Demitrov útok pokoril Dallas, Šatanova prihrávka na Pittsburgh nestačila

TASR|29. apr 2001 o 10:18

[img src="/cdata/41617/dem1.jpg" align="left"][/img][br][/br]New York 29. apríla (TASR) - Cez víkend pokračovala zámorská NHL štyrmi zápasmi druhého kola play off. Do hry zasiahli štyria slovenskí hokejisti, pričom sa bodovo presad

New York 29. apríla (TASR) - Cez víkend pokračovala zámorská NHL štyrmi zápasmi druhého kola play off. Do hry zasiahli štyria slovenskí hokejisti, pričom sa bodovo presadili Pavol Demitra zo St. Louis v zápase s Dallasom (4:2), ktorý k víťazstvu nad vlaňajšími finalistami Stanleyho pohára (4:2) prispel jedným gólom a prihrávkou na gól Martyho Reasonera, a o deň neskôr i Miroslav Šatan v stretnutí s Pittsburghom (1:3), keď asistoval na jediný gól Sabres Stu Barnesovi.

Pittsburg nepotreboval k štvrtému víťazstvu v rade v play off ani držiteľa Art Ross Trophy Čecha Jaromíra Jágra, ktorý nehral podľa zdrojov z kabíny tučniakov pre problémy s ramenom, a nie pre nepríjemného "koňara", ktorého inkasoval vo štvrtok. Hosťujúci brankár Johan Hedberg odvrátil 21 striel, z toho 11 v poslednej tretine, a v šiestich z ôsmich zápasov play off, inkasoval jeden a menej gólov. Hrdinom v mužstve tučniakov sa stal obranca Andrew Ference, ktorý v 49. min streli víťazný gól Penguins. Tí vedú po dvoch stretnutiach na ihrisku svojho súpera 2:0 na zápasy, no i tak si budú musieť dávať pozor, pretože podobný priebeh mala i minulosezónna séria s Philadephiou, ktorú "Pens" napokon prehrali.

Buffalu sa muselo v stretnutí potýkať s vážnymi problémami v obrane, pretože Alexej Žitnik a Jay McKee sa po tvrdých súbojoch museli porúčať so zraneniami do kabíny. V prvej tretine najprv Kovaľov zasiahol tvrdým úderom lakťom do brady Žitnika a v druhej tretine sa nevyplatil atak McKeeho na legendárneho Maria Lemieuxa, po ktorom zostal Mckee knockoutovaný a s krvácajúcimi ústami na ľade. Slovák v drese šablí Miroslav Šatan asistoval pri prvom a jedinnom góle Buffala, no popri dvoch strelách na Hedberga si pripísal i dva mínusové body.

Stretnutie, v ktorom sa Colorado muselo na víťazstvo poriadne nadrieť, rozhodla kuriózna situácia, keď v druhej časti hry v oslabení vystrelil na bránku domácich Glen Murray a puk, ktorý sa už dostával cez na ľade roztiahnutého Roya za bránkovú čiaru, hokejkou vyrazil obranca Ray Bourque. Zatiaľ čo videorozhodca kontroloval, či puk nepriešiel za čiaru, pričom hra ešte nebola prerušená, Bourque založil útok, ktorý korunoval gólovou dorážkou po strele Petra Forsberga Ville Nieminen. Ak by Murrayovi rozhodcovia gól uznali, nemal by potom Nieminenov zásah platiť. Ale pretože rozhodcovia na ľade v tej chvíli Murrayovu strelu ako gólovú neoznačili, a následné video nebolo jasne preukázateľné, rozhodcovia priznali vedenie 1:0 domácim. "Video jasne nepreukázalo, že náš gól mal platiť, preto treba rozhodnutie rozhodcov, ktorý nemali pri strele dobrý uhoľ pohľadu, rešpektovať," povedal tréner hostí Andy Murray. V 56. minúte pečatil víťazstvo lavín druhý najproduktívnejší hráč základnej časti Joe Sakic. Legendárny Patrick Roy si potom pripísal 16 shutout v play off a vyrovnal tak rekord Clinta Benedicta, ktorý chytal za Ottawu a Montreal v rokoch 1919 - 1928. "Ani som nevedel, že som tak blízko k rekordu v počte shutoutov v play off. Teraz sa najviac sústreďujem na víťazstvo, snažím sa nepripúšťať tlak na moju osobu, a popravde, teraz nemám čas ani hrabať sa v štatistikách," povedal po zápase Roy.

Slovenskí hokejisti sa v zápase, v ktorom boli dobre bránení, vôbec bodovo nepresadili, Žigmund Pálffy ohrozil Roya, ktorý odvrátil 20 striel kráľov, dvakrát, Jozef Stümpel inkasoval dvojminútový trest za hrubosť. Lavínam sa podariolo vyrovnať sériu na 1:1, nasledujúce dva zápasy odohrajú v Kalifornii v pondelok a v stredu.

Pred v zápasoch play off tradične vypredaným domácim hľadiskom sa podarilo diablom z New Jersey zdolať Toronto Maple Leafs po zaujímavom priebehu až v predĺžení 6:5, a vyrovnali tak stav série na 1:1. Zároveň prerušili sériu piatich po sebe nasledujúcich víťazných zápasov javorových listov v tohtoročnom play off. "Máme už po sérii a teraz sa musíme vrátiť k nášmu systému tvrdej práce. Nikto nepovedal, že to bude ľahká práca," nechal sa po zápase počuť brankár Toronta Curtis Joseph, ktorý čelil 33 strelám diablov. Randy McKay, ktorý odohral svoj asi najhorší zápas v play off, keď bol na ľade pri štyroch inkasovaných gólov New Jersey, si napravil reputáciu rozhodujúcim gólom po prihrávke Čecha Róberta Holíka, ktorému sa v stretnutí darilo podobne ako McKayovi. V stretnutie exceloval Rus Alexander Mogiľnyj, ktorý strelil dva góly a na tri asistoval.

Toronto držal nad vodou kapitán Mats Sundin, no ani jeho kúsok, keď gólom v oslabení začiatkom tretej tretiny zavelil k mohutnej ofenzíve hostí, ktorá im vyniesla predĺženie, nestačil na konečný úspech v tomto zápase.

piatok:

DALLAS - ST. LOUIS 2:4 (1:2, 0:2, 1:0)

S výnimkou záverečnej tretiny boli hostia počas celého zápasu jednoznačne lepším mužstvom. Slovenský krídelník Demitra hral v útoku s Keithom Tkachukom a Martym Reasonerom a spoločne vyprodukovali až tri góly bluesmanov. Prvý vsietil Demitra po kvalitnej prihrávke Reasonera, keď si Slovák poradil aj s legendárnym Edom Belfourom v bránke a puk mu poľahky zasunul pomedzi betóny. Domáci ešte v tej istej minúte vyrovnali, no Reasoner pred prestávkou opäť dostal St. Louis do vedenia. "Keď človek hrá s dvoma najlepšími hokejistami v celej lige, všetko ide úžasne ľahko. Dokázali pre mňa vytvoriť veľa voľného priestoru," nešetril Reasoner chválou na spoluhráčov z formácie, ktorí pre neho vypracovali aj víťazný gól zápasu. Demitra si okrem troch plusových bodov pripísal dve strely na bránku (trikrát bránku minul) a dva stratené puky.

Ešte v úvode v druhej časti hry hviezdy oslabil ich kľúčový hráč Mike Modano, ktorý si pri zrážke s obrancom Blues Alexejom Gusarovom vážne zranil členok a jeho štart v ďalších zápasoch série určia až podrobnejšie lekárske vyšetrenia. Ani pred jeho zranením si však Stars nevyvinuli dôraznejší tlak a ich snaha stroskotávala na českom brankárovi Turekovi. "Takto zle sme už nehrali veľmi dlho," sucho skonštatoval po zápase kapitán hostí Derian Hatcher. Bývalý náhradný brankár Dallasu Turek sa vyznamenal najmä niekoľkými zákrokmi proti dlhoročnej legende St. Louis Brettovi Hullovi.

St. Louis vedie na zápasy 1:0 a na ceste k prvému finále konferencie od roku 1986 ho najbližší zápas s Dallasom čaká opäť v Reunion Arene v noci na pondelok.

Góly: 10. MacLean, 53. Lukowich - 10. Demitra (Reasoner, Tkachuk), 16. Reasoner (Hill), 24. Reasoner (DEMITRA, Pronger), 29. Turgeon (Young, Hecht). Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 23:21. Brankári: Belfour - Turek. Rozhodcovia: Shick, Walkom - 17.001 divákov.

sobota:

BUFFALO - PITTSBURGH 1:3 (0:0, 1:1, 2:0)

Pittsburg nepotreboval k štvrtému víťazstvu v rade v play off ani držiteľa Art Ross Trophy Čecha Jaromíra Jágra, ktorý nehral podľa zdrojov z kabíny tučniakov pre problémy s ramenom, a nie pre nepríjemného "koňara", ktorého inkasoval vo štvrtok. Hosťujúci brankár Johan Hedberg odvrátil 21 striel, z toho 11 v poslednej tretine, a v šiestich z ôsmych zápasov play off, inkasoval jeden a menej gólov. Hrdinom v mužstve tučniakov sa stal obranca Andrew Ference, ktorý v 49. min streli víťazný gól Pengiuns. Tí vedú po dvoch stretnutiach na ihrisku svojho súpera 2:0 na zápasy, no i tak si budú musieť dávať pozor, pretože podobný priebeh mala i minulosezónna séria s Philadephiou, ktorú "Pens" napokon prehrali.

Buffalu sa muselo v stretnutí potýkať s vážnymi problémami v obrane, pretože Alexej Žitnik a Jay McKee sa po tvrdých súbojoch museli porúčať so zraneniami do kabíny. V prvej tretine najprv Kovaľov zasiahol tvrdým úderom lakťom do brady Žitnika, a v druhej tretine sa nevyplatil atak McKeeho na legendárneho Maria Lemieuxa, po ktorom zostal Mckee knockoutovaný a s krvácajúcimi ústami na ľade. Slovák v drese šablí Miroslav Šatan asistoval pri prvom a jedinnom góle Buffala, no popri dvoch strelách na Hedberga si pripísal i dva mínusové body.

Góly: 25. Barnes (ŠATAN, Audette) - 21. Lang (Straka, Kovaľov), 49. Ference (Straka, Lemieux), 60. Kovaľov (Boughner). Vylúčení: 4:7 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 22:15. Brankári: Hašek - Hedberg. Rozhodcovia: Gregson, McGeough - 18.690 divákov.

COLORADO - LOS ANGELES 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Stretnutie, v ktorom sa Colorado muselo na víťazstvo poriadne nadrieť, rozhodla kuriózna situácia, keď druhej časti hry v oslabení vystrelil na bránku domácich Glen Murray a puk, ktorý sa už dostával cez na ľade roztiahnutého Roya za bránkovú čiaru, hokejkou vyrazil obranca Ray Bourque. Zatiaľ čo videorozhodca kontroloval, či puk nepriešiel za čiaru, pričom hra ešte nebola prerušená, Bourque založil útok, ktorý korunoval gólovou dorážkou po strele Petra Forsberga Ville Nieminen. Ak by Murrayovi rozhodcovia gól uznali, nemal by potom Nieminenov zásah platiť. Ale pretože rozhodcovia na ľade v tej chvíli Murrayovu strelu ako gólovú neoznačili, a následné video nebolo jasne preukázateľné, rozhodcovia priznali vedenie 1:0 domácim. "Video jasne nepreukázalo, že náš gól mal platiť, preto treba rozhodnutie rozhodcov, ktorý nemali pri strele dobrý uhoľ pohľadu, rešpektovať," povedal tréner hostí Andy Murray. V 56. minúte pečatil víťazstvo lavín Druhý najproduktívnejší hráč základnej časti Joe Sakic. Legendárny Patrick Roy si potom pripísal 16 shutout v play off a vyrovnal tak rekord Clinta Benedicta, ktorý chytal za Ottawu a Montreal v rokoch 1919 - 1928. "Ani som nevedel, že som tak blízko k rekordu v počte shutoutov v play off. Teraz sa najviac sústreďujem na víťazstvo, snažím sa nepripúšťať tlak na moju osobu, a popravde, teraz nemám ani hrabať sa v štatistikách," povedal po zápase Roy.

Góly: 23. Nieminen (Forsberg, Drury), 56 Sakic (Hejduk, Tanguay). Vylúčení: 6:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 28:20. Brankári: Roy - Potvin. Rozhodcovia: Devorski, Koharski - 18.007 divákov.

NEW JERSEY - TORONTO 6:5 po predĺžení (0:1, 4:0, 1:4, 1:0)

Pred v zápasoch play off tradične vypredaným domácim hľadiskom sa podarilo diablom z New Jersey zdolať Toronto Maple Leafs po zaujímavom priebehu až v predĺžení 6:5, a vyrovnali tak stav série na 1:1. Zároveň prerušili sériu piatich po sebe následujúcich víťazných zápasov javorových listov v tohtoročnom play off. "Máme už po sérii a teraz sa musíme vrátiť k nášmu systému tvrdej práce. Nikto nepovedal, že to bude ľahká práca," nechal sa po zápase počuť gólman Toronta Curtis Joseph, ktorý čelil 33 strelám diablov. Randy McKay, ktorý odohral svoj asi najhorší zápas v play off, keď bol na ľade pri štyroch inkasovaných gólov New Jersey, si napravil reputáciu rozhodujúcim gólom po prihrávke Čecha Róberta Holíka, ktorému sa v stretnutí darilo podobne ako McKayovi. V stretnutie exceloval Rus Alexander Mogiľnyj, ktorý strelil dva góly a na tri asistoval.

Góly: 23. Gomez (Daneyko, Mogiľnyj), 26. Rafalski (Niedermayer, Mogiľnyj), 30. Mogiľnyj (Gomez, Brodeur), 36. Madden (Mogiľnyj), 42. Mogiľnyj (Gomez), 66. McKay (Holík, Brylin) - 9. Markov (Roberts, Sundin), 41. Sundin (Roberts), 46. Thomas (Sundin, Cross), 50. Sundin (Thomas, Roberts), 60. Thomas (Berezin). Vylúčení: 6:7 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 33:21. Brankári: Joseph - Brodeur. Rozhodcovia: Fraser, Marouelli - 19.040 divákov.

Domov»Hokej»NHL»Demitrov útok pokoril Dallas, Šatanova prihrávka na Pittsburgh nestačila