Procházková skončila v Kusame štvrtá a 22.

Behy klasickou technikou boli na programe víkendových pretekov Svetového pohára bežcov na lyžiach vo fínskom stredisku Kuusamo.

Martin Johnsrud Sundby(Zdroj: reuters)

KUUSAMO. Behy klasickou technikou boli na programe víkendových pretekov Svetového pohára bežcov na lyžiach vo fínskom stredisku Kuusamo, ktoré boli súčasťou tradičného veľkého podujatia s charakteristickým názvom Nordic Opening.

Do Kuusama prišli o svoje prvé body bojovať aj skokani a severskí kombinátori

V bežeckej stope opäť potvrdili svoju dominanciu severania. Zo štyroch pretekov dvoje vyhrali Nóri - mužský šprint Ola Vigen Hattestad a beh na 15 km jeho krajan Martin Johnsrud Sundby, ženská desiatka bola v réžii Fínok, z prvenstva sa tešila Aino Kaisa Saarinenová a iba v ženskom šprinte túto severskú hegemóniu narušila Slovinka Petra Majdičová.

Na štart sa postavila aj Slovenka Alena Procházková, ktorá v sobotu i v nedeľu potvrdila, že jej minulosezónne úspechy neboli náhodné, ale pevne sa usadzuje v absolútnej svetovej špičke. V sobotnom šprinte skončila na vynikajúcom štvrtom mieste, v nedeľnom „dlhom behu“ obsadila dvadsiatu druhú pozíciu.

V šprinte triumf držiteľov malých glóbusov

Zaujímavosťou prvých šprintérskych pretekov novej sezóny bolo, že v nich triumfovali minuloroční držitelia malých krištáľových glóbusov. Dvadsaťšesťročný šprintérsky špecialista Hattestad sa tešil iba zo svojho tretieho triumfu v pretekoch tohto rangu v kariére, v divácky najatraktívnejšej bežeckej disciplíne však pravidelne zbiera body.

Vlani sa napríklad vo SP päťkrát dostal do A-finále, zakaždým skončil na stupňoch víťazov, iba raz však na najvyššom. Jeho sila teda nie je v tom, že dokáže vyhrať kedykoľvek, ale vysoká stabilita výkonov. Slovinská zverenka slovenského trénera Ivana Hudáča 28-ročná Petra Majdičová dosiahla už siedme víťazstvo v pretekoch SP, celkovo sedemnástykrát vystúpila na pódium pre najlepších. Potvrdila, že šprint je jej silnou stránkou, v nedeľu sa však nestratila ani v pretekoch na 10 km, kde skončila šiesta.

Dvadsaťštyriročná Banskobystričanka Alena Procházková siahala v kuusamskom šprinte na medailu. Nakoniec jej unikla o 0,2 s, skončila štvrtá. Vlani práve v Kuusame dosiahla svoj najlepší výsledok v kariére, keď sa stala prvou Slovenkou na stupňoch víťazov od éry Alžbety Havrančíkovej, ktorá najväčšie úspechy zbierala na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov minulého storočia. Nechala však za sebou také hviezdy svetového behu na lyžiach, akými sú majiteľka krištáľového glóbusu z posledných dvoch sezón Fínka Virpi Kuitunenová, či celková víťazka seriálu z rokov 2005 a 2006 Nórka Marit Björgenová.

Zvíťazila Saarinenová, Procházková 22.

Víťazkou nedeľných pretekov na 10 km klasickou technikou sa stala domáca Aino Kaisa Saarinenová. Dvadsaťdeväťročná bronzová medailistka z tímšprintu na ZOH 2006 v Turíne zvíťazila v pretekoch tohto rangu iba po druhý raz v kariére.

Vďaka zisku 100 bodov do celkovej klasifikácie, sa dostala na jej čelo a v najbližších pretekoch na budúci týždeň vo francúzskom La Clusaz tak získala právo nastúpiť v žltom drese líderky. Okrem toho jej patrí aj červený dres najlepšej pretekárky v hodnotení tzv. dlhých behov. Úspech domácich farieb zvýraznila Virpi Kuitunenová, ktorá skončila druhá, hegemóniu severaniek potvrdila tretím miestom Nórka Marit Björgenová.

Opäť sa nestratila ani Slovenka Alena Procházková, ktorá 22. miestom potvrdila, že aj v „dlhých“ behoch“, najmä klasickou technikou, s ňou treba počítať na bodované pozície.

Nečakané víťazstvo Sundbyho

Nečakaným víťazom pretekov mužov na 15 km klasickou technikou sa stal 24-ročný Nór Martin Johnsrud Sundby. O 3,5 s zdolal minuloročného celkového víťaza seriálu pretekov o krištáľový glóbus Čecha Lukáša Bauera, tretí skončil domáci Fín Sami Jauhojärvi.

Pre Martina Johnsruda Sundbyho je to vôbec prvé víťazstvo v individuálnom štarte SP v kariére, doteraz bol trikrát členom víťaznej štafety, jeden triumf zaznamenal v tímšprinte. Jeho najlepšími doterajšími výsledkami v pretekoch jednotlivcov boli dve desiate miesta. Aj jeho rovnako ako Saarinenovú 100 bodov za prvenstvo vynieslo na čelo celkovej klasifikácie SP a vedie aj v hodnotení tzv. dlhých behov. Patria mu teda žlté i červené štartové čísla. Slovenskí muži v Kuusame neštartovali.

Ďalšie preteky SP sú na programe v sobotu 6. decembra vo francúzskom La Clusaz, muži budú bežať 30 km a ženy polovičnú vzdialenosť voľnou technikou s hromadným štartom.