V Bratislave kraľovali Kapranovová a Risezonová

SITA|10. nov 2008 o 08:21

Víťazka finále s troma zo štyroch náčiní Ruska Oľga Kapranovová a celková víťazka Grand Prix v modernej gymnastike vo všetkých štyroch disciplínach Izraelčanka Irina Risezonová.

BRATISLAVA. Víťazka finále s troma zo štyroch náčiní Ruska Oľga Kapranovová a celková víťazka Grand Prix v modernej gymnastike vo všetkých štyroch disciplínach Izraelčanka Irina Risezonová boli kráľovnami nedeľného športového sviatku jubilejného XX. ročníka Dunajského pohára v bratislavskej Inchebe, ktorý bol zároveň posledným podujatím osemdielneho medzinárodného seriálu. Absolútna majsterka sveta z roku 2005 Kapranovová, ktorá prišla vinou pokazeného vystúpenia s kužeľmi o olympijskú medailu a skončila v Pekingu na nepopulárnom 4. mieste, prišla do Bratislavy vo veľkolepej forme. Dvadsaťročná Moskovčanka suverénne zvíťazila vo finálových súťažiach so švihadlom, kužeľmi a stuhou. V súťaži s obručou jej náradie v úplnom závere vystúpenia spadlo, a tak víťazstvo prenechala svojej krajanke Vere Sesinovej.

Dvadsaťtriročná Sverdlovčanka Sesinová, dvojnásobná absolútna majsterka Európy z roku 2006 a 2007, ktorá sa nevošla do ruskej nominácie na OH 2008, obsadila vo vystúpeniach s ostatnými náradiami vždy druhé miesto. Trikrát tretia - so švihadlom, stuhou a kužeľmi skončila vo finálových vystúpeniach Izraelčanka Irina Risenzonová. Dvadsaťjedenročná rodáčka z Ukrajiny dosiahla v Bratislave svoj najväčší športový úspech, keď sa stala celkovou víťazkou seriálu Grand Prix v súťažiach so všetkými štyrmi náradiami: s kužeľmi, obručou, švihadlom aj stuhou. Risenzonová, ktorá sa OH 2008 v Pekingu prebojovala do desaťčlenného finále vo viacboji a napokon obsadila 9. miesto, totiž ako jediná pretekárka splnila podmienku reglementu seriálu Grand Prix, podľa ktorej sa celkovou víťazkou seriálu Grand Prix v cvičeniach s jednotlivými náčiniami môže stať len pretekárka, ktorá absolvuje minimálne 6 z celkového počtu 8 súťaží v danom roku. Okrem nej sa o celkové víťazstvá v súťažiach s jednotlivými náčiniami mohli pred posledným podujatím série Grand Prix v Bratislave uchádzať ešte Ruska Špechtová, ktorá neštartovala na GP v Brne, a Kazaška Jusuppovová, ktorá chýbala na GP v Brne a Burgase. Ani jedna z oboch možných Risezonovej súperiek však do Bratislavy nepricestovala. Izraelčanka s podmanivým úsmevom, ktorá sa stala miláčikom bratislavského publika a ktorá štartovala ako jediná na všetkých podujatiach tohtoročnej série Grand Prix v Moskve, francúzskom Thiaise, Brne, španielskom Marabelle, Burgase, izraelskom Holone, Berlíne a Bratislave, nedokázala počas sezóny zvíťaziť ani na jednom podujatí. Ale vďaka pravidelnému zbieraniu bodov bola po nedeľných bratislavských pretekoch na čele celkového hodnotenia v súťažiach so švihadlom a s kužeľmi. V celkovom bodovaní Grand Prix v súťaži so stuhou sa pred ňu dostala Ruska Sesinová a v súťaži s obručou dokonca aj Bieloruska Žukovová a Kazaška Jusuppovová.

Vďaka reglementu Grand Prix sa vo finálových pretekoch na každom náradí môže okrem osmičky postupujúcich zo sobotňajšej kvalifikácie predstaviť aj jedna domáca pretekárka. Túto šancu dostala 17-ročná úradujúca majsterka Slovenska Petra Máčalová z klubu ŠOG Nitra. Najviac sa jej vydarila súťaž s obručou, v ktorej skončila na 8. mieste a porazila jednu z finalistiek. Okrem obruče si 3 body za 8. miesto do hodnotenia GP pripísala aj za cvičenie so stuhou, tu však jedna z finalistiek v nedeľu nenastúpila. V cvičeniach so švihadlom a kužeľmi jej patrila 9. priečka a 2 body do celkového hodnotenia Grand Prix v oboch náčiniach. "Každá zostava sa dala zacvičiť aj lepšie, urobila som chybičky, ale som spokojná. Získala som prvé body do hodnotenia Grand Prix. Bol to skvelý zážitok a môj vrchol sezóny, keď som mohla súťažiť na jednom pódiu s účastníčkami pekinskej olympiády. Ony sú zatiaľ na úplne inej úrovni ako ja," hodnotila svoje vystúpenie nádejná slovenská reprezentantka v modernej gymnastike. "Bolo by krásne dostať sa o 4 roky na olympiádu do Londýna. Na budúci rok by som rada opäť štartovala na niektorých z podujatí série Grand Prix. O júnových majstrovstvách Európy je zatiaľ predčasné hovoriť," povedala o svojich plánoch na budúci rok pre agentúru SITA Petra Máčalová.

Vydarené podujatie, ktoré bolo prvou prezentáciou špičkovej svetovej modernej gymnastiky na Slovensku, uzavrel galavečer za účasti slovenských umelcov, všetkých 10 finalistiek (z nich polovica štartovala na OH v Pekingu), ale aj striebornej olympijskej medailistky, Bielorusky Inny Žukovovej, ktorá pricestovala do Bratislavy, ale pre zranenie v pretekoch nenastúpila, či mladé talenty slovenskej modernej gymnastiky. Spokojnosť neskrývala ani prezidentka Slovenského zväzu modernej gymnastiky (SZMG) a riaditeľka súťaže Libuša Schönová: "Som spokojná. Dokázali sme na Slovensko priviezť šesť účastníčok olympijských hier 2008 v Pekingu, z toho tri finalistky. Jediným mínusom je absencia olympijskej víťazky Jevgenije Kanajevovej. Mnohí diváci videli počas víkendu modernú gymnastiku naživo prvýkrát a boli ňou nadchnutí. Toto podujatie je obrovským krokom pre popularizáciu nášho športu na Slovensku." Na vrcholné podujatia si slovenská moderná gymnastika zatiaľ netrúfa. "Na Slovenskusú možnosti usporiadania pretekov ešte vyššieho rangu, ako sú majstrovstvá sveta či Európy, v podstate nemožné. Museli by sme zaplatiť Medzinárodnej federácii gymnastiky 400-tis. eur na prize-money a okrem toho zabezpečiť finančné prostriedky na zorganizovanie celej súťaže. Slovenskej modernej gymnastike nechýbajú talenty, ani sebavedomie. Chýba nám mecenáš. Tak ako kedysi potrebovali umelec svojho ´sponzora´, aj dnes potrebujeme takýchto ľudí pre popularizáciu modernej gymnastiky na Slovensku. Vo štvrtok na zasadnutí organizačného výboru série Grand Prix sme sa dozvedeli o ponuke ukrajinského podnikateľa kompletne finančne zabezpečiť usporiadanie všetkých 8 podujatí série Grand Prix v budúcom roku, zatiaľ neviem, čo za to bude požadovať," uviedla pre agentúru SITA prezidentka SZMG. "Všetkých, ktorým sa dnešná súťaž páčila, pozývam v sobotu 6. decembra do bratislavského PKO na majstrovstvá Slovenska v spoločných skladbách, ktoré sú najatraktívnejšou disciplínou modernej gymnastiky," uzavrela riaditeľka nedeľného finálového podujatia série Grand Prix v modernej gymnastike Libuša Schönová.