V Liverpoole najúspešnejšia Ukrajina so 4 triumfami

SITA|16. nov 2008 o 11:39

Najúspešnejšou krajinou na 37. majstrovstvách Európy v boxe amatérov, ktoré sa uskutočnili v dňoch 7. - 15. novembra v anglickom Liverpoole, sa stala Ukrajina.

LIVERPOOL. V jedenástich hmotnostných kategóriách si dokázali ukrajinskí pästiari vybojovať až štyri zlaté medaily (celková bilancia: 4 - 0 - 1).

Vo finále mali Ukrajinci stopercentnú bilanciu, keď medzi povrazmi triumfovali v rozhodujúcom súboji Georgij Čigajev (do 51 kg), Vasil Lomačenko (do 57 kg), Ivan Senaj (do 75 kg) i Olexandr Usyk (do 81 kg). Spomenutého 20-ročného Lomačenka zároveň vyhlásili za najlepšieho boxera kontinentálneho šampionátu, rovnako tak bolo aj pri jeho zlate na OH 2008 v Pekingu. Honor dominantnej krajiny na majstrovstvách Európy stratili boxeri Ruska, ktorí napriek najpočetnejšiemu zastúpeniu vo finálových dueloch skončili tentoraz v hodnotení štátov "až" na druhom mieste (bilancia 2 - 3 - 0).

"Česť" Rusov na najvyššom stupni zachraňovali v Liverpoole 19-ročný Leonid Kostyľov (do 60 kg) a 24-ročný Jegor Mechoncev (do 91 kg). Na fantastickú zbierku kovov z predchádzajúcich ME 2006 v bulharskom Plovdive (9 - 2 - 0 ) mohli ruskí boxeri tentoraz zabudnúť. Na pomyselnom bronzovom stupienku v medailovej bilancii skončili v Liverpoole reprezentanti Arménska (2 - 1 - 0), zlato získali Chovanč Danielijan (do 48 kg) a Eduard Hambardžumijan (do 64 kg). Jeden celkový triumf si na ME 2008 zabezpečilo aj Bielorusko (Mohamed Nurudzinau do 69 kg), Bulharsko (Kubrat Pulev nad 91 kg) a domáce Anglicko (Luke Campbell do 54 kg), organizátori tohtoročného európskeho šampionátu sa tešili zo zlata v amatérskom ringu prvýkrát za ostatných 47 rokov. Vzácny kov si vybojovali reprezentanti z 20 krajín.

Traja nominovaní Slováci do medailových bojov v Liverpoole nepostúpili. Martin Parlagi skončil svoje účinkovanie v kategórii do 54 kg vo štvrťfinále, pre Rudolfa Dydiho bolo konečnou stanicou v kategórii do 60 kg osemfinálové 2. kolo a Ján Onda vypadol do 81 kg už v 1. kole.

Súhrn výsledkov sobotňajších finálových duelov na 37. majstrovstvách Európy v boxe v anglickom Liverpoole (7. - 15. 11.) a konečné poradie na medailových priečkach vo všetkých jedenástich kategóriách:

Kategória do 48 kg:

finále: Chovanč Danielijan (Arm.) - José de la Nieve Linares (Šp.) 7:6 na body

Konečné poradie: 1. Chovanč Danielijan (Arm.), 2. José de la Nieve Linares (Šp.), 3. István Ungvári (Maď.) a Eerhat Pehlivan (Tur.)

Do 51 kg:

finále: Georgij Čigajev (Ukr.) - Salomo N´Tuve (Švéd.) 5:0 na body

Konečné poradie: 1. Georgij Čigajev (Ukr.), 2. Salomo N´Tuve (Švéd.), 3. Munin Veli (Maced.) a Alexander Riscan (Mold.)

Do 54 kg:

finále: Luke Campbell (Angl.) - Detelin Dalaklijev (Bulh.) 5:5 na body, Campbell vyhral rozhodnutím arbitrov

Konečné poradie: 1. Luke Campbell (Angl.), 2. Detelin Dalaklijev (Bulh.), 3. Andrew Selby (Wales) a Denis Makarov (Nem.),...Martin Parlagi (SR) bol vyradený vo štvrťfinále

Do 57 kg:

finále: Vasil Lomačenko (Ukr.) - Araik Ambarcumov (Rus.) 7:1 na body

Konečné poradie: 1. Vasil Lomačenko (Ukr.), 2. Araik Ambarcumov (Rus.), 3. Bashir Hassan (Švéd.) a Hicham Ziouti (Fr.)

Do 60 kg:

finále: Leonid Kostyľov (Rus.) - Vazgen Safarijants (Bielor.) 7:3 na body

Konečné poradie: 1. Leonid Kostyľov (Rus.), 2. Vazgen Safarijants (Bielor.), 3. Miklós Varga (Maď.) a Ross Hickey (Ír.),...Rudolf Dydi (SR) bol vyradený v 2. kole

Do 64 kg:

finále: Eduard Hambardžumijan (Arm.) - Gyula Katé (Maď.) r.s.c.i. v 1. kole

Konečné poradie: 1. Eduard Hambardžumijan (Arm.), 2. Gyula Katé (Maď.), 3. Joe John Joyce (Ír.) a Marcin Legowski (Poľ.)

Do 69 kg:

finále: Mohamed Nurudzinau (Bielor.) - Jack Culcay-Keth (Nem.) r.s.c.i. v 3. kole

Konečné poradie: 1. Mohamed Nurudzinau (Bielor.), 2. Jack Culcay-Keth (Nem.), 3. Abdulkadir Koroglin (Tur.) a Jaoid Chiguer (Fr.)

Do 75 kg:

finále: Ivan Senaj (Ukr.) - Maxim Kopťakov (Rus.) 9:4 na body

Konečné poradie: 1. Ivan Senaj (Ukr.), 2. Maxim Kopťakov (Rus.), 3. Eamon O´Kane (Ír.) a Victor Cotiujanšiu (Mold.)

Do 81 kg:

finále: Olexandr Usyk (Ukr.) - Sergej Karnejev (Bielor.) 11:2 na body

Konečné poradie: 1. Olexandr Usyk (Ukr.), 2. Sergej Karnejev (Bielor.), 3. René Krause (Nem.) a Nikolajs Grišunins (Lot.),...Ján Onda (SR) bol vyradený v 1. kole

Do 91 kg:

finále: Jegor Mechoncev (Rus.) - Colak Ananikijan (Arm.) 9:2 na body

Konečné poradie: 1. Jegor Mechoncev (Rus.), 2. Colak Ananikijan (Arm.), 3. Petrisor Gananau (Rum.) a József Darmos (Maď.)

Nad 91 kg:

finále: Kubrat Pulev (Bulh.) - Denis Sergejev (Rus.) 9:2 na body

Konečné poradie: 1. Kubrat Pulev (Bulh.), 2. Denis Sergejev (Rus.), 3. Memnun Hadžič (Bosna a Herceg.) a Roman Kapitonenko (Ukr.)