V Guimaraesi pre SR štyri medaily, Horák vo finále

SITA|29. nov 2008 o 10:35

Slovenskí reprezentanti v kickboxe sa z majstrovstiev Európy organizácie WAKO, ktorých dejiskom je v dňoch 26 - 30. 11. v disciplínach lightkontakt, low-kick a K1-rules.

GUIMARAES. Slovenskí reprezentanti v kickboxe sa z majstrovstiev Európy organizácie WAKO, ktorých dejiskom je v dňoch 26 - 30. 11. v disciplínach lightkontakt, low-kick a K1-rules (bývalý thajský box) portugalské mesto Guimaraes neďaleko Porta, vrátia domov s určitosťou so štyrmi medailami. Lukáš Horák si v K1-rules v kategórii do 91 kg vybojoval postup do nedeľňajšom finále a má tak istú minimálne striebornú medailu. Tri bronzové kovy pre Slovensko získali na tohtoročnom kontinentálnom šampionáte v Guimaraesi Zuzana Gregušová v lightkontakte do 55 kg, Vladimír Idrányi v low-kicku do 81 kg a Michal Hromek v low-kicku do 86 kg.

V rámci piatkového tretieho súťažného dňa na ME 2008 pripravil najväčšiu radosť pre slovenské farby Lukáš Horák. Člen klubu Steel Trans Košice po víťazstve v K1-rules do 91 kg nad Radimom Kušnirákom z Česka 3:0 zdolal v semifinále aj Taliana Umberta Lucciho 2:1, čím si zabezpečil účasť v rozhodujúcom súboji o zlato. Horák bol celý zápas aktívnejší a iniciatívnejší ako Lucci, presadzoval sa predovšetkým kopmi kolien a napokon zaslúžene triumfoval.

Kickboxerka klubu Guard Bratislava Zuzana Gregušová zdolala v lightkontakte do 55 kg na svojej ceste za bronzom v Guimaraesi najskôr Francúzku Fatimu Zaaboulovú 3:0 na body a vo štvrťfinále si poradila aj s Ukrajinkou Katarinou Solovejovou. V semifinále však už nestačila na Mariu Kuštanovovú. Ruska potvrdila úlohu favoritky a hoci sa Gregušovej darilo presnými údermi a kopmi držať súperku na dištanc, v závere už nedokázala odolať tlaku protivníčky a prehrala s Kuštanovovou 0:3.

Ďalšie dva bronzové kovy patria slovenským kickboxerom v tzv. "ringových" športoch, a to v low-kicku.

Vladimír Idrányi v kategórii do 81 kg vyhral najskôr nad Čechom Josefom Racom 2:1, vo štvrťfinále si poradil so Srbom Nikolom Petrovičom bez problémov 3:0 na body a jeho púť zastavil až v semifinále domáci Portugalčan Leonild Domingos, s ktorým Idrányi prehral tesne 1:2. Jeho klubový kolega z ŠK Kickbox Prievidza Michal Hromek nastúpil v kategórii do 86 kg na ME 2008 na svoj vôbec prvý duel v ringu až v semifinále proti Francúzovi Sidimu Konému, ktorému podľahol 1:2 na body. Vo vyrovnanom dueli mohol Hromek viac využívať svoje boxerské schopnosti, v závere posledného kola Koné prebral iniciatívu a napokon postúpil do finále.

V lightkontakte mužov zostali v piatok slovenskí kickboxeri pred medailovými bránami a ich konečnou stanicou sa stalo štvrťfinále.

Viktor Žuffa po výhre nad Poliakom Kacperom Narlochom podľahol v kategórii do 57 kg Maďarovi Györgymu Kondácsovi. Nad sily Vojtecha Hudyho po jeho úspešnom vstupe a víťazstve nad Michaelom Antunesom z Portugalska 3:0 bol vo štvrťfinále v kategórii do 63 kg skúsený a favorizovaný Maďar Deszo Debreczeni. Žuffov a Hudyho klubový kolega zo Steel Trans Košice Matej Višnai síce zdolal v lightkontakte v kategórii do 84 kg najskôr Mariana Esposita zo Španielska 3:0 na body, v boji o účasť v semifinále však nestačil na Slovinca Davida Nagoleho a prehral s ním 0:3.