VÍKENDOVÉ 18. MAJSTROVSTVÁ EURÓPY V PRETLÁČANÍ RUKOU V NÓRSKOM SAPSBORGU BOLI PRE SLOVENSKO NAJÚSPEŠNEJŠIE V HISTÓRII

Germánus: "Niekoho zlato uspokojuje, mňa motivuje"

BRATISLAVA/SAPSBORG 30. júna (SITA) - Víkendové 18. majstrovstvá Európy v pretláčaní rukou v nórskom Sapsborgu boli pre Slovensko najúspešnejšie v histórii. Výprava získala dovedna 10 seniorských medailí ...

BRATISLAVA/SAPSBORG 30. júna (SITA) - Víkendové 18. majstrovstvá Európy v pretláčaní rukou v nórskom Sapsborgu boli pre Slovensko najúspešnejšie v histórii. Výprava získala dovedna 10 seniorských medailí (bilancia 3 - 3 - 4) a prekonala doterajšie najúspešnejšie vystúpenie na kontinentálnom šampionáte z maďarského Szolnoku v roku 1999 (bilancia 3 - 1 - 3). V hodnotení krajín obsadilo Slovensko štvrtú priečku v konkurencii 26 štátov. Slovenskí armwrestleri získali v histórii majstrovstiev Európy celkovo už 67 medailí (19 - 24 - 24).

Tituly majstrov Európy získali v Sapsborgu v súťažiach ľavou rukou Trnavčan Peter Šulan do 60 kg, Ľubomír Jagnešák z Rabče v kategórii do 75 kg a Revúčan Ján Germánus do 90 kg. V pravačke potom pridali všetci traja ďalšie medaily - Šulan a Jagnešák striebro, Germánus bronz.

Tridsaťtriročný Germánus si na ME vybojoval už ôsme zlato a jeho medailová zbierka zo šampionátov starého kontinentu sa blíži k úctyhodnej dvadsiatke (bilancia 8 - 7 - 4). V sobotu získal európsky titul po štvorročnej pauze, keď naposledy stál na najvyššom stupienku v roku 2004 v poľskom meste Gdynia. Nie však v pravačke, ako sa čakalo, ale v súťaži ľavou rukou.

"Šport je pekný tým, že prináša prekvapenia a bolo ním aj moje zlato v ľavačke. Nepríjemne ma však prekvapilo, že v súbojoch pravou rukou som necítil grif a zistil som, že ešte na sebe musím popracovať. Titul majstra Európy je však zadosťučinením za štvorročné úsilie vrátiť sa na najvyššie pozície. Kým niekoho úspech uspokojuje, mňa motivuje, a preto chcem súťažiť ďalej," zdôraznil Germánus.

Trojnásobný najlepší slovenský armwrestler Ľubomír Jagnešák pretavil vlaňajšie striebro v ľavačke do 75 kg v zlato, ale v súťaži pravou rukou v Sapsborgu zlato neobhájil a skončil druhý. "Od vlaňajších majstrovstiev sveta som mal problémy s lakťom pravej ruky, ale na posledných tréningoch som sa už cítil dobre a veril som si. Lenže potvrdilo sa, že tréning je niečo iné ako súťaž, kde sa nejde na sto, ale stodvadsať percent," vysvetľoval Jagnešák príčinu finálovej prehry v súťaži pravou rukou.

Peter Šulan si minulý rok na ME vo švédskom Lycksele vybojoval zlato do 60 kg pravou rukou, tentoraz triumfoval v rovnakej kategórii ľavou rukou. "Vlani som bol pripravený dobre na obe súťaže, ale v ľavačke som vypadol nešťastne po štyroch fauloch. Teraz som sa pre zmenu počas súťaže pravou rukou zranil, ruka ma dosť bolela a vo finále som preto nemohol podať plnohodnotný výkon," porovnával Šulan.

Šéftréner slovenskej reprezentácie v pretláčaní rukou Ján Ďalák hodnotil vystúpenie svojich zverencov na ME v Sapsorgu veľmi pozitívne: "Milo ma prekvapil zlatom v ľavačke Germánus, ktorý sa po vleklých zdravotných problémoch a dvoch operáciách dostal do výbornej formy. Uznanie za svoje výkony si však zaslúžia všetci naši medailisti, pretože na šampionáte sa zišla mimoriadne kvalitná konkurencia. Pretekári sú z roka na rok silovo lepšie pripravení. Úlohu nám trochu sťažili aj Rusi, ktorí prišli na ME s takmer úplne novým tímom, takže naši pretekári svojich najväčších súperov spoznávali až priamo za súťažnými stolmi."

Druhý vrchol roka čaká slovenskú reprezentáciu na prelome novembra a decembra (29. 11. - 7. 12.) v kanadskej Kelowne na majstrovstvách sveta. Všetci traja slovenskí zlatí medailisti zaradili tento šampionát do svojich plánov a chcú na ňom nadviazať na úspechy z kontinentálneho šampionátu v Sapsoborgu.

V juniorskej časti ME 2008 získalo Slovensko dve strieborné medaily zásluhou Romana Tenkela v kategórii do 70 kg ľavou aj pravou rukou. Talentovaný člen AWK Banská Štiavnica našiel vo svojej premiére na vrcholnom podujatí premožiteľa až vo finále. V oboch prípadoch bol nad jeho sily Rus Alexej Lobanov. "Roman podal v silnej konkurencii vynikajúci výkon, jeho účinkovanie na šampionáte hodnotím mimoriadne pozitívne," skonštatoval prezident Slovenskej asociácie pretláčania rukou (SAPR) Milan Čapla.