SLOVENSKÁ KARATISTKA EVA TULEJOVÁ-MEDVEĎOVÁ ZÍSKALA AJ NAPRIEK ZLOMENÉMU NOSU V SOBOTU NA 19. MS WKF V TOKIU (13. - 16. 11.) V KUMITE V OPEN KATEGÓRII BRONZOVÚ MEDAILU - DOPLNENÉ ZNENIE

Slovenská karatistka na MS bronzová

Doplnené znenie o rozšírený text, hlas Evy Tulejovej-Medveďovej a konečné poradie jednotlivých disciplín spolu s bilanciou všetkých slovenských karatistov.

TOKIO 15. novembra (SITA) - Slovensko sa nebude z 19. majstrovstiev sveta WKF v karate, ktorých dejiskom je japonská metropola Tokio (13. - 16. 11.), vracať domov bez medaily. Počas sobotňajšieho tretieho súťažného dňa si vybojovala Eva Tulejová-Medveďová v športovom zápase kumite bronz v Open kategórii. Dvadsaťšesťročná rodáčka z Detvy (nar. 9. 5. 1982) si postupne poradila s Rakúšankou Thajerovou 2:1, Pecekovou z Česka 6:1, Žetibayovou z Kazachstanu 3:0 a vo 4. kole zdolala aj Cargillovú. Spomenutú Švajčiarku totiž diskvalifikovali, keďže Slovenke nedovolene natrhla a súčasne aj zlomila nos. Slovenská karatistka napriek veľkému zdravotnému hendikepu následne neuveriteľne zabojovala a hoci v boji o účasť vo finále podľahla domácej Japonke a neskoršej svetovej šampiónke Juke Satovej 3:6, v dramatickom dueli o konečnú 3. priečku zvíťazila nad Alexiou Karypidouovou z Grécka tesne 1:0. "Neuveriteľné, krásne, výnimočné, perfektné. V kariére som sa už stala majsterkou sveta, mám dva tituly majsterky Európy, ale z tohto tretieho miesta v Tokiu sa teším najviac. Možno asi preto, koľko som si musela kvôli tomu pretrpieť," uviedla šťastná Eva Tulejová-Medveďová a pokračovala: "Dokázala som získať bronz, hoci so zlomeným nosom. Bolelo to veru, dosť bolelo...Keď som sa po údere dostala k normálnemu vedomiu, uvedomila som, že musím vstať a ísť ďalej. Prehrať takýmto spôsobom som nechcela. Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí stáli pri mne. Môjmu osobnému trénerovi z Rapidu Longovi, tiež trénerovi Javorskému, manželovi, proste všetkým..." Spokojnosť neskrýval ani šéftréner slovenskej reprezentácie František Kretovič: "Eva na významnom podujatí opäť dokázala získať vzácny kov, z čoho máme všetci obrovskú radosť. V samotnej súťaži podala zodpovedný a sústredený výkon a už od začiatku išla za svojím medailovým cieľom. Svoje súperky zdolávala bez väčších problémov a hoci po prehre so Satovou nepostúpila do finále, na duel o bronz sa výborne skoncentrovala a p

o vysoko taktickom výkone zvíťazila."

Pre Evu Tulejovú-Medveďovú je to po historickom zlate vo fínskom Tampere 2006 (vtedy v kategórii do 60 kg) jej druhá medaila na svetových šampionátoch a pre slovenské karate celkovo siedma v novodobej ére samostatnej SR (aktuálna bilancia: 1 - 1 - 5). Členka Rapidu Bratislava Tulejová-Medveďová má navyše vo svojej zbierke aj štyri individuálne kovy z majstrovstiev Európy (bilancia: 2 - 0 - 2), na najvyššie priečky vystúpila vlani v Bratislave a v máji tohto roka v estónskom Tallinne (vždy v Open kategórii). K tomu pridala na kontinentálnych šampionátoch bronzy z nemeckých Brém 2003 a nórskeho Stavangeru 2006 (v oboch prípadoch v kategórii do 60 kg).

Eva Tulejová-Medveďová sa v sobotu predstavila aj v kategórii do 60 kg, kde po dvoch víťazstvách stroskotala v 3. kole na Švajčiarke Schwabovej (2:6). Tá neskôr podľahla neskoršej svetovej šampiónke Sobolovej z Ruska a nepotiahla tak Slovenku do medailových bojov. Ostatní karatisti SR, ktorí sa na tatami predstavili v sobotu v kumite, skončili v prvom, resp. v druhom kole.

MS v karate v Tokiu - výsledky sobotňajších finálových disciplín:

KUMITE:

Muži:

kategória do 60 kg:

finále: Danil Domdjoni (Chorv.) - Darkhan Asadilov (Kazach.) 5:1

Konečné poradie: 1. Danil Domdjoni (Chorv.), 2. Darkhan Asadilov (Kazach.), 3. Douglas Santos Brose (Braz.) a Hossein Rouhani (Irán),...Marek Granát (SR) bol vyradený v 2. kole

do 65 kg:

finále: George Kotaka (USA) - Adam Kovács (Maď.), 5:3

Konečné poradie: 1. George Kotaka (USA), 2. Adam Kovács (Maď.), 3. William Rolle (Fr.) a Takuro Nihei (Jap.),...Peter Macko (SR) bol vyradený v repasáži

Open kategória (BRH):

finále: Rafael Agajev (Azerb.) - Spyridon Margaritopoulos (Gréc.) 2:0

Konečné poradie: 1. Rafael Agajev (Azerb.), 2. Spyridon Margaritopoulos (Gréc.), 3. Gogita Arkania (Gruz.) a Stefano Maniscalco (Tal.),...Klaudio Farmadín bol vyradený v 1. kole

Ženy:

do 53 kg:

finále: Nacuki Fudžiwarová (Jap.) - Cora Knühmannová (Nem.) 1:0

Konečné poradie: 1. Nacuki Fudžiwarová (Jap.), 2. Cora Knühmannová (Nem.), 3. Gülderen Celiková (Tur.) a Jelena Ponomarievová (Rus.),...Monika Višňovská (SR) bola vyradená v 2. kole

do 60 kg:

finále: Maria Sobolová (Rus.) - Nassim Varastehová (Kan.) 2:0

Konečné poradie: 1. Maria Sobolová (Rus.), 2. Nassim Varastehová (Kan.), 3. Katarina Striková (Srb.) a Vildan Doganová (Tur.),...Eva Tulejová-Medveďová (SR) bola vyradená v 3. kole

finále: Juka Satová (Jap.) - Gloria Casanovová-Rodriguezová (Šp.) 1:0

Konečné poradie: 1. Juka Satová (Jap.), 2. Gloria Casanovová-Rodriguezová (Šp.), 3. EVA TULEJOVÁ-MEDVEĎOVÁ (SR) a Ema Aničičová (Chorv.)