Slovenku obrali o postup

Alena Procházková si v šprinte na snehu v Prahe vybojovala postup do semifinále, ale potom ju diskvalifikovali – s trénerom Valuškom cítia krivdu.

PRAHA. Víťazmi šprintu voľnou technikou v rámci seriálu pretekov v behu na lyžiach Tour de Ski sa včera na pražskom Výstavisku stali Nór Tor Arne Hetland a Talianka Arianna Follisová. Slovenku Alenu Procházkovú po štvrťfinálovom behu, v ktorom skončila na postupovom 2. mieste, diskvalifikovali pre údajné križovanie dráhy súperkám. Odsunuli ju na 26. miesto.

Dvojica Ivan Bátory a Martin Bajčičák nepostúpila z kvalifikácie. Bátory obsadil 42. miesto, Bajčičák skončil štyridsiaty deviaty. Slovenskí reprezentanti v šprintérskych pretekoch zvyčajne neštartujú, v seriáli TdS však musia. Skončili spoločne s ďalšími špecialistami na dlhé behy za postupovým 30. miestom.

Procházková zabehla v kvalifikácii štvrtý najrýchlejší čas. Vo štvrťfinále dobehla druhá tesne za Majdičovou. Potom však prišla studená sprcha.

„Až keď sme išli na štart semifinále, dozvedeli sme sa, že Alenu diskvalifikovali,“ povedal pre agentúru SITA tréner slovenskej bežeckej jednotky Ján Valuška. „Údajne za to, že pri vbiehaní do cieľovej rovinky vošla do koridoru jednej z nemeckých bežkýň. Viem určite, že to tak nebolo, veď mali s Majdičovou vpredu náskok. Ja aj Alena sme z toho sklamaní, mám chuť to celé zbaliť a odísť domov. Dnes určite mala na to, aby postúpila do A-finále. Nemecká diplomacia však urobila svoje. Je to obrovská škoda.“

Dnes je na TdS voľný deň, na Silvestra sa pokračuje v Novom Meste na Morave, na programe sú preteky žien na 10 km a mužov na 15 km klasicky.

Výsledky, muži: 1. Hetland (Nór.) 2:33,0 min, 2. Ročev (Rus.) +0,2 s, 3. Gaillard (Fr.) +0,8 ... Bátory a Bajčičák (obaja SR) nepostúpili z kvalifikácie. Ženy: 1. Follisová (Tal.) 2:50,6 min, 2. Saarinenová (Fín.) +0,6 s, 3. Majdičová (Slovin.) +1,3 ... 26. Procházková (SR).