jakubko, ale svoje sólo zakončil iba do nôh súperovho brankára. Na druhej strane sa pokúsil o lob Vonlanthen, ale loptu poslal nad Muchovu bránku. Následne Švajčiari rozpútali pred Muchom "peklo", ktoré ukončil v 56. min Behrami. Počas drvivého tlaku domáceho tímu sa dostal k lopte stredopoliar rímskeho Lazia a po zemi rozvlnil sieť - 1:0. Po hodine hry poslal nádherný center do šestnástky aktívny Behrami a po hlavičke Freia ratoval Mucha.

O sedem minút neskôr už bolo 2:0, keď sa po osi Vonlanthen - Behrami dostala lopta až ku kapitánovi Freiovi a ten strelil svoj 33. reprezentačný gól. Potom sa hra odvíjala najmä medzi šestnástkami, divákov zdvihol zo sedadiel až v 74. min Inler, ktorého tvrdú a presnú strelu vynikajúci Mucha na ceste do bránky zázračne zastavil. V 79. min mohol po centri Hološka vystreliť Vittek, ale prudkú loptu netrafil. Záverečná štvrťhodina poznačená viacerými striedaniami už gól a ani výraznejšiu šancu nepriniesla a Slováci tretíkrát v rade prehrali.

Hlasy

Marek Čech (obranca): "Prvý polčas sme zvládli. Škoda, že sme nepremenili tú gólovú hlavičku, čo sme mali. V druhom polčase sa to zvrátilo. Dostali sme dva góly a bolo po zápase."

Ján Mucha ml. (brankár): "Škoda, že sme v druhom polčase nezachytili tlak Švajčiarov. Súper hral veľmi dobre kombinačne a vyhral zaslúžene."

Miloš Brezinský (obranca): "Som rád, že som dostal šancu nastúpiť v základe. Tešil som sa na zápas. Škoda Jakubkovej hlavičky v prvom polčase. Druhý polčas bol z našej strany trochu slabší. Dnes sme si prehrať nezaslúžili."

Ján Kocian (tréner): "Bol to podobný zápas ako s Tureckom. Dlho sme hrali dobre vzadu, súperovi sme nič nedovolili. Po Jakubkovej nevyužitej šanci v úvode druhého polčasu sme sa dostali pod tlak a dvakrát inkasovali. Potom sa striedaniami hra rozkúskovala a už to nemalo taký spád."