AKADEMICKÉ MAJSTROVSTVÁ SVETA V KARATE V POĽSKOM VROCLAVE (11. - 13. 7.) - SLOVÁCI DOMOV S TROMI MEDAILAMI (BILANCIA: 0 - 2- 1)

Slováci vo Vroclave s tromi

VROCLAV 13. júla (SITA) - Slovenskí reprezentanti v karate vybojovali na akademických majstrovstvách sveta (AMS) v poľskom Vroclave (11. - 13. 7.) tri medaily (bilancia: 0 - 2 - 1). K piatkovému bronzu ...

VROCLAV 13. júla (SITA) - Slovenskí reprezentanti v karate vybojovali na akademických majstrovstvách sveta (AMS) v poľskom Vroclave (11. - 13. 7.) tri medaily (bilancia: 0 - 2 - 1). K piatkovému bronzu Andreja Harničára v kumite v kategórii do 80 kg pribudli v sobotňajší druhý súťažný deň tohto vrcholného podujatia vysokoškolákov pre SR dva cennejšie kovy - strieborného lesku, o ktoré sa postarali ženy. V súbornom cvičení kata jednotlivkýň postúpila Barbora Bosnyaková až do finále, v ňom však nestačila na favorizovanú Japonku Rimi Kadžikawovú. Bližšie k vytúženému zlatu bola v športovom zápase kumite v Open kategórii (bez rozdielu hmotností) Lucia Povalačová, ktorá podľahla v dramatickom finálovom súboji Petre Pecekovej z Česka až po predĺžení 0:1 na body. Povalačovej sa vo Vroclave darí, veď pred piatimi rokmi na juniorských majstrovstvách Európy vystúpila vo februári 2003 v kumite nad 60 kg na najvyšší stupienok. Jeden z ďalších slovenských kandidátov na medailu Peter Macko obsadil v sobotňajšej súťaži v kumite v kategórii do 65 kg nepopulárnu 4. priečku, rovnako dopadla ešte v piatok aj Lucia Povalačová v kumite nad 60 kg.

"S tromi kovmi na tohtoročnom svetovom šampionáte musíme vysloviť veľkú spokojnosť, hoci zlato nám v zbierke chýba. Vo Vroclave boli prítomní karatisti z 39 krajín, úspech chlapcov a dievčat a ich medailový zisk je v tejto kvalitnej konkurencii mimoriadne cenný," zhodnotil pre agentúru SITA vedúci slovenskej výpravy a zároveň aj predseda komisie akademického športu Slovenského zväzu karate (SZK) František Kačík.

V nedeľňajšej súťaži družstiev už Slováci na medailu nedosiahli. Ženy po víťazstve nad Španielkami 2:0 podľahli Číne 1:2 a keďže Ázijčanky následne prehrali s Turkyňami, nepotiahli karatistky SR do repasáže a tým k možnosti získať bronz. Muži Slovenska neuspeli už vo svojom prvom vystúpení, keď podľahli Azerbajdžanu 0:3. Súper Slovákov potom prehral s Japonskom, a tak sa tímová súťaž pre mužov SR skončila.

Prehľad slovenských medailových umiestnení na akademických majstrovstvách sveta v karate v poľskom meste Vroclav (11. - 13. júla 2008) - bilancia 0 - 2 - 1:

2. miesta: Lucia Povalačová (kumite - Open kategória), Barbora Bosnyaková (kata jednotlivkýň)

3. miesto: Andrej Harničár (kumite do 80 kg)