Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Bondra voľný pre MS, Stümpel a Pálffy rozhodli o senzačnom vyradení Wings

New York (TASR) - Prvé kolo play off zámorskej NHL sa v noci na utorok skončilo poslednými dvoma stretnutiami. V Pittsburghu po predĺžení v šiestom zápase Washington podľahol 3:4 a vypadol z bojov o ...

New York (TASR) - Prvé kolo play off zámorskej NHL sa v noci na utorok skončilo poslednými dvoma stretnutiami. V Pittsburghu po predĺžení v šiestom zápase Washington podľahol 3:4 a vypadol z bojov o Stanley Cup. Štvrtý najlepší strelec základnej časti (45 gólov) Peter Bondra je tak voľný pre výber trénera Jána Filca na majstrovstvách sveta v Nemecku. Naopak fantastickými výkonmi si možnosť reprezentácie Slovenska zatarasili Jozef Stümpel a Žigmund Pálffy, ktorí sa postarali o senzačné vyradenie favoritov z Detroitu už v šiestom stretnutí v Staples Center. Ľubomír Višňovský pre zranenú ruku opäť v zostave Kings chýbal.

Siedmemu rozhodujúcemu zápasu sa v predĺžení vyhli tučniaci z Pittsburghu, ktorí zlomili Capitals v 14. minúte nadstaveného času Strakovým gólom, po fatálnej chybe ruského obrancu Sergeja Gončara. Ten pri úmysle preniesť hru z vlastného obranného pásma stratil na vlastnej modrej kontrolu nad pukom, ktorý sa mu zamotal medzi korčuľami, čo využil český center Martin Straka a sám poľahky nedal Kölzigovi žiadnu šancu. "Ľad bol veľmi popraskaný, videli ste, čo sa stalo," povedal nemecký brankár Kölzig, ktorý prisľúbil účasť na blížiacich sa MS usporiadateľskej krajine. Penguins tak od roku 1991 vyradili Washington v play off sedemkrát zo siedmich vzájomných sérii a v 2. kole na nich čaká Buffalo aj so slovenským kanonierom a lídrom kanadského bodovania play off Miroslavom Šatanom. Naposledy sa s Buffalom stretli v roku 1979. Slovák Peter Bondra ukončil svoju tohtoročnú veľmi úspešnú sezónu štyrmi strelami a dvoma trestnými minútami.

Rekordná hokejová návšteva v Kalifornii (18.478 divákov) v hale Staples Center sa prvýkrát radovala už v tretej minúte, keď sa počas vylúčenia Larionova po kombinácii Pálffyho a Adama Deadmarsha dostal v útočnom pásme k puku Stümpel. Jeho strela mu síce veľmi nevyšla, napriek tomu však Osgooda zaskočila a puk sa prekĺzol pomedzi betóny padajúceho brankára Red Wings. V druhej časti hry sa favorizovaní hostia prezentovali veľmi pozornou hrou a forčekovaním nútili domácich k častým chybám, z ktorých vyťažili dva góly. Prvý útok kráľov s oboma Slovákmi a s Deadmarshom však v záverečnom dejstve opäť potešil divákov. Stümpel sa po výbornej prihrávke od Švéda Norströma dostal do útočnej tretiny. Jeho strelu tentokrát Osgood kryl, no odrazený puk skončil na hokejke Deadmarsha, ktorý už s gólmanom hostí nemal problémy. "Chcel som puk ešte niekomu posunúť, ale nikto nebol voľný a tak som sa rozhodol pre strelu," opísal vyrovnávajúci gól Stümpel. Deadmarsh, ktorý v kariére v play off zaznamenal v 29 zápasoch s Detroitom až 26 bodov strelil v predĺžení aj víťazný gól. Opäť ťažil zo strely centra Stümpela, ktorý prenikol po pravej strane a nebezpečne vystrelil. Nitrianskeho rodáka vyhlásili po zápase za druhú hviezdu zápasu. Už v noci na piatok odohrajú Kings prvé stretnutie semifinálovej série Východnej konferencie s víťazom základnej časti Coloradom v Denveri, v ktorého drese ich čaká aj dlhoročná opora Kings - legendárny obranca Rob Blake. Štart Višňovského, ktorý vo štvrtom zápase po sekaní McCartyho utrpel zranenie ruky, je zatiaľ otázny.

PITTSBURGH - WASHINGTON 4:3 po predĺžení (2:0, 1:2, 0:1 - 1:0)

LOS ANGELES - DETROIT 3:2 po predĺžení (1:0, 0:2, 1:0 - 1:0)

Góly: 3. STÜMPEL (Deadmarsh, PÁLFFY), 51. Deadmarsh (STÜMPEL, Norström), 65. Deadmarsh (STÜMPEL, PÁLFFY) - 25. Verbeek (Lidström, Duchesne), 27. McCarty (Draper). Vylúčení: 3:2 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 28:28. Brankári: Potvin - Osgood. Rozhodcovia: Gregson, Koharski - 18.478 divákov.