Asadová sa pokúsila o historické axle

Triumfom majsterky sveta Mao Asadovej sa skončila súťaž žien na šiestom podujatí seriálu ISU Grand Prix v krasokorčuľovaní - NHK Trochy v Tokiu.

TOKIO. Japonské krasokorčuliarky ovládli domáce preteky a podelili si všetky medailové umiestnenia.

Asadová viedla už po krátkom programe, voľnú jazdu zvládla excelentne a v Jojogi Arene zvíťazila suverénne s takmer 24-bodovým náskokom pred Akiko Suzukiovou. Z piateho miesta po prvej časti súťaže sa na tretie posunula Jukari Nakanová. Asadová sa v sobotu zapísala do histórie aj ako prvá žena, keď sa pokúsila v úvode svojej jazdy o dva trojité axle. Prvý zvládla skvele, druhý už nedotočila a bol z toho dvojitý.

"Na tréningoch mi to išlo skvele, bola som presvedčená, že mi to vyjde. Napokon to bolo jediné chybné miesto v mojej jazde," povedala Asadová, ktorá po druhom mieste na Trophee Bomparda v Paríži potrebovala v Tokiu skončiť do druhého miesta, aby postúpila do decembrového finále ISU GP. "Po Paríži som trénovala skoky. Mala som skvelú podporu fanúšikov a dnes mi skutočne pomohli," dodala Asadová. V športových dvojiciach sa presadili Číňania Qing Pang a Jian Tong, ktorí suverénne zdolali Američanov Renu Inoueovú s Johna Baldwina. Taliani Federica Faiellová a Massimo Scali sa prvenstvom v súťaži tanečníkov kvalifikovali aj na finálové podujatie GP ISU do Tokia.

Výsledky - NHK Trophy v krasokorčuľovaní v Tokiu:

Ženy: 1. Mao Asadová 191,13, 2. Akiko Suzukiová 167,64, 3. Jukari Nakanová (všetky Jap.) 166,87

Šp. dvojice: 1. Qing Pang, Jian Tong (Čína) 186,06, 2. Rena Inoueová, John Baldwin (USA) 161,49, 3. Jessica Dubeová, Bryce Davison (Kan.) 156,76

Tance: 1. Federica Faiellová, Massimo Scali (Tal.) 176,67, 2. Nathalie Pechalatová, Fabian Bourzat (Fr.) 175,42, 3. Emily Samuelsonová, Evan Bates (USA) 161,45