Piasecký maká na náradiach aj v bufete

Najlepší slovenský gymnasta Samuel Piasecký počas tréningu na Pasienkoch  a v bufete petržalského gymnázia na Pankúchovej ulici, kde si privyrába (dole).
Najlepší slovenský gymnasta Samuel Piasecký počas tréningu na Pasienkoch a v bufete petržalského gymnázia na Pankúchovej ulici, kde si privyrába (dole). (Autor: PRE SME - MARTIN ZVALO, JAKUB SÚKUP)
Sportnet|24. nov 2008 o 00:00

Jediná bratislavská gymnastická halička praskala vo švíkoch. SAMUEL PIASECKÝ (24) končil podvečerný tréning v huriavku deciek z prípravky. Býva ich tu aj viac, poznamenal zhovievavo prvý slovenský gymnasta, ktorý sa kvalifikoval do finále Svetového pohára

. Bola to jeho tretia denná smena.

Neprekážajú vám pri tréningu tie deti?

„Už som si zvykol. Dávam pozor a v ich prítomnosti prispôsobujem tréningovú postupnosť náradí.“

Keď budú mať vaši synovia šesť rokov, dáte ich tiež na gymnastiku ako dakedy v Košiciach otec vás?

„Určite ich prihlásim na prípravku. Trojročný Samko už občas chodí so mnou na tréningy a v telocvični sa mu páči.“

Aj vám sa v nej ako decku páčilo?

„Tiež som začínal v prípravke. A bavilo ma to.“

Nechceli ste hrať radšej futbal alebo hokej?

„Pôvodne ma naši chceli dať na hokej, ale výstroj bol drahý, naň nemali. Nás bolo osem detí, ja som piate v poradí. Tak ma dali na futbal. Popritom som aj cvičil, no futbalisti povedali buď-alebo. A ja som sa rozhodol pre gymnastiku.“

Neľutujete?

„Nie, hoci ako futbalista by som sa mal finančne lepšie. Robím, čo ma baví.“

Keď vám ušla pekinská olympiáda, nemali ste chuť s gymnastikou skončiť?

„Skončiť ani nie. Ale už keď prišiel prvý syn, povedal som si, že sa jej budem venovať len vo voľnom čase, pred robotou a po nej.“

Čo je to za robota?

„Starám sa o školský bufet na gymnáziu v Ovsišti, ktorý patrí svokrovi.“

Dá sa to zladiť s tréningami?

„Naháňam sa, ale je to nevyhnutnosť: živím rodinu a splácam úver na byt.“

Ako vyzerá váš bežný deň?

„O šiestej ráno idem do hypermarketu nakúpiť tovar do bufetu. Od pol ôsmej do deviatej trénujem a potom sa autom náhlim do školy, aby som bufet otvoril ešte pred veľkou prestávkou. Do druhej predávam a od tretej mám druhú tréningovú fázu. V stredu a v piatok ma po nej čaká ešte regenerácia.“

To musí byť stresujúce.

„Dvakrát do týždňa sa odstresúvam. Trieskam do squashovej loptičky.“

Gymnastika nepatrí medzi lukratívne športy. Koľko sa dá zarobiť na pretekoch Svetového pohára?

„Na podujatiach A-kategórie je za prvenstvo 5000 švajčiarskych frankov (asi 98–tisíc korún), na béčkových polovica. Pred týždňom som v silnej konkurencii v Stuttgarte skončil na jednom náradí siedmy, na druhom ôsmy a dostal som dokopy 190 eur. Dvadsať percent z prémií odvádzam klubu a ďalších dvadsať zväzu. Nedá sa z toho vyžiť, ale keď príde taká dobrá sezóna, ako táto, tak to človeku pomôže. Pritom z jej jesennej časti som mal trochu obavy...“

Prečo?

„Neplánovane som si predĺžil letnú prestávku. Rodičom na východe som maľoval strechu a spadol som z nej. Našťastie som sa len doudieral.“

Ktorý z tohtoročných výsledkov si najviac ceníte?

„V Ostrave som vyhral na dvoch náradiach: na bradlách aj na hrazde. To sa podarí len zriedka. Navyše, na hrazde som zacvičil najčistejšiu zostavu v kariére. Dobrý pocit som však mal aj z bradiel v Glasgowe a v Barcelone, kde som skončil na druhom mieste.“

Bradlá sú vaše tromfové náradie, na nich sa 13. – 14. decembra ako prvý Slovák predstavíte vo finále Svetového pohára. Čím vás tak priťahujú?

„Ničím. Je to najťažšie náradie. Aj najbolestivejšie. Najmenšia chybička znamená pád. Máte z neho modriny, chrasty... Napriek tomu sa do madridského finále pokúsim ešte dotrénovať jeden prvok, aby som si dvihol východiskovú známku. Ľahšie sa mi však cvičí na hrazde, na nej sa psychicky lepšie cítim.“

Aký je váš rebríček obľúbenosti náradí?

„Hrazda, bradlá, prostné, kôň, preskok a kruhy.“

Vnímate historický postup do finále Svetového pohára ako zadosťučinenie za to, že ste sa nedostali na olympiádu?

„Ani nie za olympiádu, ale za všetku tú drinu.“

Úspechy ste vydreli, alebo ste talent?

„Asi som talent, keď sa dokážem presadiť aj ako bufetár. Rozhodujúce bolo, že som pri gymnastike vydržal v kritickom veku: v puberte, keď väčšina mladých končí.“

Vďaka čomu?

„Do štrnástich rokov som výkonnostne rástol, ale potom som ostal v skupine košického trénera Jozefa Dučáka najstarší. Nemal som sa s kým ťahať hore a začal som štrajkovať: prestal som chodiť na tréningy. Dučákovi ma prišlo ľúto a vybavil mi prechod do Bratislavy k trénerovi Františkovi Bočkovi. V jeho dome v Šenkviciach som dokonca rok aj býval. Keď odišiel do dôchodku, prevzal ma tréner Martin Zvalo.“

On je tiež fanatik, nie?

„Keby na to kašlal, už asi necvičím. Gymnastiku držia nad hladinou tréneri a rodičia.“

Pri pohľade do vašej telocvične, stále je ešte dosť rodičov ochotných dať deti na gymnastiku.

„Chvalabohu. Klubu sa nedávno podarilo zohnať sponzora. Do zmluvy si dal aj podmienku tréningu s deťmi jeho zamestnancov. Tréner si myslel, že ide o formalitu, ale je prekvapený, koľko ich chodí.“

Ako sa cítite v úlohe otca?

„To je to, čo mi chýbalo. Mám rodinu, mám kam patriť. Nebyť nej, doteraz bývam v ubytovni. Mám rád deti. Aj keď s tými mojimi sa stretávam len po večeroch a občas cez víkendy.“

Bude z vás raz aj tréner?

„Nedávno som diaľkovo skončil dvojročný trénerský kurz prvej triedy. Ale kde vás dnes zamestnajú ako gymnastického trénera? Neviem, či by ma trénerstvo bavilo a uživilo. Zatiaľ ešte chcem sám cvičiť.“

Dokedy? Tréner by bol rád, keby ste vydržali do londýnskej olympiády, ale vy ste vraj povedali, že sa budete rozhodovať z roka na rok.

„Som na výkonnostnom vrchole, už budem len klesať.“

To ste hovorili aj pred tromi rokmi. Máte dvadsaťštyri, kým dvojnásobný svetový šampión na bradlách Slovinec Petkovšek tridsaťjeden...

„Ak sa trochu zlepšia podmienky, potiahnem to do tridsiatky, ale mám obavu, že toho, aby Slovensko dokázalo postaviť reprezentačné družstvo vo viacboji, sa aj tak nedočkám.“

Samo je skoro profík

Veľa nechýbalo a na decembrové finále Svetového pohára do Madridu by Piasecký necestoval.

Samuel Piasecký sa postupom do finále Svetového pohára dostal do hviezdnej spoločnosti. V osmičke najlepších bradliarov sveta sú s výnimkou Číňana Fenga samí medailisti OH, MS alebo ME.

Nechýba v nej ani jeden z trojice, ktorá stála na piedestále v Pekingu: Číňan Li, Kórejčan Ju a Uzbek Fokin.

Slovinec Petkovšek, svetový šampión 2005 a 2007, skončil na tohtoročnej olympiáde „až piaty“, ale po nej sa rehabilitoval: ako prvý v histórii Svetového pohára prekročil tisícbodovú hranicu.

Napriek tomu veľa nechýbalo a najlepší slovenský gymnasta by na finále 13.-14. decembra do Madridu necestoval.

„Všetky financie sme vyčerpali na jeho doterajšie štarty na pretekoch Svetového pohára, ale našťastie sme našli pochopenie na ministerstve školstva,“ zvestoval nám koncom minulého týždňa šéf Slovenskej gymnastickej federácie Ján Novák.

Piasecký bol predčasom na polovičný úväzok v Národnom športovom centre, no to je už minulosť. Kritériá sú nastavené ako na svetovú športovú veľmoc. Ak ich krátky čas neplníte, úväzok vám zrušia. „Po Samových posledných úspechoch sme dostali prísľub, že ho NŠC budúci rok vezme späť,“ teší sa tréner Martin Zvalo.

Zatiaľ žije Piasecký zo „združených prostriedkov“. „Niečo dá Slávia UK, niečo sponzor, niečo na prípravu NŠC, zväz cestovné na súťaže a keď si Samo niečo zarobí v bufete, tak to dokopy dá toľko, aby slovenská gymnastika mala aspoň jedného skoro profesionála,“ zostručnil kouč.

„Myslím, že by si zaslúžila aj jedného celého profesionála. Dlho sme takého gymnastu ako Piasecký nemali a potrvá, kým takého zasa budeme mať. Potrebujeme ho prinajmenej na to, aby preklenul päť-šesť rokov, kým nám, ako verím, vyrastie ďalší.“



(mo)

Samuel Piasecký

Narodený: 31. októbra 1984 v Košiciach


Stav: ženatý, otec dvoch synov (Samuela a Petra)


Klub: Slávia UK Bratislava


Úspechy: ôsmy na ME 2006 v gréckom Volose a deviaty na ME 2008 v Lausanne na bradlách, prvý slovenský finalista Svetového pohára – v ročníku 2008 pred madridským finále ôsmy na bradlách (vďaka prvenstvu v Ostrave, druhým miestam v Glasgowe a v Barcelone, tretiemu v Cottbuse, štvrtému v Cottbuse a siedmemu v Stuttgarte), na hrazde na 19., v prostných na 35. a na koni na 56. mieste.

Finálová osmička bradliarov


1. Petkovšek (Slovin.) 1 016,34 bodu

2.Yann Cucherat (Fr.) 461,56

3. Li Siao-Pcheng (Čína) 453,05

4. Fenge Že (Čína) 316,81

5. Chuang Su (Čína) 294,34

6. Ju Won-čchul (Kór. rep.) 241,34

7. Anton Fokin (Uzb.) 239,67

8. Samuel Piasecký (SR) 234,81

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Piasecký maká na náradiach aj v bufete