Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky
ROGER FEDERER (1-ŠVAJČ.) - DOMINIK HRBATÝ (SR) 6:3, 6:2, 6:2 ZA 79 MINÚT

Wimbledon: Hrbatý nestačil v 1. kole na Federera

Slovenský tenista Dominik Hrbatý skončil svoje účinkovanie na treťom grandslamovom turnaji roka na londýnskej tráve vo Wimbledone už v prvom kole.

Dominik Hrbatý v rozhovore s Rodgerom Federerom.Dominik Hrbatý v rozhovore s Rodgerom Federerom. (Zdroj: SITA, AP)

LONDÝN 23. júna (SITA) - Slovenský tenista Dominik Hrbatý skončil svoje účinkovanie na treťom grandslamovom turnaji roka na londýnskej tráve vo Wimbledone (celková dotácia 11,812 milióna libier) už v 1. kole dvojhry. V pondelkovom úvodnom stretnutí programu prvého hracieho dňa na centrálnom dvorci nestačil na svetovú jednotku a úradujúceho päťnásobného wimbledonského šampióna Rogera Federera a podľahol mu za 79 minút hladko 3:6, 2:6, 2:6.

Tridsaťročný Bratislavčan Hrbatý, až 273. hráč súčasného renkingu ATP Entry, podľa predpokladov nedokázal výraznejšie konkurovať dlhodobo najlepšiemu hráčovi sveta a ešte k tomu na Švajčiarovom obľúbenom povrchu, na ktorom neprehral už šesť rokov od 1. kola Wimbledonu 2002.

Aktuálny triumf je pre 26-ročného Federera jubilejným 60. víťazným zápasom na tráve v rade, ale zároveň celkovo prvým nad 30-ročným Slovákom, s ktorým mal doteraz bilanciu 0:2.

Pre Hrbatého je Wimbledon najmenej obľúbeným spomedzi štvorice grandslamových turnajov. Z 12 účastí sa už po deviaty raz lúčil v 1. kole, pričom jeho maximom zostáva 3. kolo z roku 2004.

Pre objektívnosť treba dodať, že Hrbatý je po dvoch operáciách ruky z konca minulého roka a marcovom návrate na kurty limitovaný pri podaní, čo je najmä pri hre na tráve dôležitý aspekt celkového úspechu resp. neúspechu.

Dvojhra mužov - 1. kolo:

Roger Federer (1-Švajč.) - Dominik Hrbatý (SR) 6:3, 6:2, 6:2 za 79 minút

V úvode získal švajčiarsky favorit rýchle vedenie 3:0, keď v druhom geme pri podaní slovenského tenistu využil hneď prvý brejkbal v stretnutí. Niekdajšia slovenská jednotka a svetová dvanástka potom kontrovala na 1:3 a 2:4, pričom za tohto stavu sa Slovák dostal pri Federerovom servise k dvom zhodám. Ďalej ho však už disponovaný súper nepustil a keďže aj za stavu 5:3 si bez problémov podržal podanie, prvý set sa za 25 minút skončil triumfom Švajčiara 6:3.

Od druhého dejstva už 12-násobný grandslamový šampión ovládol dianie na dvorci. Hrbatému povolil prvý gem až za stavu 4:0 a druhý na 5:2. Potom predviedol 30-ročný Bratislavčan sympatický vzdor, keď odvrátil tri setbaly súpera pri jeho podaní, ale štvrtý už bazilejský rodák premenil a upravil stav setov na 2:0. V treťom dejstve sa Federerovi už nevydaril do tretice rýchly brejk pri úvodnom servise Slováka.

Hrbatý odvrátil dve brejkové možnosti súpera a po prvý raz v zápase sa ujal vedenia aspoň v rámci jedného setu - 1:0. Jeho radosť však netrvala dlho. Federer od tohto okamihu prepol na vyššiu rýchlosť a v zostávajúcom priebehu už dovolil súperovi iba zisk jediného gemu. Federer zdolal Hrbatého na esá 10:2 a neurobil ani jednu dvojchybu, kým slovenský tenista ich mal na konte sedem.