Južná Kórea 0:1 0:1 Mexiko
Prestávka | Aktualizované o 18:01 | Sledujte naživo
ODŠTARTOVALA NOVÁ SEZÓNA SVETOVÉHO POHÁRA V BEHU NA LYŽIACH

Slováci znovu nepresvedčili

V prvých individuálnych pretekoch voľnou technikou v rámci Svetového pohárav behu na lyžiach triumfovali Švédi.

Petter Northug priviedol nórsku štafetu k víťazstvu.(Zdroj: REUTERS)

GÄLLIVARE, BRATISLAVA. Ú– vodu sezóny dominovali severania. V prvých pretekoch Svetového pohára v behu na lyžiach nedokázal vybojovať bod ani jeden zo Slovákov.

Martin Bajčičák zaostal v individuálnych pretekoch voľnou technikou na 15 km za bodovanou 30. priečkou o 1,8 s a skončil tridsiaty druhý.

Preteky rozbehol tradične pomalšie a na prvom medzičase po niečo vyše dvoch kilometroch bol až na 67. mieste. Ivan Bátory obsadil 51. miesto, Michala Maláka klasifikovali na 59. priečke. Všetkých tridsať bodujúcich sa svojím výsledným časom zmestilo do jedinej minúty.

Slovenky posledné

Najlepšou Slovenkou na 10 km bola Alena Procházková, ktorá obsadila 37. miesto. Preteky svojou slabšou technikou zvládla takmer o dve minúty pomalšie ako víťazka, za posledným bodovaným 30. miestom zaostala o rovných 14 sekúnd. Ďalšie dve Slovenky Katarína Garajová a Barbara Blašková uzatvárali výsledkovú listinu, keď už s výrazným odstupom obsadili 81., resp. 82. priečku.

Aj medzi mužmi, aj v ženskej kategórii sa zo sobotňajšieho víťazstva tešili domáci Švédi - Marcus Hellner a Charlotte Kallová. Hellner zvládol 15 km voľnou technikou za 32:35,2 min a vybojoval premiérové víťazstvo v pretekoch o krištáľový glóbus.

Obhajca veľkého krištáľového glóbusu Čech Lukáš Bauer bol deviaty. Medzi ženami na 10 km voľnou technikou suverénne zvíťazila domáca Charlotte Kallová. Bol to pre ňu druhý triumf v individuálnych pretekoch o krištáľový glóbus v kariére a zinkasovala zaň 15 000 švajčiarskych frankov.

Obhajkyňa prvenstva v seriáli z predchádzajúcich dvoch sezón Virpi Kuitunenová sa pri teplote -8 °C musela uspokojiť s 13. miestom.

V štafetách len muži

V nedeľných pretekoch štafiet v oboch kategóriách potvrdili svoju suverenitu Nóri. Medzi ženami dominovala zostava Marit Björgenová, Therese Johaugová, Kristin Störmer Steirová, Marthe Kristoffersenová, v pretekoch mužov kvarteto Sundby Johnsrud, Eldar Rönning, Tore Ruud Hofstad, Petter Northug. Slovenský tím Ivan Bátory, Martin Bajčičák, Michal Malák, Peter Mlynár obsadil v konkurencii 23 štafiet 20. pozíciu. V tejto disciplíne sa Slováci predstavili po takmer dvoch rokoch. V kategórii žien Slovensko nemalo zastúpenie.

Ďalšie preteky SP sa uskutočnia v závere budúceho týždňa vo fínskom Kuusame.

(sita, kt)

Svetový pohár v Gällivare

Muži, 15 km voľnou technikou: 1. Hellner (Švéd.) 32:35,2 min, 2. Cottrer (Tal.) +1,4 s, 3. Northug (Nór.) +6,9,...32. Bajčičák +1:01,1, 51. Bátory +1:34,9, 59. Malák (všetci SR) +1:46,1. Štafeta 4 x 10 km: 1. Nórsko I. 1:30:58,8 h, 2. Švédsko I. +0,2 s, 3. Nemecko +1,0, ...20. Slovensko (Bátory, Bajčičák, Malák, Mlynár) +6:02,3.

Ženy - 10 km voľnou technikou: 1. Kallová (Švéd.) 24:07,8 min, 2. Björgenová (Nór.) +24,4 s, 3. Kaisa Saarinenová (Fín.) +32,0 s, ...37. Procházková +1:59,7, 81. Garajová +5:09,5, 82. Blašková (všetky SR). Štafeta 4 x 5 km: 1. Nórsko I. 51:01,5 min, 2. Fínsko +0,4 s, 3. Švédsko I. +42,7.