NA ŠTARTOVEJ LISTINE NEDEĽŇAJŠEJ VEĽKEJ CENY OTP BANKY - 16. ROČNÍKA SLOVENSKÉHO DERBY (ROVINA, 2400 M, CELKOVÁ ZÁKLADNÁ DOTÁCIA 2 MILIÓNY SK / 66 388 €, 18.00 H, PRIAMY PRENOS STV2) 16 KONÍ ZO 4 KRAJ

Slovenské derby so 14 koňmi a dvoma náhradníkmi

Predchádzajúca správa doplnená o hlasy a ďalšie fakty.


BRATISLAVA 11. júla (SITA) - Na štartovej listine nedeľňajšej Veľkej ceny OTP Banky - 16. ročníka Slovenského derby (rovina, Gd-3, 2400 m, pre 3-ročné plnokrvné kobyly a žrebce, celková základná dotácia 2 milióny Sk / 66 388 €) figuruje 16 koní zo 4 krajín - Rakúska, Poľska, ČR a SR. Dva z nich, poľský Irgiz (dž. Anton Turgajev) a domáci Colorado Kid (dž. Zdenko Šmida), sú náhradníkmi, a to v uvedenom poradí. Bezpečnostný limit starohájskej dráhy je 14 aktérov. Vyraďovanie sa uskutočnilo na základe tohtoročného zisku uchádzačov.

Vrchol domácej turfovej sezóny sa uskutoční v petržalskom Starom háji v nedeľu 13. júla o 18.00 h ako najdôležitejšia z deviatich položiek 13. mítingu začínajúceho sa o 14.30 h. STV2 prinesie priamy prenos z tohto podujatia od 17.00 h.

Slovenské záujmy „nad čiarou“ derby zastupuje šestka v zložení All About Sam (maj. Agrolipt Karola Liptáka, tr. Pavel Kalaš - Jablonica, Kurtov majer dž. Steve Drowne), Box Hill (maj. MPL Racing Miroslava Pisklu, tr. Jaroslav Hanáček - Veľké Leváre, dž. Rastislav Juráček), Singleton (maj. Vadual rodiny Vadinovcov, tr. Zuzana Kubovičová - Senica, Čáčov, jazd. Róbert Šara), Teddy Ready (maj. OMS Vladimíra Levárskeho a Petra Šimečka, tr. Zuzana Kubovičová - Senica, Čáčov, dž. Martin Srnec), Valiant (maj. EMOP Vladimíra Jurigu, tr. Zuzana Kubovičová - Senica, Čáčov, dž. René Koplík) a Ypsillon King (maj. Vimar-Dvorníky Pavla Vigaša, tr. Petr Kubík - Dvorníky, dž. Dane O´Neill).


Teddy Ready z pražského incidentu bez zranenia, namiesto Línka Srnec

Suverén Starohájskeho kritéria z prvojúnového petržalského medzinárodného mítingu Turf-gala Teddy Ready mal 22. júna smolu na pražskej verzii derby, keď v skrumáži už niekoľko desiatok metrov po štarte stratil jazdca Jaroslava Línka a ten si zlomil ľavú ruku v predlaktí. "Obe kosti, ale je to stále lepšie a lepšie. Keď na skalickej ortopédii videli röntgenové snímky z Motola, chytali sa za hlavu a hneď mi tvrdili, že na túto sezónu som skončil. Už som však bez sadry a nevylučujem návrat niekedy v druhej polovici augusta, teoreticky už na tradičnom senickom mítingu," povedal pre agentúru SITA rezidentný džokej stajne PD Senica J. Línek - "zdravá" pravá ruka trénerky Zuzany Kubovičovej. Úradujúci Jazdec roka Línek si zároveň povzdychol, že pre nútenú prestávku stratil napríklad angažmán na Sunny Sama, minulú nedeľu víťaza Maďarského derby. Verí však, že on sám už vybral celú dávku smoly za realizačný tím. "Najväčšie papierové šance na úspech v derby má z našej trojice Teddy Ready. Dúfam, že šťastena mu bude priať viac ako vo Velkej Chuchli. Pozitívom je, že pri incidente a následnom obehnutí celého okruhu sa nezranil. Medzičasom pracoval doma perfektne a malo by to byť dobré. Pôvodne sme rátali s britským džokejom Garym Hindom v jeho sedle, ale ten prijal záväzok kamsi do Holandska a nemohol už cúvnuť. Martin Srnec však takisto je skúseným džokejom a dokonale pozná bratislavskú dráhu," uviedol J. Línek a dodal: "Valiant je stále nevyspytateľnou záhadou. Osobne som od neho očakával lepšie výsledky - trochu ma sklamal. Akosi sa nám nedarí prísť mu na korienok. V súvislosti so Singletonom verím, že mladý Robo Šara, ktorý absolvuje svoju derby-premiéru, psychicky zvládne situáciu. Azda sa mu podarí podržať koňa spočiatku niekde vzadu, odpočívať mimo ruchu a šetriť sily na finiš. Netrúfam si síce vôbec tvrdiť, že to vidím na niektorú z honorovaných prvých piatich priečok, ale pri Singletonovi sú v hre majiteľská i chovateľská prémia." Singleton 22. júna finišoval o priepastných 7 dĺžok druhý za Sajgonkou na miestnom generálkovom Derby-Triali a Valiant bol štvrtý. Obaja majú u českej stávkovej spoločnosti Betino najvyšší kurz - 60.


Box Hillovi treba vnuknúť pocit, že od neho nič nechcú

Temperamentný aprílový bratislavský "dvojkový" víťaz Box Hill 15. júna príjemne šokoval ziskom bronzu na rakúskom ekvivalente v Ebreichsdorfe. Pod jazdkyňou Gerlinde Mühlbichlerovou mal kvótu 57,5. Teraz ho povedie Rastislav Juráček. "Aj po zmene obsadenia sedla platí jedno: ryšiakovi treba vnuknúť pocit, že od neho nič nechceme, že je to len zábava. Vtedy uteká a neprejavuje svojhlavosť. Je našou povinnosťou skúsiť to, hoci šanca na úspech je zrejme menšia ako vlani v prípade napokon tesne druhého Proud Borisa. Pri Ryanovi, aktérovi vytrvalostného Zlatého pohára pre staršie kone, sme si vedomí úlohy favoritov. Pokúsime sa ju naplniť," povedal pre agentúru SITA tréner Jaroslav Hanáček.

Ďalší záhadný ryšiak All About Sam, 15. mája najtesnejším rozdielom o nos víťaz ebreichsdorfských testačných Vederemo-Rennen, sa pokúsi odčiniť šieste miesto zo samotného Austrian Derby na hipodróme Magna Racino 20 km južne od Viedne. Na prvomájovej rakúskej Veľkej jarnej cene úspešný Ypsillon King mal problémy s pohybovým aparátom, ktoré značne zredukovali jeho terajšie vyhliadky: "Obávam sa, že dvojtýždňový tréningový výpadok sa predsa len môže negatívne prejaviť. Azda však pomôže prítomnosť Dana O´Neilla. Deviaty jazdec britského šampionátu priletí v spoločnosti Laca Kubištu," skonštatoval pre agentúru SITA kouč a ešte stále aj občasný jazdec Petr Kubík.


Tullamore so šancou na Trojkorunu

Pôvodne bolo k 31. marcu prihlásených 52 štvornohých uchádzačov. K 19. máju bol realizačnými tímami zrušený záujem o účasť v 17 prípadoch, k 1. júlu stratilo šancu na zisk "modrej stuhy“ ďalších 20 potenciálnych aktérov a pri koncipovaní štartovej listiny ešte jeden - predbežný favorit Ostland z Nemecka, ktorý vzápätí minulú nedeľu prekvapil druhým miestom na Nemeckom derby v Hamburgu. Dodatočné prihlášky boli možné, ale za päťnásobok zápisného k predmetnému termínu. Takto boli k 1. júlu nominovaní český Budapest a rakúsky Bold Dragon.

Nechýba suverén Českého derby Tullamore zo stajne Yoko Josefa Sallera a tušovickej prípravky Zdena Koplíka. Táto kombinácia sa v Starom háji po derby radovala predvlani zásluhou Normena. Tullamore je nominovaný aj na Poľské derby, ktoré sa vo varšavskom Služiewci uskutoční atypicky neskoro, až 10. augusta. "„Po Českom derby je úplne zdravý a podľa výsledkov v tréningu sa zdá, že aj forma mu zostala. Najviac by nám vyhovovalo rýchle tempo. Vieme, že nás zaraďujú k favoritom, ale sú tam aj iné výborné kone. Napríklad Teddy Ready, ktorý zatiaľ nemal šťastie. Pre Tullamora je výhodou, že už v Bratislave bežal - je to vhodný typ koňa na menšie a rýchle ovály,“ povedal pre internetovú stránku Závodiska tréner Z. Koplík. Tullamore 18. mája na pravom brehu Dunaja triumfoval na VJC, úvodnej položke Trojkoruny, takže stále má šancu pripomenúť světlohorského Tankreda zo sezóny 2003, zatiaľ jediného držiteľa slovenskej klasickej Triple Crown. Saint Leger je na programe 28. septembra.


V programe aj Zlatý pohár, Cena Pat´s Music, Bratislavská míľa a Cena Mysa

Vlani na Slovenskom derby zvíťazil nemecký ryšiak Carmond s panamským džokejom Eduardom Pedrozom. Vlastník víťaza teraz dostane 1 milión Sk (33 194 €). Pre majiteľov troch najlepšie umiestnených koní v slovenskom tréningu sú pripravené špeciálne motivačné prémie 150 000 (4979 €), 100 000 (3319 €) a 50 000 Sk (1660 €). Singleton ako jediný produkt slovenského chovu vybojuje pre svoju trénerku a zároveň chovateľku Zuzanu Kubovičovú bonus 25 000 Sk (830 €), ak skončí prinajhoršom na 10. priečke.

Z ďalších tradičných významných medzinárodných dostihov je na programe derby-popoludnia Zlatý pohár (Listed na 2600 m pre 4-ročné a staršie kone, dotácia 330 000 Sk / 10 953 €), Cena Pat’s Music (Listed, 2000 m, 3-ročné a 4-ročné kobyly, dotácia 330 000 Sk / 10 953 €), Bratislavská míľa (Listed, 1600 m, 3-ročné a staršie kone, dotácia 330 000 Sk / 10 953 €) a Cena Mysa (Listed, 1000 m, 3-ročné a staršie kone, dotácia 330 000 Sk / 10 953 €).

V sprievodnom programe vystúpia napríklad mažoretky a tanečný súbor Sillmarion. Uskutoční sa aj populárna súťaž o najelegantnejšiu dámu v klobúku a autogramiáda slovenských missiek. Pre deti je pripravené vozenie na poníkoch a westernovom koni, skákací hrad či silové kladivo. Prvých 500 návštevníkov dostane ako darček 20-korunový stávkový tiket (0,66 €). Zadarmo sa bude podávať káva.


Štartová listina Slovenského derby:

1 Swakopmund (dž. Iva Miličková, stávkový kurz 14 - Betino.cz) ČR - 7. na Českom derby


2 Magic Slipper (dž. Piotr Krowicki, 10) ČR - 4. na Českom derby


3 Vitulus (dž. Radek Koplík, 10) ČR - 2. na Českom derby


4 Budapest (dž. Jan Rája, 6) ČR - 11. na Českom derby, predtým 2. na jeho hlavnej generálke, Veľkej júnovej cene


5 Bold Dragon (dž. Stanislav Georgiev, 16) Rak. - 4. na Rakúskom derby


6 Teddy Ready (maj. OMS Vladimíra Levárskeho a Petra Šimečka, tr. Zuzana Kubovičová - Senica, Čáčov, dž. Martin Srnec, 3) SR - víťaz Starohájskeho kritéria, potom strata jazdca v úvode Českého derby


7 Connex (dž. Tomáš Lukášek, 8) ČR - 2. na Rakúskom derby


8 Royal Groom (dž. Ján Havlík, 20) Rak. - 8. na Rakúskom derby


9 Tullamore (dž. Václav Janáček, 3) ČR - 1. na Českom derby, predtým víťaz slovenskej Veľkej jarnej ceny


10 All About Sam (maj. Agrolipt Karola Liptáka, tr. Pavel Kalaš - Jablonica, Kurtov majer dž. Steve Drowne, 6) SR - 6. na Rakúskom derby, predtým víťaz Vederemo-Rennen


11 Box Hill (maj. MPL Racing Miroslava Pisklu, tr. Jaroslav Hanáček - Veľké Leváre, dž. Rastislav Juráček, 11) SR - 3. na Rakúskom derby


12 Ypsillon King (maj. Vimar-Dvorníky Pavla Vigaša, tr. Petr Kubík - Dvorníky, dž. Dane O´Neill, 8) SR - víťaz rakúskej Veľkej jarnej ceny, potom druhý na slovenskej VJC za Tullamorom i Starohájskom kritériu za Teddy Readym


13 Valiant (maj. EMOP Vladimíra Jurigu, tr. Zuzana Kubovičová - Senica, Čáčov, dž. René Koplík, 60) SR - 4. na Derby-Triali


14 Singleton (maj. Vadual rodiny Vadinovcov, tr. Zuzana Kubovičová - Senica, Čáčov, jazd. Róbert Šara, 60) SR - 2. na Derby-Triali


Náhradníci:

15 Irgiz (dž. Anton Turgajev) Poľ.

16 Colorado Kid (maj. Agrolipt Karola Liptáka, tr. Pavel Kalaš - Jablonica, Kurtov majer, dž. Zdenko Šmida) SR


Prehľad víťazov:

1993 Zimzalabim (Lester Piggott) V. Brit., 1994 Arvan (John Reid) Nem., 1995 Almaz (Aleksander Čugujevec) SR, 1996 White wine (Andrzej Tylicki) Nem., 1997 Lonango (Pat Eddery) Nem., 1998 Temirkanov (Michael Kinane) SR, 1999 Ray of Light (Kamil Píchal) ČR, 2000 Lauf nach vorn (Gérald Mossé) Nem., 2001 Saitensohn (Jan Korpas) Nem., 2002 Muskatsturm (Lanfranco Dettori) Nem., 2003 Tankred (Paul Eddery) ČR, 2004 Siberion (Jean-Pierre Carvalho) Nem., 2005 Rosenblatt (Peter Heugl) Nem., 2006 Normen (Radek Koplík) ČR, 2007 Carmond (dž. Eduardo Pedroza) Nem.


Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Čerešne dozreli: Aj po zmenách na hypotekárnom trhu chutia!
 2. Edite sa podarilo schudnúť 30 kilogramóv vďaka 3D Chili.
 3. Anketa: Čo je pre Slovákov dôležité pri nákupoch?
 4. Úspešní Slováci radia: Presadiť sa dá vždy, snívať nestačí
 5. Váš otec má dnes sviatok. Máme pre vás tip na darček
 6. Mesto ukryté v jordánskych skalách. Spoznajte Petru
 7. Koľko stojí zdravé bývanie? Lacná rekonštrukcia môže vyjsť draho
 8. Tento týždeň je Deň otcov. 5 skvelých nápadov na darčeky
 9. Arca Brokerage House s výrazným nárastom aktív pod správou
 10. Od výplaty k výplate? Ale kdeže, sporíme s 2% úrokom
 1. Modernizácia rozvodov tepla v Medzeve, Slavošovciach a Plešivci
 2. Úspešní Slováci radia: Presadiť sa dá vždy, snívať nestačí
 3. Čerešne dozreli: Aj po zmenách na hypotekárnom trhu chutia!
 4. Anketa: Čo je pre Slovákov dôležité pri nákupoch?
 5. Edite sa podarilo schudnúť 30 kilogramóv vďaka 3D Chili.
 6. Váš otec má dnes sviatok. Máme pre vás tip na darček
 7. Sú bolesti kĺbov dôvodom, že nemôžete v živote robiť čo chcete?
 8. Za mliečnou revolúciou bude stáť aj krava Blažena Bzovícka
 9. Mesto ukryté v jordánskych skalách. Spoznajte Petru
 10. Na bicykli po Burgenlande
 1. Tento týždeň je Deň otcov. 5 skvelých nápadov na darčeky 48 415
 2. Mesto ukryté v jordánskych skalách. Spoznajte Petru 15 251
 3. Koľko stojí zdravé bývanie? Lacná rekonštrukcia môže vyjsť draho 14 821
 4. Váš otec má dnes sviatok. Máme pre vás tip na darček 9 901
 5. Ako si znížiť náklady na bývanie a vyhnúť sa nedoplatkom? 8 926
 6. Nepodceňujte bolesť chrbta, môže ísť o zápalové ochorenie 8 406
 7. Volkswagen je vďaka bonusom dostupnejší 7 431
 8. Ostrov Ischia sa stáva top európskou letnou destináciou 7 140
 9. Máte nad 40? Skontrolujte si, či je Vaše srdce skutočne zdravé 6 190
 10. Od výplaty k výplate? Ale kdeže, sporíme s 2% úrokom 5 792

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Poukázali na spornú Foraiovu poľovačku, úrady im nechcú vrátiť revír

Okrem bývalého šéfa Všeobecnej zdravotnej do revíru chodí strieľať aj Róbert Veselka, konateľ jednej z firiem zo zdravotníckej skupiny Medirex.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Hybridy klamali, majú oveľa vyššiu spotrebu

Ako hybridy nešetria palivo tak, ako sľubovali.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Prípad poľovníkov ilustruje, aké ťažké je byť smelým zajkom

Byť odvážnym kritikom je ako kráčať po povrchu Mesiaca.

Neprehliadnite tiež

Pri veľkom hluku stráca rovnováhu. Nemcov však potiahne za titulom

Príbehy mladíkov, ktorým MS môžu zmeniť kariéru.