V šprinte žien zvíťazila Slepcovová

Preteky Svetového pohára v biatlone v šprinte v nemeckom Hochfilzene ovládli Rusky.

Ruska Svetlana Slepcovová zvíťazila v šprinte na 7,5 km. Je to jej štvrté umiestnenie na stupni víťazov za posledných osem dní.(Zdroj: FOTO - TASR/AFP)

HOCHFILZEN. Ak šprint mužov 3. kola Svetového pohára v biatlone bol v znamení nórskej nadvlády, tak medzi ženami dominovali Rusky, s víťaznou Svetlanou Slepcovovou, vedúcou ženou priebežného poriadia SP. Na 7,5 km trati za ňou zaostala krajanka Jekaterina Jurijevová o 2,7 sekundy a tretia Ukrajinka Vita Semerenková o 16,6 sekundy. Prvých bodov v sezóne sa dočkala aj slovenská ženská reprezentácia vďaka Anastasie Kuzminovej, za 38. miesto (+2:16,4) si vo svojom premiérovom štarte za Slovensko pripísala tri body. Ďalšie tri slovenské biatlonistky sa museli uspokojiť s umiesteniami až v druhej polovici štartovného poľa, na 64. mieste skončila Ľubomíra Kalinová (+3:01,7), na 65. Martina Halinárová (+3:03,2) a na 86. Natália Prekopová (+4:26,4).

Aj ženy museli čeliť hustému sneženiu a ťažké mierenie zvládli so cťou. Okrem streľby však boli na čerstvom ťažkom snehu dôležité aj bežky a korčuľovanie opät doprialo Ruske Slepcovovej, ktorá sa túto zimu už piatykrát v nepretržitom rade objavila medzi trojicou najlepších, no prvý raz ako víťazka. Pri svojom štvrtom triumfe v kariére, z toho trikrát práve v šprinte, 22-ročnú biatlonistku z Chanty-Mansijska neodklonil od triumfu ani jeden trestný okruh po streľbe ležmo. Za ňou zoradené Jurijevová, Vita Semerenková, Jonssonová a Achatovová ju neohrozili napriek čistej streľbe, aj keď Jurijevovej strata bola iba 2,7 sekundy.

V slovenskej ženskej reprezentácii došlo k oživeniu skôr ako sa očakávalo. Na štart sa postavila už čerstvá Slovenka, 24-ročná rodáčka z ruského Ťumenu Anastasia Kuzminová, ktorá tento týždeň stihla okrem prevzatia rodného listu na matrike a vybavenia cestovného pasu taktiež šprint v talianskom Val Martello v rámci IBU Cupu. Pôvodne mala nastúpiť v SP až v nedeľných štafetách, no nakoniec stihla v Hochfilzene už sobotný šprint. Na strelnici minula hneď prvý terč, no potom už bola neomylná a za 38. miesto (streľba 1-0) získala tri body do SP, vôbec prvé pre slovenskú ženskú reprezentáciu v tejto sezóne. Kuzminová zachraňovala predvianočnú bilanciu, pretože ďalšie slovenské biatlonistky opäť nepochodili, medzi 105 štartujúcimi skončila na 64. mieste Ľubomíra Kalinová (0+2), 65. Martina Halinárová (1-1) a na 86. len s jedinou chybou na strelnici bežecky pomalá Natália Prekopová (0-1).

Výsledky

ženy, šprint na 7,5 km: 1. Svetlana Slepcovová 23:21,8 (1 tr. okr.), 2. Jekaterina Jurijevová (obe Rus.) +2,7 (0), 3. Vita Semerenková (Ukr.) 16,6 (0), 4. Helena Jonssonová (Švéd.) 24,3 (0), 5. Labina Achatovová (Rus.) 32,3 (0), 6. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 35,1 (1), 7. Magdalena Neunerová 36,9 (1), 8. Kathrin Hitzerová (obe Nem.) 43,8 (0), 9. Anna Carin Olofssonová (Švéd.) 57,0 (2), 10. Anna Bulyginová (Rus.) 1:00,8 (1),... 38. Anastasia Kuzminová 2:16,4 (1), 64. Ľubomíra Kalinová 3:01,7 (2), 65. Martina Halinárová 3:03,2 (2), 86. Natália Prekopová (všetky SR) 4:26,4 (1).

Priebežné hodnotenie SP (7 z 26 pretekov): 1. Slepcovová 327, 2. Becková 278, 3. Jurijevová 277,... 71. Kuzminová 3.

SP v šprinte (3 z 10): 1. Slepcovová 154, 2. Jurijevová 121, 3. Neunerová 104,... 61. Kuzminová 3.