SME
Piatok, 20. september, 2019 | Meniny má Ľuboslav(a)
AKTUALIZOVANÉ 22:15

Športovcom roka 2008 sa stal Michal Martikán

Medzi jednotlivcami sa na druhom a treťom mieste objavili ďalší vodáci - bratia Hochschornerovci a Elena Kaliská. Medzi kolektívmi zasa zvíťazil štvorkajak v zložení Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček a Juraj Tarr.

Michal Martikán získal v Pekingu olympijské zlato.Michal Martikán získal v Pekingu olympijské zlato.(Zdroj: tasr)

BRATISLAVA. Najúspešnejším slovenským športovcom v ankete Klubu športových redaktorov Slovenského syndikátu novinárov Športovec roka 2008, ktorú vo štvrtok slávnostne vyhlásili v bratislavskej Inchebe, sa stal vodný slalomár Michal Martikán so ziskom 997 bodov.

Za najúspešnejší športový kolektív roka vyhlásili štvorkajak Slovenska v zložení Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Juraj Tarr (255 bodov).

Fotogalériu nájdete na sport.sme.sk

 • Medzi jednotlivcami prvenstvo Martikánovi
 • Najleším kolektívom štvorkajak
 • Hlasy laureátov
 • Profily najlepších športovcov
 • Zaujímavosti

Najtesnejšie víťazstvo

Dvadsaťdeväťročný Martikán je kráľom slovenských športovcov už po štvrtý raz v kariére, v minulosti získal toto prestížne ocenenie v rokoch 1996, 1997 a 2007. Olympijský šampión z Pekingu v C1 vyhral pred súrodencami Petrom a Pavlom Hochschornerovcami (986 bodov) a suverénny triumf vodného slalomu zavŕšila treťou priečkou ďalšia olympijská víťazka Elena Kaliská, víťazka ankety v roku 2004.

Martikánov víťazný 11-bodový náskok bol najmenší v 16-ročnej histórii ankety. Na trón ho opäť vyniesli skvelé výsledky - v Pekingu získal druhé olympijské zlato v kariére a od roku 1996 sa z najvýznamnejšieho športového podujatia s piatimi kruhmi nikdy nevrátil bez medaily (bilancia 2 - 2 - 0).

Okrem toho sa stal v Krakove majstrom Európy a pridal ešte aj zlato v súťaži hliadok 3xC1. Do elitnej desiatky najúspešnejších športovcov SR sa dostal rekordný štrnásty raz, chýbal v nej iba v prvých dvoch ročníkoch. Zo 110 hlasujúcich športových novinárov dalo Martikána na prvú priečku 41 a jeho meno chýbalo iba na jedinom lístku.

"Nikdy to nie je celkom také, ako si človek vysníva. Predstavy a realita sa väčšinou líšia. V globále však môžem byť s uplynulým rokom spokojný. Svoj hlavný cieľ - získať zlato na olympijských hrách v Pekingu - som splnil. A splnil sa mi aj sen o tom, že zvíťazím v najkrajšom športe na najkrajšej a najťažšej trati na svete," hodnotil Michal Martikán.

Súrodenci Peter a Pavol Hochschornerovci sa síce objavili na prvej priečke až na 49 hlasovacích lístkoch a sú jediní trojnásobní olympijskí víťazi zo Slovenska, ale ani to im nestačilo. Bratislavské dvojičky anketu Športovec roka ešte nikdy nevyhrali - štyrikrát skončili druhé, z toho trikrát v rokoch, keď získali olympijské zlato (2000, 2004, 2008). V roku 2000 ich o 20 bodov predstihla Martina Moravcová, v roku 2004 o 78 bodov vodná slalomárka Elena Kaliská a v roku 2008 iba o 11 bodov Michal Martikán.

V TOP 10 sa v kategórii jednotlivcov objavili štyria nováčikovia, medzi 44 hodnotenými športovcami tentoraz absentovala rekordérka v počte prvenstiev v ankete, šesťnásobná víťazka Martina Moravcová.

Rekordný šiesty triumf

Štvorkajak SR triumfoval v ankete KŠR SSN šiestykrát (2001, 2003, 2004, 2006, 2007, 2008) a v počte prvenstiev sa dotiahol na Moravcovú. V roku 2008 jazdil komárňanský štvorkajak v zložení Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Juraj Tarr a pod vedením trénera Tibora Soósa získal striebro na pekinskej olympiáde a zvíťazil na ME v Miláne na 500 m aj na 1000 m.

"Na začiatku sezóny som si predstavoval, že z olympiády si priveziem zlatú medailu. Tréningy a výsledky pred Pekingom nasvedčovali, že sme na správnej vlne a ideme správnym smerom. Získali sme striebro, takže to celkom nevyšlo. Vlani sme však skončili na majstrovstvách sveta na kilometri tretí, teraz máme striebro. Je to neúspech? Myslím si, že sme podali supervýkon, išli sme, ako sme chceli. Žiaľ, Bielorusi boli tentoraz ešte rýchlejší," vrátil sa Richard Riszdorfer k pekinskej olympiáde.

Za suverénnym štvorkajakom (255 bodov) skončili na 2. mieste rovnako ako vlani volejbalisti Slovenska so 139 bodmi, ktorí pod taktovkou talianskeho trénera Emanueleho Zaniniho vyhrali Európsku ligu a kvalifikovali sa na ME 2009. Tretiu pozíciu prisúdili novinári v ankete slovenskej mužskej reprezentácii v hádzanej (82 bodov). Spoluorganizátormi slávnostného vyhlásenia výsledkov ankety KŠR SSN boli spoločnosti B&D Agency a OVB Allfinanz Slovensko.

Jednotlivci

 1. Michal MARTIKÁN (vodný slalom)
 2. Peter a Pavol HOCHSCHORNEROVCI (vodný slalom)
 3. Elen KALISKÁ (vodný slalom)
 4. Zuzana ŠTEFEČEKOVÁ (streľba)
 5. Marián HOSSA (hokej)
 6. Veronika ZUZULOVÁ (zjazdové lyžovanie)
 7. David MUSUĽBES (zápasenie)
 8. Dominika CIBULKOVÁ (tenis)
 9. Martin ŠKRTEL (futbal)
 10. Jaroslav KATRIŇÁK (moto)
Kolektívy
 1. Štvorkajak (Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček a Juraj Tarr)
 2. Volejbalová repezentácia
 3. Hádzanári SR

Hlasy laureátov ankety Športovec roka 2008:

JEDNOTLIVCI

Michal Martikán (vodný slalom, 1. miesto):

"Bol to pre mňa mimoriadne úspešný rok. Nielen mne, ale celej slovenskej reprezentácii vo vodnom slalome sa podarilo byť najúspešnejšou výpravou na olympijských hrách. Tri zlaté medaily - to je skvelý výsledok. Mne aj mojim kolegom sa darilo nielen na olympiáde, ale aj na Svetových pohároch a majstrovstvách Európy. Bola to sezóna, v ktorej som absolvoval najmenej pretekov, ale všetky sa mi podarilo vyhrať. V roku 1996 som vyhral olympiádu, teraz som k tomu pridal aj dva tituly majstra Európy. Môžem teda povedať, že mám za sebou najúspešnejší rok v kariére."

- Splnil končiaci sa rok 2008 vaše predstavy, ktoré ste o ňom mali na jeho začiatku?

"Samozrejme, že nikdy to nie je celkom také, ako si človek vysníva. Pre rok 2008 som si však nastavil iba jeden jediný cieľ - úspešne dovŕšiť našu štvorročnú prácu na olympijských hrách v Pekingu, takže zdá sa, že by som mal byť spokojný…"

- Je preto azda aj zbytočná otázka, čo bolo vo vašom športovom roku 2008 tým vrcholom, najkrajším momentom?

"Jednoznačne olympijské víťazstvo. Skutočná radosť však prišla až v momente, keď boli potvrdené oficiálne výsledky. Dovtedy som sa aj bál tešiť, aby to nedopadlo tak ako pred štyrmi rokmi v Aténach. Splnil sa mi životný sen - zvíťaziť na najsledovanejšom podujatí, na najnáročnejšej a najkrajšej trati v najkrajšom športe na svete."

- Čo by bolo na opačnom póle vášho hodnotenia športových udalostí uplynulých dvanástich mesiacov?

"Asi naša príprava na jar v Holandsku. Bola neskutočná zima, snežilo a my sme trénovali v ľadovej vode. Nedalo sa však tomu vyhnúť, charakter vody bol totiž veľmi podobný pekinskému olympijskému kanálu. Domáci nám tvrdili, že tam také podmienky neboli niekoľko desaťročí. Počasie sa však nedá naplánovať. Na druhej strane musím povedať, že to bola obrovská skúška morálnych a vôľových vlastností a v konečnom dôsledku mi to len pomohlo."

- Čo môže robiť vodný slalomár pri takomto nepriaznivom počasí? Ako sa môže chrániť pred chladom?

"Ja to riešim kvalitným oblečením. Mám rukavice, neoprénovú čiapku a špeciálnu vodeodolnú termobielizeň, ktorú mi v Adidase vyrábajú presne na mieru. Niektorí pretekári používajú špeciálne hrejivé emulzie, ja nie, mne stačí to, čo mám na sebe."

- Na čo z uplynulého nešportového roka budete najradšej spomínať?

"Na chvíle, ktoré som mohol stráviť s mojou dcérkou Tamarkou a manželkou Lenkou. Bolo ich málo, o to boli krajšie. Pre mnohých sú to bežné každodenné radosti, ja si ich doslova vychutnávam."

- Na olympiáde môže podľa rozhodnutia Medzinárodnej kanoistickej federácie a Medzinárodného olympijského výboru štartovať z každej krajiny iba jedna loď. Ako hodnotíte takéto obmedzenie najmä špičkových krajín, medzi ktorými hrá Slovensko prím?

"Keby mohli od nás štartovať v Pekingu ďalší pretekári, bola by naša medailová zbierka pravdepodobne väčšia. Viacerí naši mimoriadne kvalitní športovci, ktorí by mali reálne šancu dostať sa na stupne víťazov, sa do Pekingu jednoducho nedostali. Určite by to prispelo k rozšíreniu kvality olympijských súťaží. Netvrdím, že v Pekingu sa nezišla kvalitná konkurencia, veď vybojovať si zlato bolo nesmierne náročné. ICF to však nerobí dobre. Teší ma preto iniciatíva vychádzajúca od nás zo Slovenska, ktorá sa snaží ukázať, ako by to mohlo byť lepšie. Praktickým dôkazom je nová komerčná World Series. Vedenie kanoistickej federácie však nám športovcom vôbec nerozumie a všetky zásadné zmeny uskutočňuje bez akejkoľvek konzultácie so špičkovými športovcami."

Môžete byť konkrétnejší?

"Nechápem, čo je motiváciou pre zmenu dobre fungujúceho systému, ktorý zo súčasného vodného slalomu vytvára nádherné divadlo pre fanúšikov, čoho dôkazom je aj obrovská televízna sledovanosť nášho športu. Na posledných štyroch olympijských hrách patril vodný slalom vždy do prvej päťky v celosvetovej sledovanosti. Niekedy mám pocit, že jedným z hlavných motívov je zastaviť dominanciu Slovenska. V špičke sme už takmer pätnásť rokov a veľkým krajinám, ktoré do tohto športu investujú rádovo viac finančných prostriedkov, to už veľmi prekáža. Pripravuje sa zmena kvalifikácie i finále jednotlivých pretekov. V kvalifikácii by sa mali ísť dve jazdy, pričom o poradí bude rozhodovať čas z tej lepšej. Tento systém je však dávno prekonaný, veď takto sa jazdilo pred olympiádou v Atlante a neujalo sa to. Semifinále bude rozhodovať iba o postupe do finále, v ňom už sa opäť pôjde odznovu. Nebudú sa teda sčítavať časy semifinále a finále, ale finále budú vlastne nové preteky. Nezdá sa mi to ani logické, ani príťažlivejšie pre fanúšikov. Nič to však nemení na mojom vzťahu k vodnému slalomu - ostáva pre mňa tým najkrajším športom. Verím, že ani táto - dúfam, že len dočasná - zmena súťažného systému zásadne nezmení postavenie Slovenska ako svetovej kanoistickej veľmoci."

- Až po návrate z Pekingu ste sa priznali, že ste na olympiáde neštartovali úplne zdravý a predčasne ste ukončili vašu asi najúspešnejšiu sezónu. Aký je váš aktuálny zdravotný stav?

"Boľavý lakeť je stále v štádiu liečenia. Subjektívne mám pocit, že sa to zlepšuje, napriek tomu, že výsledky kontrolnej magnetickej rezonancie hovoria o opaku. Som zlý a netrpezlivý pacient, verím však, že sa môj organizmus sa aj s týmto zranením dokáže vyrovnať a ja budem čoskoro opäť v stopercentnom poriadku."

- Dovolilo vám to vôbec začať s prípravou na novú sezónu?

"Momentálne naberám vytrvalosť, čo sa deje v inej intenzite, ako keď pádlujem na divokej vode. Pohyby sú viac cyklické, bez prudkých zmien, takže lakeť to neobmedzuje. Akurát sme celá reprezentácia absolvovali kondičné sústredenie v Rakúsku. Boli to objemové tréningy, predovšetkým na bežkách. Vytvoril som si osobný rekord. Na poslednom tréningu som na jeden záťah odbehol šesťdesiat kilometrov. Základ sme myslím urobili, budeme mať na čom stavať."

Profil vodného slalomára Michala Martikána:
 • Dátum a miesto narodenia: 18. mája 1979 v Liptovskom Mikuláši.
 • Výška: 170 cm.
 • Hmotnosť: 72 kg.
 • Šport: Vodný slalom - C1.
 • Klub: KTK Dukla Liptovský Mikuláš (VŠC Dukla Banská Bystrica).
 • Tréner: Jozef Martikán.
 • Rodinný stav: ženatý (manželka Lenka, dcérka Tamara).
 • Štarty a umiestnenia na OH: Atlanta 1996 - 1., Sydney 2000 - 2., Atény 2004 - 2., Peking 2008 - 1.
 • Doterajšie úspechy: štvornásobný individuálny majster sveta (1997, 2002, 2003, 2007), dvojnásobný individuálny majster Európy (2007, 2008), štvornásobný celkový víťaz Svetového pohára (celkovo vyhral 14 pretekov SP), dvojnásobný majster sveta v teamovej súťaži 3xC1 (1997, 2003), šesťnásobný majster Európy v teamovej súťaži 3xC1 (1998, 2000, 2002, 2005, 2007, 2008). Ako 16-ročný získal na MS dospelých v Nottinghame 1995 bronz, na OH 1996 v Atlante vybojoval pre Slovensko prvé zlato v ére samostatnosti.
 • Ďalšie ocenenia: Najúspešnejší slovenský športovec v rokoch 1996, 1997, 2007 a 2008.

Elena Kaliská (vodný slalom, 3. miesto):

"Bol to určite najmä zo začiatku náročný rok, mimoriadne hektický, ale o to krajší. Náročný bol najmä súboj medzi mnou a Janou na domácej pôde, ale pre mňa víťazný. Zavŕšila som to celé obhajobou zlatej olympijskej medaily a som veľmi rada, že sa mi to podarilo."

Zuzana Štefečeková (streľba, 4. miesto):

"Táto anketa, keď sa porovnáva viacero druhov športov, mi pripadá nie celkom objektívna. Čakala som možno trochu iné výsledky, nie však kvôli sebe, ale paralympionikom. Samozrejme som spokojná s tým, čo som v tomto roku dosiahla a vzhľadom na umiestnenie na olympiáde som sa dostala vysoko aj v tejto ankete. Pred Vianocami želám všetkým, aby už prestali kupovať darčeky ako 'šľahnutí', zastavili sa v rýchlom tempe a zapnúť môžu zasa po Novom roku."

Veronika Zuzulová (zj. lyžovanie, 6. miesto):

"Bol to pre mňa veľmi úspešný rok, až na ten záver, keď mi nevyšiel úvod do novej sezóny. Bolo to však spojené aj s mojím zranením a tým, že som nemohla toľko odtrénovať, koľko som chcela. Umiestnenie v tejto ankete si veľmi vážim, viem, že bola letná olympiáda a hlasy dostali najmä športovci, ktorí boli na nej úspešní. Víťazstvo by som dopriala Elene Kaliskej a hádzanárom. Všetkým ľuďom želám pekné Vianoce, dúfam, že tie moje také budú a určite nebudem pri štedrovečernom stole myslieť na lyžovanie."

David Musuľbes (zápasenie, 7. miesto):

"Vôbec som nepredpokladal, žeby som sa mohol v tejto ankete umiestniť v prvej desiatke. V slovenskom športe je v súčasnosti viacero vynikajúcich jednotlivcov, z ktorých niektorí sú už aj trojnásobní olympijskí víťazi a mnohonásobní majstri sveta alebo Európy. Preto si zaradenie do najlepšej desiatky slovenského športu v tomto roku veľmi vážim a ďakujem všetkým, ktorí takto ocenili moje tohtoročné výsledky, ktoré som za Slovensko dosiahol."

KOLEKTÍVY

Štvorkajak

- Bol rok 2008 taký, ako ste si predstavovali na jeho začiatku?

Erik Vlček: "Bol, určite bol. Predstavoval som si, že bude mimoriadne náročný po fyzickej aj po psychickej stránke. A presne tak to aj dopadlo."

Richard Riszdorfer: "Na začiatku som si predstavoval, že budem mať z olympiády zlatú medailu. Tréningy a výsledky pred Pekingom nasvedčovali, že sme na správnej vlne a ideme správnym smerom. Časy sme dosahovali skvelé, ale v Pekingu to celkom nevyšlo."

- Vrcholným podujatím boli olympijské preteky v Pekingu. Nakoľko vás výsledok z nich uspokojil?

Erik Vlček: "Myslím si, že aj s druhým miestom môžeme byť veľmi spokojní. Nebudem skrývať, chceli sme zlato, ale aj druhé miesto je veľmi dobrý výsledok."

- S výnimkou pekinského kilometra ste vo všetkých zostávajúcich pretekoch triumfovali. To je bilancia naozaj hodná majstrov...

Erik Vlček: "Rozbiehali sme sa pomalšie. V prvých dvoch štartoch na majstrovstvách Európy v Miláne v rozjazde a v semifinále, ktoré našťastie neboli rozhodujúce, sa nám nešlo dobre, ale veľmi rýchlo sme sa pozbierali a vyhrali sme tisícku aj päťstovku. Už to naznačilo, že máme veľkú šancu uspieť v Pekingu."

Richard Riszdorfer: "Áno, vyhrávali sme pred olympiádou všetko. Vlani sme však na majstrovstvách sveta boli na kilometri tretí, teraz máme striebro. Je to neúspech? Myslím si, že sme podali supervýkon. Išli sme, ako sme chceli. Žiaľ, Bielorusi boli ešte rýchlejší."

- Aký bol váš najkrajší športový zážitok končiaceho sa roka?

Richard Riszdorfer: "Jednoznačne olympiáda. Boli to už tretie hry, na ktorých som štartoval, a tieto boli určite najkrajšie. Zisk striebornej medaily bol len prikrášlením toho nádherného dojmu."

Erik Vlček: "Na majstrovstvách Európy sme získali dve zlaté medaily, ale striebro z Pekingu hodnotím ešte vyššie."

- Ktorá tohtoročná udalosť stojí u vás na opačnom póle?

Richard Riszdorfer: "Ja veru ani neviem. Azda tréningy, ktoré niekedy veľmi, ale naozaj veľmi boleli. Po dojazde do cieľa finálových pretekov v Pekingu som na chvíľočku pocítil sklamanie, ale potom sme si uvedomili, že sme dosiahli výborný výsledok."

Erik Vlček: "Úvodná rozjazda na majstrovstvách Európy. Vyzeralo to tak, ako keby sme mali všetci štyria všetky ruky ľavé. Bola to katastrofa a povedali sme si, že ak to pôjde takto ďalej, tak to môžeme rovno zabaliť. Našťastie, už v druhej jazde to bolo neporovnateľne lepšie."

- A čo v mimošportovom, súkromnom živote? Na čo budete radi spomínať v súvislosti s rokom 2008?

Richard Riszdorfer: "Bolo toho veľa a sú to také malé drobné radosti. Napríklad mama pred pár dňami oslávila šesťdesiatku, mali sme veľmi príjemnú oslavu. Všetci sme zdraví. Čo viac si ešte môžem želať?"

Erik Vlček: "Je to čerstvé. Len pred pár dňami mi priateľka oznámila, že v lete budeme rodičmi. Veľmi sa teším."

- Medzinárodná kanoistická federácia sa rozhodla obmeniť program majstrovstiev sveta a päťstovka mužských štvorkajakov bola prvá disciplína, ktorú z programu vyradila. Uvažujete o nejakej inej alternatíve?

Erik Vlček: "Tento rok sme si to vyskúšali na Veľkej cene Komárna v dvojkajaku. S Ričim (Richardom Riszdorferom - pozn.) sme prehrali s Michalom Riszdorferom a Jurajom Tarrom. Brali sme to však len ako spestrenie prípravy. Keby sme sa tomu začali venovať serióznejšie, len tak ľahko by sme sa nedali."

Richard Riszdorfer: "Znamená to pre nás o jeden štart menej a tým aj menej stresu. Vlastne naopak, viac, pretože doteraz sme mali vždy dva pokusy, teraz už bude len jeden (smiech). Zatiaľ nechcem hovoriť, čo bude ďalej. Ja sa napríklad nebránim ani myšlienke štartovať v štafetách. Aspoň zo zábavy. S Erikom Vlčekom sme boli v juniorskej kategórii majstri sveta v kádvojke, medzi seniormi sme boli na majstrovstvách Európy štvrtí. Tam je silná konkurencia a sú špecialisti na túto disciplínu. Za rok by sme určite žiadny zázrak neurobili. Možno na ďalšej olympiáde..."

- Určite už myslíte aj na ďalšiu sezónu...

Erik Vlček: "Samozrejme, už sme sa začali pripravovať. Pauza po olympiáde bola o niečo dlhšia, než na akú sme zvyknutí. Sezóna bola totiž naozaj extrémne ťažká. Potrebovali sme vypnúť. Ale už sme začali s kondičnými tréningami. Nechceli sme začať s nejakými veľkými dávkami, rozbiehame to opatrnejšie. Vrcholom budú ako každý rok majstrovstvá sveta a majstrovstvá Európy, tam by sme chceli opäť dokázať, že patríme medzi najlepších."

Richard Riszdorfer: "Nechávame si zatiaľ trochu rezervu v tréningoch, nejdeme v nich naplno. Už sme majstri Európy, majstri sveta. Vieme reálne odhadnúť, čo potrebujeme, máme patričný nadhľad. Chceme však zostať v špičke, pretože ak by sme z nej vypadli, návrat by bol veľmi ťažký."

- Slovenská K4 zostáva vlajkovou loďou slovenskej rýchlostnej kanoistiky napriek tomu, že za posledných päť rokov je v nej už tretí zadák. Nebojíte sa, že sa začnú striedať aj iné pozície?

Richard Riszdorfer: "Ja sa nemám čoho báť. Háčik sa ťažko vymieňa, na tom ´šoférskom´ mieste nikto nechce sedieť (smiech). Ale teraz vážne. Keď sú traja zohratí, štvrtý sa musí prispôsobiť. Keby sa menilo viac pretekárov, trvalo by zase nejaký čas, kým sa zohrajú. Je to len zhoda náhod, že sa u nás menil zadák. Môže to chytiť hocikoho. Keby niekomu z nás odišla forma a bol by niekto iný lepší, určite by sme ho vymenili. A to platí aj pre mňa."

Erik Vlček: "Ďuro Tarr sa k nám vlastne len vrátil. Však on s nami jazdil ešte na olympiáde v Sydney. Chceme, aby každý člen posádky bol prínosom. Je jedno, na akom poste bude sedieť, rozhoduje výkonnosť. Inak by sme išli proti sebe. Sme štyria najlepší aj v singloch. Sme ako rodina, všetky úspechy sme dosiahli spolu, to nás drží. Chceme to potiahnuť až do Londýna 2012."

Richard Riszdorfer
 • Dátum a miesto narodenia: 17. marca 1981 v Komárne
 • Výška: 183 cm
 • Hmotnosť: 82 kg
 • Šport: Rýchlostná kanoistika - K4
 • Klub: ŠKP Bratislava
 • Tréner: Tibor Soós, Pavel Blaho
 • Rodinný stav: slobodný
 • Štarty a umiestnenia na OH: Sydney 2000 - 4. miesto v K4 mužov na 1000 m, Atény 2004 - 3. miesto v K4 mužov na 1000 m, Peking 2008 - 2. miesto v K4 mužov na 1000 m
 • Doterajšie úspechy: šesťnásobný majster sveta (2002 Sevilla K4 na 1000 a 500 m, 2003 Gainesville K4 na 1000 a 500 m, 2006 Szeged K4 na 500 m, 2007 Duisburg K4 na 500 m), celková bilancia z MS 6 - 1 - 2, desaťnásobný majster Európy (2001 Miláno K4 na 1000 m, 2002 Szeged K4 na 1000 a 500 m, 2005 Poznaň K4 na 1000 m, 2006 Račice K4 na 1000 a 500 m, 2007 K4 na 1000 a 500 m, 2008 K4 na 1000 a 500 m), celková bilancia z ME 10 - 3 - 0.
 • Ďalšie ocenenia: Člen najlepšieho slovenského kolektívu v ankete Najúspešnejší slovenský športovec v rokoch 2001, 2003, 2004, 2006, 2007, 2008.
Michal Riszdorfer
 • Dátum a miesto narodenia: 26. mája 1977 v Bratislave
 • Výška: 177 cm
 • Hmotnosť: 79 kg
 • Šport: Rýchlostná kanoistika - K4
 • Klub: ŠKP Bratislava
 • Tréner: Tibor Soós, Pavel Blaho
 • Rodinný stav: ženatý, bezdetný
 • Štarty a umiestnenia na OH: Sydney 2000 - 6. miesto v K2 mužov na 1000 m, K2 mužov na 500 - nepostúpil zo semifinále, Atény 2004 - 3. miesto v K4 mužov na 1000 m, Peking 2008 - 2. miesto v K4 mužov na 1000 m
 • Doterajšie úspechy: osemnásobný majster sveta (1998 Szeged K2 na 500 m, 1999 Miláno K2 na 1000 m, 2002 Sevilla K4 na 1000 a 500 m, 2003 Gainesville K4 na 1000 a 500 m, 2006 Szeged K4 na 500 m, 2007 Duisburg K4 na 500 m), celková bilancia z MS 8 - 2 - 2, jedenásťnásobný majster Európy (1999 Záhreb K2 na 1000 m, 2001 Miláno K4 na 1000 m, 2002 Szeged K4 na 1000 a 500 m, 2005 Poznaň K4 na 1000 m, 2006 Račice K4 na 1000 a 500 m, 2007 K4 na 1000 a 500 m, 2008 K4 na 1000 a 500 m), celková bilancia z ME 11 - 3 - 1.
 • Ďalšie ocenenia: Člen najlepšieho slovenského kolektívu v ankete Najúspešnejší slovenský športovec v rokoch 2001, 2003, 2004, 2006, 2007, 2008.
Erik Vlček
 • Dátum a miesto narodenia: 29. decembra 1981 v Komárne
 • Výška: 188 cm
 • Hmotnosť: 88 kg
 • Šport: Rýchlostná kanoistika - K4
 • Klub: ŠKP Bratislava
 • Tréner: Tibor Soós, Pavel Blaho
 • Rodinný stav: slobodný
 • Štarty a umiestnenia na OH: Sydney 2000 - 4. miesto v K4 mužov na 1000 m, Atény 2004 - 3. miesto v K4 mužov na 1000 m, Peking 2008 - 2. miesto v K4 mužov na 1000 m
 • Doterajšie úspechy: šesťnásobný majster sveta (2002 Sevilla K4 na 1000 a 500 m, 2003 Gainesville K4 na 1000 a 500 m, 2006 Szeged K4 na 500 m, 2007 Duisburg K4 na 500 m), celková bilancia z MS 6 - 1 - 2, desaťnásobný majster Európy (2001 Miláno K4 na 1000 m, 2002 Szeged K4 na 1000 a 500 m, 2005 Poznaň K4 na 1000 m, 2006 Račice K4 na 1000 a 500 m, 2007 K4 na 1000 a 500 m, 2008 K4 na 1000 a 500 m), celková bilancia z ME 10 - 3 - 0.
 • Ďalšie ocenenia: Člen najlepšieho slovenského kolektívu v ankete Najúspešnejší slovenský športovec v rokoch 2001, 2003, 2004, 2006, 2007,2008.
Juraj Tarr
 • Dátum a miesto narodenia: 18. februára 1979 v Komárne
 • Výška: 185 cm
 • Hmotnosť: 85 kg
 • Šport: Rýchlostná kanoistika - K4
 • Klub: ŠKP Bratislava
 • Tréner: Tibor Soós, Pavel Blaho
 • Rodinný stav: slobodný
 • Štarty a umiestnenia na OH: Sydney 2000 - 4. miesto v K4 mužov na 1000 m, Peking 2008 - 2. miesto v K4 mužov na 1000 m
 • Doterajšie úspechy: majster sveta (2007 Duisburg K4 na 500 m), celková bilancia z MS 1 - 1 - 1, štvornásobný majster Európy (2007 K4 na 1000 a 500 m, 2008 K4 na 1000 a 500 m), celková bilancia z ME 4 - 1 - 0.
 • Ďalšie ocenenia: Člen najlepšieho slovenského kolektívu v ankete Najúspešnejší slovenský športovec v roku 2007 a 2008.

Erik Vlček (rýchl. kanoistika, člen víťazného štvorkajaka):

"Je pravda, že za posledných päť rokov sme už trikrát menili zadáka lode, ale to, že stále dosahujeme úspechy, svedčí, že je to pre dobro veci. My chceme, aby sme v lodi vždy sedeli tí najlepší aj v singloch. Ak sa niekomu prestane dariť a objaví sa niekto lepší, bude musieť uvoľniť miesto. My štyria sme ako jedna rodina, ako súrodenci. Všetky úspechy sme dosiahli spolu a verím, že sme ešte nepovedali posledné slovo."

Richard Riszdorfer (rýchl. kanoistika, člen víťazného štvorkajaka):

"Olympijské hry boli pre nás všetkých nádherným zážitkom. Ja som bol v Pekingu už na tretích a môžem povedať, že tieto boli jednoznačne najkrajšie. Možno aj preto, že sme získali doteraz najcennejší kov. Samozrejme, všetci sme snívali o zlate. Tréningy a všetky vystúpenia tomu nasvedčovali, že by to mohlo vyjsť. Či to prebolelo? Ja sa pýtam, čo malo prebolieť. Veď sme dosiahli fantastický výsledok."

Emanuele Zanini (tréner volejbalistov SR, 2. miesto):

"Dosiahli sme v tomto roku víťazstvom v Európskej lige veľký úspech pre slovenský šport a vysoko ho radím aj ja osobne. Verím však, že toto je len prvý krok a že v budúcej sezóne nielen že nadviažeme na tento úspešný rok, ale budeme ešte lepší. Na Slovensku je potenciál v športovej oblasti, ľudia si však musia začať veriť, že môžu niečo dokázať a len vierou spojenou s tvrdou robotou sa im to môže podariť."

Športovci roka na Slovensku v ére samostatnosti od roku 1993 - prehľad:Jednotlivci:

 • 1993: Martina Moravcová (plávanie)
 • 1994: Milan Dvorščík (cyklistika)
 • 1995: Martina Moravcová (plávanie)
 • 1996: Michal Martikán (vodný slalom)
 • 1997: Michal Martikán (vodný slalom)
 • 1998: Martina Moravcová (plávanie)
 • 1999: Jozef Gönci (športová streľba)
 • 2000: Martina Moravcová (plávanie)
 • 2001: Martina Moravcová (plávanie)
 • 2002: Peter Bondra (hokej)
 • 2003: Martina Moravcová (plávanie)
 • 2004: Elena Kaliská (vodný slalom)
 • 2005: Dominik Hrbatý (tenis)
 • 2006: Radoslav Židek (snoubording)
 • 2007: Michal Martikán (vodný slalom)

Kolektívy:

 • 1993: basketbalistky Slovenska
 • 1994: hokejisti Slovenska
 • 1995: hokejisti Slovenska
 • 1996: basketbalistky SCP Ružomberok
 • 1997: basketbalistky Slovenska
 • 1998: štafeta biatlonistiek Slovenska
 • 1999: basketbalistky SCP Ružomberok
 • 2000: hokejisti Slovenska
 • 2001: štvorkajak Slovenska
 • 2002: hokejisti Slovenska
 • 2003: štvorkajak Slovenska
 • 2004: štvorkajak Slovenska
 • 2005: daviscupový tím tenistov SR
 • 2006: štvorkajak Slovenska
 • 2007: štvorkajak Slovenska

Zaujímavosti z ankety Športovec roka 2008, ktorú vo štvrtok slávnostne vyhlásili v Bratislave:

- Vodný slalomár Michal Martikán sa do desiatky najlepších prebojoval za 16 rokov trvania ankety rekordný štrnásty raz, miesto v TOP 10 sa mu neušlo len v prvých dvoch ročníkoch (1993 a 1994). Jeho doterajšie umiestenia: 1995 - 2., 1996 - 1., 1997 - 1., 1998 - 6., 1999 - 9., 2000 - 3., 2001 - 4., 2002 - 7., 2003 - 2., 2004 - 3., 2005 - 7., 2006 - 6., 2007 - 1., 2008 - 1.

- Z tohtoročnej desiatky sa najčastejšie do TOP 10 elitných športovcov SR dostali vodní slalomári Michal Martikán (14x) a súrodenci Hochschornerovci (7x). Elena Kaliská je medzi najlepšími po šiesty raz, hokejista Marián Hossa figuroval medzi ocenenými dosiaľ päťkrát a motocyklový jazdec Jaroslav Katriňák trikrát, pričom do TOP 10 sa vrátil po 14-ročnej prestávke. Lyžiarka Veronika Zuzulová sa medzi najúspešnejších športovcov zaradila po druhý raz, premiéru mali Zuzana Štefečeková, David Musuľbes, Dominika Cibulková a Martin Škrtel.

- Najviac športovcov v elitnej desiatke - troch má VŠC Dukla Banská Bystrica (Martikán, Kaliská, Zuzulová), po dvoch ŠKP Bratislava (Hochschornerovci, Štefečeková), po jednom Dunajplavba Bratislava (Musuľbes), TK Slovan Slovenská Sporiteľňa Bratislava (Cibulková) a Environ Servis Moto Team Vranov n/T. (Katriňák). Zastúpenie v TOP 10 majú aj dva zahraničné kluby - americký Detroit Red Wings zásluhou Mariána Hossu a anglický FC Liverpool (Škrtel).

- Ani jeden ocenený športovec sa neobjavil na všetkých 110 hlasovacích lístkoch. Víťazný Michal Martikán a súrodenci Hochschornerovci chýbal iba na jedinom, Elena Kaliská na troch. Najlepší kolektív - štvorkajak SR - sa objavil iba na 94 zo 110 lístkov a na 85 z nich bol na prvej priečke.

- Najvyšší počet prvých miest medzi jednotlivcami - 49 - nezískal víťazný Michal Martikán, ale Hochschornerovci. Martikána posunulo na 1. miesto 41 novinárov a Kaliskú trinásti. Za touto trojicou nasledujú Marián Hossa (4), Veronika Zuzulová (2) a Jana Purdjaková (1), ktorá skončila celkovo až na 20. mieste.

- Vekový priemer elitnej desiatky slovenských športovcov je 29,2 roku, čo je až o 2,1 roku viac ako vlani. Najstarším medzi ocenenými je 42-ročný motocyklový jazdec Jaroslav Katriňák, najmladším 19-ročná tenistka Dominika Cibulková.

- V ankete získalo body rovnako ako vlani 44 jednotlivcov a 15 kolektívov (vlani 17). Najpočetnejšie zastúpenie medzi jednotlivcami majú hokejisti (6), nasledujú vodní slalomári (5), atléti (4), strelci a zdravotne postihnutí športovci (po 3), tenisti, futbalisti, motoristi, kulturisti, cyklisti a volejbalisti (po 2).

- Prekvapujúco málo hlasov dostala v ankete strelkyňa Danka Barteková, ktorá skončila na olympijských hrách ôsma a vystrieľala si titul majsterky Európy v skeete vo svetovom rekorde. Jej meno sa objavilo na 31 lístkoch, celkovo skončila jedenásta. Pištoliar Pavol Kopp skončil na OH piaty, ale ani to mu nestačilo na prienik do TOP 10 (celkovo 15.). Nezaslúžene nízko - až 22. v poradí - skončil v ankete plavec Ľuboš Križko, ktorý na ME v 50-metrovom bazéne získal na 50 m bronz, na OH bol na 100 m znak jedným z najlepších Európanov, prekonával slovenské rekordy ako na bežiacom páse a na ME v krátkom bazéne ozdobil bronz na 50 m znak skvelým európskym rekordom.

- Martikán vyhral v tomto roku pred Hochschornerovcami najmenším rozdielom v histórii - iba 11-bodovým. Doterajší rekord patril plavkyni Martine Moravcovej, ktorá v roku 2000 triumfovala zhodou okolností tiež pred Hochschornerovcami o 20 bodov.

- Martin Škrtel je piaty futbalista v histórii, ktorý sa dostal v ankete do TOP 10. Pred ním to dokázali len Peter Dubovský (1993 - 2.), Ľubomír Moravčík (2001 - 7.), Marek Mintál (2004 - 9., 2005 - 3.) a Róbert Vittek (2006 - 10.).

- Súrodenci Peter a Pavol Hochschornerovci sú jediní trojnásobní olympijskí víťazi zo Slovenska, ale anketu Športovec roka ešte nikdy nevyhrali. Štyrikrát skončili druhí, z toho trikrát v rokoch, keď získali olympijské zlato (2000, 2004, 2008). V roku 2000 ich o 20 bodov predstihla Martina Moravcová, v roku 2004 o 78 bodov vodná slalomárka Elena Kaliská a v roku 2008 iba o 11 bodov Michal Martikán.

Najčítanejšie na SME Šport

Inzercia - Tlačové správy

 1. Aj verejnosť si vyberá svojho Učiteľ Slovenska
 2. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 3. Známe i menej známe tváre nechcú inú zdravotnú poisťovňu
 4. Bývate často chorý? Odmerajte si vlhkosť vzduchu
 5. Revolučný Volkswagen ID.3 naživo z Frankfurtu!
 6. Nepremeškajte túto šancu. Jedinečná konferencia sa blíži
 7. Vyberte si dovolenku na Silvestra už teraz
 8. Afrika, Ázia a Karibik: Exotické plavby s letenkou a sprievodcom
 9. Kupujete si SUV do mesta? Oplatí sa benzín, diesel alebo hybrid?
 10. V prvom roku fixný výnos až 8,5 % ročne
 1. Nový Focus ST - exkluzívne vo Ford POP Up Store
 2. Aj verejnosť si vyberá svojho Učiteľ Slovenska
 3. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 4. Špičkový slovenský pretekár Maťo Homola je ambasádorom OMV
 5. Špičkový slovenský pretekár Maťo Homola je ambasádorom OMV
 6. Známe i menej známe tváre nechcú inú zdravotnú poisťovňu
 7. Bývate často chorý? Odmerajte si vlhkosť vzduchu
 8. Ochrana klímy spojí slovenské mestá a obce
 9. Revolučný Volkswagen ID.3 naživo z Frankfurtu!
 10. Na hrúbke záleží. Aj dva centimetre rozhodujú
 1. Kupujete si SUV do mesta? Oplatí sa benzín, diesel alebo hybrid? 12 420
 2. Bývate často chorý? Odmerajte si vlhkosť vzduchu 8 777
 3. Známe i menej známe tváre nechcú inú zdravotnú poisťovňu 8 580
 4. Afrika, Ázia a Karibik: Exotické plavby s letenkou a sprievodcom 7 992
 5. Na hrúbke záleží. Aj dva centimetre rozhodujú 7 100
 6. SEAT vyriešil problém s bezpečnosťou bezkľúčového prístupu 6 778
 7. Máte bolesti hlavy či depresie? Vinníkom môže byť intolerancia 6 336
 8. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 6 243
 9. Ako si správne sporiť v čase nízkych úrokov? 5 890
 10. Vyhrajte cestu okolo sveta 5 616

Téma: Šport


Hlavné správy zo Sme.sk

Autorská strana Jakuba Fila

Kašlite na vieru aj svetonázor. Klíma sa na ne pýtať nebude

Európa bez Dánska či Holandska, púšť až po Alpy.

Greif: Bolo strašné, čo sa vo mne dialo. Krvi by ste sa nedorezali

Pred školákmi spravil opäť školácku chybu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nevyhráva najhlúpejší vtip o Gréte

Tento problém nezjemníme jazykom dúfajúc, že klimatická zmena je znesiteľnejšia ako kríza.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME