Roland Garros: Djokovič v semifinále proti Nadalovi

Novak Djokovič v zápase proti Ernestsovi Gulbitsovi.
Novak Djokovič v zápase proti Ernestsovi Gulbitsovi. (Autor: Reuters)
SITA|3. jún 2008 o 18:30

Prvým semifinalistom mužskej dvojhry na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži (dotácia 15 575 960 eur, antuka) sa stal podľa predpokladov tretí nasadený Srb Novak Djokovič.

PARÍŽ 3. júna (SITA) - Favorizovaný 21-ročný Belehradčan zdolal v súboji dvoch hráčov z nastupujúcej generácie nenasadeného Lotyša Ernestsa Gulbisa za 187 minút 7:5, 7:6 (3), 7:5 a po roku sa na najcennejšej antuke opäť predstaví medzi najlepšími štyrmi hráčmi turnaja. Jeho súperom v boji o postup do finále bude rovnako ako vlani trojnásobný obhajca prvenstva, antukový kráľ zo Španielska Rafael Nadal.

Ten si v pozícii turnajovej dvojky až príliš jednoznačne poradil s devätnástym nasadeným krajanom Nicolasom Almagrom za 104 minút 6:1, 6:1, 6:1 a v deň svojich 22. narodenín si pripísal v Paríži 26. víťazný zápas v rade. Nadal potom v zákulisí prevzal od svojho krajana a bývalého skvelého tenistu Alexa Corretju symbolickú narodeninovú tortu so sviečkami.

V dueli dvoch najlepších antukárov v tomto roku nedal ľavák z Mallorky o rok staršiemu Almagrovi žiadnu šancu na úspech. Počas celého zápasu si podržal svoje podanie a spravil iba 9 nevynútených chýb oproti 36 v podaní Almagra.

Djokovič sa vo vyrovnanom stretnutí s Gulbisom presadil v koncovkách všetkých troch setov väčšou trpezlivosťou a úderovou istotou. Vždy keď sa zdalo, že sa jeho 20-ročný lotyšský súper už herne doťahuje, zahral zverenec Mariána Vajdu dôležité víťazné údery.

Celkovo to bol prvý súťažný vzájomný duel dvoch bývalých tréningových partnerov z mníchovskej akadémie Nikiho Piliča. Djokovič v ňom profitoval aj z veľkého počtu nevynútených chýb v podaní Gulbisa (pomer 36:60), ako aj z väčšej úspešnosti I. a II. podania. Napriek prehre dosiahol Gulbis (80. v ATP Entry) postupom do štvrťfinále svoj životný grandslamový úspech.