Sikora odrazil nórsky tlak

Emil Hegle Svendsen z Nórska oslavuje víťazstvo v sobotňajších rýchlostných pretekoch na 10 km. Vľavo druhý Poliak Tomasz Sikora, vpravo tretí Francúz Simon Fourcade. (Autor: REUTERS)
Sportnet|8. dec 2008 o 00:00

Pavol Hurajt si oproti rýchlostným pretekom polepšil v stíhačke o štyri miesta a získal ďalšie body do SP. Slovenky nebodovali.

ÖSTERSUND. Poliak Tomasz Sikora odolal tlaku nórskych biatlonistov a stal sa víťazom nedeľňajších stíhacích pretekov na 12,5 km v rámci úvodného podujatia Svetového pohára vo Švédsku. V sobotu zvíťazil v rýchlostných pretekoch Nór Svendsen.

Pavol Hurajt bodoval

V nedeľňajšej stíhačke s odstupom 2,5 s finišoval na 2. mieste fenomenálny Nór Ole-Einar Björndalen. Tretí skončil jeho krajan, líder hodnotenia bojov o veľký krištáľový glóbus Emil Hegle Svendsen. Slovák Pavol Hurajt si oproti rýchlostným pretekom polepšil v stíhačke o štyri miesta a finišoval na 31. pozícii. Do hodnotenia SP si pripísal ďalších 10 bodov a patrí mu v ňom 41. priečka.

Sikora je v úvode sezóny vo výbornej forme: v sobotu bol v šprinte druhý, čím položil základ svojho nedeľňajšieho úspechu. Poliak vyhral svoje piate preteky Svetového pohára v kariére a sedemnástykrát sa postavil na pódium. Do nedeľňajšej stíhačky v náročných poveternostných podmienkach vyštartoval Sikora z 2. miesta s odstupom 13 s od Svendsena. Na prvej streľbe bol bezchybný a zo strelnice odchádzal hneď za Nórom. Sikora, Svendsen i Björndalen sa pomýlili na strelnici po trikrát a rozhodovalo sa až na záverečnom bežeckom úseku, do ktorého išiel Poliak s miernym náskokom a dvojici Nórov sa ho napokon už nepodarilo zdolať.

Prvenstvo do Číny

Víťazkou rýchlostných pretekov žien na 7,5 km sa stala nečakane Číňanka Žun-li Wang. Zo svojho premiérového víťaz­stva vo Svetovom pohári sa 25-ročná študentka z Jilinu tešila s minimálnym náskokom 1,4 s pred Nórkou Torou Bergerovou. Stupne víťazov doplnila nemecká favoritka a obhajkyňa celkového triumfu v bojoch o veľký krištáľový glóbus Magdalena Neunerová, ktorá zaostala za senzačnou víťazkou o 4,8 s.

Najlepšie trio ani raz nezaváhalo na strelnici. Dvojica slovenských reprezentantiek obsadila až pozície v deviatej desiatke výsledkového poradia. Skúsenejšia Martina Halinárová skončila na 83. a Ľubomíra Kalinová na 86. priečke. Obe si na svoje konto pripísali tri chybné výstrely, ale nie body do hodnotenia SP.

Po svadbe Becková

Nemka Martina Becková sa po letnej svadbe radovala z prvého víťazstva v SP pod svojím novým menom. Vyhrala stíhacie preteky na 10 km. Dvadsaťdeväťročná trojnásobná strieborná medailistka z OH 2006 v Turíne triumfovala v rámci SP už po štrnásty raz - predchádzajúcich trinásť prvenstiev dosiahla ešte ako Glagowová. Rodáčka z Garmisch-Partenkirchenu Becková sa presadila v záverečnom bežeckom úseku po štvrtej streľbe, keď približne 500 m pred cieľom nastúpila a predstihla dovtedajšiu líderku Jekaterinu Jurievovú.

(sita)

Výsledky - muži - rýchlostné preteky na 10 km: 1. Svendsen (Nór.) 25:42,3 (1 tr. okruh), 2. Sikora (Poľ.) +12,7 (2), 3. Fourcade (Fr.) +28,1 (0), ... 35. Hurajt+1:37,8 (0), 79. Matiaško +2:44,2 (4), 97. Šimočko +3:35,9 (2), 106. Kazár (všetci SR) +4:18,8 (4) - stíhacie preteky na 12,5 km: 1. Sikora 34:42,5 (3), 2. Björndalen +2,5 (3), 3. Svendsen (obaja Nór.) +4,9 (3), ... 31. Hurajt (SR) +2:26,9 (3).

Ženy, rýchlostné preteky na 7,5 km: 1. Žun-li Wang (Čína) 22:48,1 (0), 2. Bergerová (Nór.) +1,4 (0), 3. Neunerová (Nem.) +4,8 (0), ... 83. Halinárová +3:28,6 (3), 86. Kalinová (obe SR) +3:38,0 (3), stíhacie preteky na 10 km: 1. Becková (Nem.) 32:42,43 (0), 2. Jurievová +2,6 (0), 3. Slepcovová (obe Rus.) +29,2 (3) s.