SLOVENSKÝ IN-LINE HOKEJ DOSIAHOL NA MS 2008 NAJVÄČŠÍ ÚSPECH

Višňovský s Kapušom zberateľmi slovenských medailí

BRATISLAVA 29. júna (SITA) - Slovenská reprezentácia v in-line hokeji vybojovala na majstrovstvách sveta historické strieborné medaily. Najväčším úspechom Slovákov bolo doteraz 4. miesto na šampionáte ...

BRATISLAVA 29. júna (SITA) - Slovenská reprezentácia v in-line hokeji vybojovala na majstrovstvách sveta historické strieborné medaily. Najväčším úspechom Slovákov bolo doteraz 4. miesto na šampionáte 2001, teraz ho ešte o dve priečky vylepšili. Slovenským hráčom zavesili na krky podobné medaily, aké získali aj najlepší na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Kanade. Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) si pripomína v tomto roku svoju storočnicu a aj cenné kovy z oboch šampionátov ju majú pripomínať.

Pri striebornom úspechu slovenského in-linu bola aj dvojica známa predovšetkým z ľadových plôch. Ľubomír Višňovský a Richard Kapuš boli pri tom aj na prvom medailovom šampionáte v klasickom hokeji i v jeho obdobe na kolieskových korčuliach. Višňovský je jediným hokejistom na Slovensku, ktorý má zo súťaží IIHF všetky štyri medaily. Okrem striebra z Petrohradu 2000 má aj zlato z Göteborgu 2002 a bronz z Helsínk 2003. Kapuš bol pri troch medailových radostiach Slovenska, chýba mu iba titul majstra sveta 2002. "V roku storočnice IIHF máme medailu a to je pekné. Určite som tento šampionát bral aj ako prípravu na sezónu. Rozhodol som sa, že pôjdem pomôcť chlapcom, napokon sme získali medailu a môžeme byť spokojní. Bol som pri prvej hokejovej i in-linovej medaile. Neľutujem, že som išiel hrať a pomôcť. Boli sme dobrá partia, budú zo šampionátu pekné zážitky," hovoril po finále so Švédmi kapitán mužstva Richard Kapuš.

Aj keď po finálovej prehre 3:7 so Švédmi bolo cítiť na hráčoch aj menšie sklamanie, dosiahli veľký úspech, ktorý ani oni sami asi nečakali. Do šampionátu nevstupovali ako favoriti, išli od zápasu k zápasu a hrali ako kolektív. "Švédi hrajú in-line hokej profesionálne, my sme sa tu zišli a urobili sme napokon pekný úspech. Môžem byť iba spokojný. Na amatérskej úrovni sme vybojovali cenný kov," tvrdil Ľubomír Višňovský, ktorý sa k tímu pripojil pred štvrťfinále s Čechmi a na hracej ploche sa spočiatku objavoval iba v presilových hrách. Neskôr v semifinále i finále však vykorčuľoval v zápase aj na iné herné situácie. "Tri roky som nestál na in-line korčuliach a zo začiatku to bolo nepríjemné. Som rád, že aspoň takto som mohol pomôcť a že som chalanov povzbudil," hovoril zberateľ slovenských hokejových medailí.

In-line hokej nie je na Slovensku masovým športom, na jeho rozvoj chýbajú predovšetkým kvalitné hracie plochy. V posledných rokoch boli jeho centrá v Trenčíne, Piešťanoch a Dubnici, v tejto sezóne pribudla špecializovaná hracia plocha aj v Bratislave. "Som rád, že naše mužstvo vytvorilo tím a dotiahlo to až do finále. Medaila je veľkým úspechom slovenského in-linu, veď tento šport sa na Slovensku ešte rozvíja. V Bratislave absentovala štyri roky plocha, je otázkou času, kedy sa in-line hokej potiahne ďalej na východ a bude sa na Slovensku rozširovať aj do iných regiónov," tvrdil po finále tréner strieborného výberu Imrich Antal.