Čína čaká od športovcov hrdinské činy

Hala pekinského letiska láka na olympiádu maketou štadióna Vtáčie hniezdo a basketbalistu Jao Minga.
Hala pekinského letiska láka na olympiádu maketou štadióna Vtáčie hniezdo a basketbalistu Jao Minga. (Autor: REUTERS)
Sportnet|1. aug 2008 o 08:32

Hrdosť v hlase čínskych ľudí vám o nich veľa napovie. Športových hrdinov má každá krajina. Hostitelia Hier XXIX. olympiády v Číne sú do svojich športovcov doslova zbláznení. V popularite im nestačia už ani veľkí revolucionári a socialistickí hrdinovia.

Hrdosť v hlase čínskych ľudí vám o nich veľa napovie. Športových hrdinov má každá krajina. Hostitelia Hier XXIX. olympiády v Číne sú do svojich športovcov doslova zbláznení. V popularite im nestačia už ani veľkí revolucionári a socialistickí hrdinovia.


PEKING. Čína má nové celebrity, Mao­Ce Tunga a hrdinských vojakov striedajú športovci. Lepšie povedané olympionici.

V krátkej ankete reportéra Seattle Times v centre Pekingu pri chráme Veľkého zvona Dažong Si jasne víťazí prekážkar Liou Siang. Jeho pomyselným súperom bol komunistický hrdina Lei Feng. Morálny vzor zo šesťdesiatych rokov minulého storočia.

„Liou, to je náš poklad. Milujeme ho,“ hovorí mladé dievča.

Vysoký šprintér vyhral na aténskych hrách zlatú medailu v behu na 110 m cez prekážky. Veselý usmievavý typ sa hneď stal miláčikom celej Číny, jeho tvár zase marketingovým posolstvom firiem Nike, Cadillac či Coca­Cola. Úsmevy z plagátov so športovými a národnými sloganmi rozdáva aj basketbalista Jao Ming.

Čína si na olympiáde stavia pomník dokonalosti v duchu: Veľkolepé hry, veľkolepé výkony. Úlohou športovcov bude naplniť ich.

Skokanská princezná

Ming a Siang budú pútať veľkú pozornosť. Hry však nebudú len o nich. Domáca krajina sa teší na súťaže v stolnom tenise, bedmintone, skokoch do vody, vzpieraní a gymnastike.

V skokoch do vody bude mať svoj tromf v súťaži žien. Dvojnásobná zlatá medailistka z Atén Guo Jingjing. V skokoch z trojmetrovej dosky nemá súperku. Pôvabná Guo je pre ladnosť i výborné výsledky prezývaná aj Skokanská princezná.

Jasným favoritom v mužskej gymnastike je Jang Wei. Športovec a uvedomelý politik. Poslanec Ľudového zhromaždenia mal na dosah zlato už v Aténach v cennom viacboji. Na poslednom náradí, hrazde, spadol. Ostalo mu preto druhé miesto. V Pekingu iné ako prvé miesto neberie.

Box nie je športom s čínskou tradíciou. Dlho bol dokonca režimom zakázaný. Lesk mu v Číne vracia Zou Šiming. V roku 2005 sa ako prvý Číňan stal majstrom sveta v boxe. Napriek ďalším športovým úspechom Šiming hovorí, že jeho najšťastnejším momentom bolo, keď ho zvolili za delegáta na 17. zjazd Čínskej komunistickej strany. „Bol to neopakovateľný zážitok,“ hovorí 48 kíl vážiaci boxer.

Ako rockové hviezdy

Žiadna disciplína nie je tak úzko spätá s Čínou ako stolný tenis. Popularita majstrov pingpongu sa rovná sláve rockových hviezd v Európe. V ženskej súťaži budú česť Číny hájiť dve medailistky. Žang Jining vyhrala obe ženské súťaže v Aténach a Wang Nan zase obe v Sydney. Bez medaily je len 20-ročná Guo Jue.

Na olympiáde nie je disciplína, v ktorej by hostiteľská krajina nemala svojho športovca. Hlad Číňanov po úspechoch je pochopiteľný. Preto treba čakať prekvapenia i v športoch, kde domáci nie sú favoritmi. Možno aj vo vodnom slalome.

Večne živí športovci

BRATISLAVA. Pri vchode na pekinské medzinárodné letisko privítajú olympionika usmiate hostesky, ktoré musia merať viac ako 165 centimetrov a obrovské pútače s basketbalistom Jao Mingom. Propaguje Coca­Colu i vitamínový prípravok Nutrivite.

Jao je prvým Číňanom, ktorému umožnili štátne orgány hrať v slávnej NBA. Šanghajčana draftoval tím Houston Rockets.

Päť rokov vedie v popularite i príjmoch, podľa magazínu Forbes, rebríček čínskych celebrít žijúcich v Spojených štátoch. V roku 2007 zarobil 54,7 milióna dolárov. Polovicu odovzdáva do pokladnice Čínskej ľudovej republiky. „Pre potreby pracujúcich,“ hrdo vyhlásil basketbalový obor (229 cm/142 kg).

Cena práce pre Minga

Onedlho oslávi 28. narodeniny. Keď dovŕšil dvadsaťsedem, priniesol denník China Daily o ňom celostranovú reportáž. Na stene bytu v Šanghaji visela obrovská fotografia Minga v detskej postieľke. Blahoželala mu gymnastická hviezda, olympijská víťazka Liou Süan.

Už predtým dostal vyznamenanie Hrdina socialistickej práce. „Neporovnávajte ma s robotníkmi a baníkmi, ktorí ho dostali dávno predo mnou. Musím sa od nich veľa učiť,“ vysvetľuje basketbalista v magazíne Time Asia vychádzajúcom v Hongkongu.

Najvyššiu štátnu cenu dostal aj prekážkar na 110 metrov Liou Siang. Pred štyrmi rokmi vyhral v Aténach senzačne olympiádu, vyrovnal vtedajší svetový rekord 12,91 s.

Zvíťazil aj na posledných majstrovstvách sveta vlani v Osake. V oboch prípadoch zdolal Američana Terrenca Trammella. To sa v Číne obzvlášť ráta.

Liou (25) je taktiež zo Šanghaja, liberálnejšieho mesta ako Peking. Aj on dostal za sľub vernosti línii doložku mimoriadnych výhod. Už v roku 2002 mohol štartovať na významných európskych mítingoch, kde sa behá za slušné peniaze.

Zdolať USA, zdolať všetkých

„Večne živý Liou, náš národný hrdina,“ oslavoval vlani China Daily prekážkara, keď zdolal na pretekoch v Šanghaji a juhokórejskom Tae­gu americkú prekážkarskú legendu Allena Johnsona. V Šanghaji ho prišlo povzbudiť 40-tisíc divákov, medzi ktorými bolo dvesto príbuzných Lioua.

„Atmosféra v hľadisku osviežila moju myseľ a niesla ma k víťazstvu,“ ďakoval prekážkar, vzletne v duchu čínskej línie.

Šanghajská študentka Jang Ťing-jü, ktorá túži stať sa v Pekingu „najslávnejšou olympijskou hosteskou“, rozpráva o svojom idole: „Snívam, ako mu na olympiáde nesiem zlatú medailu. Plačem od radosti.“

Jao a Liou sú vodcami vyše šestočlennej čínskej výpravy. Prvý sotva získa zlato, druhý patrí k favoritom.

Pred štyrmi rokmi dostali Číňania úlohu priniesť 20 zlatých medailí, v Aténach získali 32. Cieľ pre Peking je jasný: „Zdolať USA, zdolať všetkých.“

Peter Fukatsch

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Čína čaká od športovcov hrdinské činy