Federerova nesmrteľnosť vo Wimbledone skončila

Rafael Nadal sa stal víťazom Wimbledonu.
Rafael Nadal sa stal víťazom Wimbledonu. (Autor: SITA, AP)
Sportnet|6. júl 2008 o 22:31

Fenomenélny švajčiarsky tenista Roger Federer prehral vo finále prestížneho Wimbledonu so Španielom Nadalom po dlhej bitke 2:3 na sety.

Londýn 6. júla (TASR) - Španielsky tenista Rafael Nadal sa stal prvýkrát v kariére víťazom prestížneho Wimbledonu. V strhujúcom finále dvojhry zdolal päťnásobného obhajcu titulu Švajčiara Rogera Federera v piatich setoch 6:4, 6:4, 6:7 (5), 6:7 (8), 9:7 a ukončil jeho 65-zápasovú víťaznú šnúru na tráve.

Nadal v pozícii nasadenej dvojky odplatil svetovej i turnajovej jednotke finálové prehry z rokov 2007 a 2006. Štvornásobný víťaz Roland Garros sa stal prvým španielskym wimbledonským šampiónom od roku 1966, keď na posvätnej tráve All England Clubu triumfoval Manuel Santana a získal svoj celkovo piaty grandslamový titul.

Federer sa nezapíše do histórie

Nadal znemožnil Federerovi prekonať zápis legendárneho Švéda Bj”rna Borga a stať sa prvým tenistom v Open ére so šiestimi wimbledonskými titulmi v rade. Práve Borg označil pred začiatkom turnaja Španiela za najväčšieho favorita tohtoročného Wimbledonu a jeho predpoveď o ukončení Federerovej hegemónie na trávnatom povrchu sa naplnila.

Nadal za premiérový wimbledonský triumf zinkasuje prémiu 750.000 libier (28,44 mil. Sk), Federerovi patrí šek na 375.000 libier (14,22 mil. Sk). Rodák z Bazileja, ktorý vo finále doplatil na nepremieňanie brejkbalov, si napriek prehre udrží vedúcu priečku v rebríčku ATP Entry. Štart finálového duelu mužskej dvojhry sa o 30 minút oneskoril pre dážď.

Nadal začal lepšie

Lepšie začal Nadal, ktorý v treťom geme prelomil podanie Švajčiara a ujal sa vedenia 2:1. Federer mal hneď vzápätí šancu na rebrejk, no Nadal si podržal servis a prvé dejstvo dotiahol do úspešného konca, keď za stavu 5:4 premenil v poradí tretí setbal. Predtým musel Španiel čeliť dvom brejkbalom. Na začiatku druhého dejstva Federer zvýšil agresivitu pri jednotlivých úderoch a po rýchlom brejku si vybudoval náskok 4:1. Nadal však nezložil zbrane a šnúrou piatich gemov v sérii vyhral aj druhý set v pomere 6:4. Španielsky tenista ťažil z kvalitného podania a skvelého forhendu.

Federer sa najmä z bekhendovej strany dopúšťal príliš veľkého množstva nevynútených chýb a v dôležitých momentoch pokazil niekoľko ľahkých volejov. V treťom sete mal Švajčiar za stavu 3:2 k dispozícii tri brejkbaly, ani jeden z nich však nevyužil. Za stavu 5:4 pre Federera nasledovala vyše hodinová dažďová prestávka. Tretí set napokon dospel do tajbrejku, v ktorom mal navrch najvyššie nasadený hráč. Švajčiar si po dvoch minibrejkoch vytvoril náskok 5:2 a za stavu 6:5 premenil vďaka esu v poradí tretí setbal.

Federer sa nevzdával

Vo štvrtom dejstve za stavu 5:4 bol Nadal dve loptičky od víťazstva, keď pri podaní Federera viedol 30:0, no Švajčiar si vynútil tajbrejk. V skrátenej hre prehajdákal Nadal náskok 5:2, za stavu 7:6 a 8:7 nepremenil dva mečbaly a Federer si vďaka zisku troch bodov za sebou vynútil piaty set. Za stavu 2:2 v rozhodujúcom dejstve nasledovalo ďalšie prerušenie spôsobené dažďom, no po polhodinovej prestávke sa obaja aktéri vrátili na centrálny dvorec a dráma pokračovala.

Za stavu 4:3 nevyužil Federer brejkbal, v desiatom geme zasa nepremenil dve brejkové možnosti Nadal, no bol to napokon Španiel, ktorý sa na konci radoval. Za stavu 7:7 prelomil podanie Federera a pri nasledujúcom vlastnom podaní využil v poradí štvrtý mečbal. Španielsky šport sa tak týždeň po triumfe futbalovej reprezentácie na EURO 2008 dočkal ďalšieho veľkého triumfu.

Nadal po skončení zápasu žiaril spokojnosťou. "Spnil sa mi veľký sen. Stále nemôžem uveriť tomu, že som na wimbledonskej tráve zdolal Rogera Federera a získal prestížny grandslamový titul. Roger opäť potvrdil, že je veľkým bojovníkom. Právom je svetovou jednotkou a hoci vo finále prehral, pre mňa je stále najlepším hráčom na svete," povedal pre akreditované médiá Nadal. Federer po zápase zložil Španielovi kompliment. "Rafa podal neuveriteľný výkon. Skúšal som všetko možné, podarilo sa mi zápas zdramatizovať, no v koncovke slávil úspech môj veľký rival a dobrý kamarát."