FÍNSKE KUUSAMO HOSTILO DRUHÉ KOLO SVETOVÉHO POHÁRA V BEHU NA LYŽIACH

Procházková v šprinte štvrtá, muži neštartovali

V sobotňajšom šprinte klasickou technikou skončila Alena Procházková len dve desatiny sekundy od tretej priečky.

Alena Procházková.(Zdroj: SITA)

KUUSAMO. Slovenská reprezentantka Alena Procházková obsadila v šprinte klasickou technikou v rámci Svetového pohára v behu na lyžiach vo fínskom Kuusame štvrté miesto.

Je to jej druhý najlepší výsledok v pretekoch SP v kariére, vlani práve v Kuusame skončila tretia. Zinkasovala zaň 3500 švajčiarskych frankov (68 000 korún).

„Štvrté miesto vždy trochu mrzí, ale som spokojná a šťastná. Do finále som sa dostala iba časom, na štarte rozhodujúceho behu som teda mala najhoršiu pozíciu. Išla som od začiatku naplno, prepracovať sa však čo len o jednu pozíciu dopredu stojí vždy veľa síl. Nakoniec mi chýbali na zopakovanie vlaňajšieho tretieho miesta dve desatiny sekundy,“ povedala Procházková.

Jej tréner Ján Valuška ju doplnil: „Myslím, že aj keď nakoniec na stupne víťazov nedosiahla, je to super výsledok. Veď zdolať také hviezdy, akými sú domáce pretekárky Kuitunenová a Saarinenová, je fantastické. Myslím, že sme splnili, čo sa od nás čakalo. Alena má výbornú formu, škoda, že všetky behy musela absolvovať na tých istých lyžiach. Medzi semifinále a finále bolo veľmi málo času na to, aby sme ich stihli ešte premazať a bolo to cítiť.“ Z prvenstva sa tešila slovinská zverenka slovenského trénera Ivana Hudáča, 28-ročná Petra Majdičová pred Švédkou Linou Andersonovou a Poľkou Justynou Kowalczykovou.

Procházková štartovala aj vo včerajších pretekoch na 10 km klasickou technikou, obsadila 22. miesto a získala ďalšie body do hodnotenia Svetového pohára. Dokopy má 59 bodov a po troch pretekoch je na 12. mieste.

V kategórii mužov bolo finále v réžii nórskych šprintérov, napokon ovládli celé stupne víťazov. Zvíťazil Ola Vigen Hattestad pred krajanmi Torom Arnem Hetlandom a Johnom Kristianom Dahlom. Vo včerajších pretekoch na 15 km klasickou technikou sa zo svojho premiérového triumfu tešil 24­ročný Nór Martin Johnsrud Sundby.

Naši muži v Kuusame neštartovali. Ďalšie kolo SP sa uskutoční v závere týždňa vo francúzskom La Clusaz. (sita, gav)

Svetový pohár v Kuusame

Muži - šprint klasicky: 1. Hattestad 2:59,2 min, 2. Hetland +1,3 s, 3. Dahl (všet. Nór.) +2,8. 15 km klasicky: 1. Sundby (Nór.) 37:25,5 min, 2. Bauer (ČR) +3,5 s, 3. Jauhojärvi (Fín.) +14,1.

Ženy - šprint: 1. Majdičová (Slovin.) 2:55,5 min, 2. Anderssonová (Švéd.) +3,6 s, 3. Kowalczyková (Poľ.) +3,8, 4. Procházková (SR) +4,0. 10 km klasicky: 1. Saarinenová 28:16,4 min, 2. Kuitunenová (obe Fín.) +3,8, 3. Björ­genová (Nór.) +7,3, ... 22. Procházková (SR) +1:28,4.