Rafael Nadal vyhral prvý raz v kariére Wimbledon.
Rafael Nadal vyhral prvý raz v kariére Wimbledon. (Autor: ČTK/AP)
Sportnet|7. júl 2008 o 00:00

Švajčiar Roger Federer stratil po piatich rokoch neporaziteľnosť na tráve. Príde aj o svetový trón?

LONDÝN, BRATISLAVA. Skvelé. Vynikajúce. Fantastické. Najlepšie v histórii. Samé superlatívy sa hrnuli na včerajší finálový zápas 122. ročníka, v ktorom španielsky ľavák Rafael Nadal zdolal v piatich setoch päťnásobného víťaza Rogera Federera 6:4, 6:4, 6:7, 6:7, 9:7 a prerušil jeho sériu piatich titulov.

Nadal získal prvé wimbledonské prvenstvo. Vyrovnal sa Švédovi Bjornovi Borgovi, ktorý v roku 1980 triumfoval na antuke Roland Garros a vzápätí aj na tráve All England Clubu.

Federer odvrátil 3 mečbaly

Zápas prerušovaný dažďom mal mimoriadne dramatický priebeh. Nadal viedol 2:0 na sety, ale Federer mal pevnejšie nervy v ďalších dvoch setoch vrcholiacich tajbrejkami.

Vo štvrtom sete si 22-ročný svalnatý Španiel vypracoval dva mečbaly, v tajbrejku za stavu 7:6 a potom 8:7. Svetová jednotka obidva odvrátila a vynútila si rozhodujúci piaty set.

V ňom začal servovať Federer a každý hráč si držal podanie. Až za stavu 7:7 prelomil Nadal podanie súpera a vzápätí servoval na víťazstvo. Tretí mečbal ešte švajčiarsky tenista odvrátil, no ďalší už Nadal premenil.

Španielsky tenista vyhral Wimbledon po 42 rokoch, keď sa na londýnskej tráve radoval Manuel Santana.

Najdlhšie finále histórie

„Mal som mimoriadne ťažkého súpera,“ povedal po džentlmensky vedenom zápase Federer. „Rafael hral vynikajúco. Aj napriek prehre to bol pre mňa zážitok. Nezvíťazil som, ale o rok sa o to znova pokúsim.“

Nadal si vychutnal víťazstvo pred početnou rodinou, ktorá pricestovala zo Španielska. „Je to ako sen,“ tešil sa z titulu. Pred mesiacom deklasoval vo finále Roland Garros Federera 6:1, 6:3, 6:0 a teraz ho zdolal aj na tráve. Vzájomnú bilanciu zlepšil Nadal už na 12:6.

„Sezóna na tvrdom povrchu v Amerike aj všetky antukové turnaje mi posilnili sebavedomie,“ vravel ešte pred včerajším súbojom pre server wimble­don.com 22-ročný Nadal. „Navyše s Federerom som hral finále vlani aj predvlani. Cítim, že celkove som lepší hráč - nielen na tráve.“

V roku 2006 získal Nadal vo finále Wimbledonu jeden set, v nasledujúcom už zviedol s Federerom päťsetový duel a teraz ho už v najdlhšom finále zdolal.

V piatok si španielsky tenista zatrénoval s Johnom McEnroeom a trojnásobný wimbledonský víťaz zostal v úžase: „Bolo zaujímavé sledovať Rafaela priamo na kurte. Jeho forhend je neuveriteľný - je v ňom rýchlosť, rotácia aj sila.“

Švajčiar si napriek prehre udrží vedúcu priečku v rebríčku ATP Entry, ale tlak zozadu naňho silnie.

Mal som mimoriadne ťažkého súpera. Rafael hral vynikajúco. Aj napriek prehre to bol pre mňa zážitok. O rok sa o to znova pokúsim.