Strelecký účet v NHL uzavrel Višňovský

(Autor: FOTO - REUTERS)
TASR|1. jan 2009 o 11:25

Slovenský hokej v NHL uzavrel rok 2008 s jediným bodovým zápisom.

NEW YORK. Posledným úspešným slovenským strelcom roka 2008 v zámorskej hokejovej NHL bol obranca Edmontonu Ľubomír Višňovský. Topoľčiansky odchovanec dosiahol v súboji v Calgary svoj šiesty gól v sezóne, Oilers prehrali u veľkého rivala 4:6. Brankár Peter Budaj pustil vo Phoenixe za svoj chrbát tri puky z 29 striel a Avalanche prehrali 1:3. Minnesota nastúpila už tretíkrát v rade bez Mariána Gáboríka, Wild však lídra Západnej konferencie San Jose zdolali 3:2 po predĺžení. Rovnako z tribúny sledoval zápas Floridy na ľade Islanders Richard Zedník. Dôvodom však nebolo zranenie, ale nespokojnosť trénera Peta DeBoera s výkonmi kľúčových hráčov.

Sledovaná bitka o Albertu, ako sa nazývajú súboje Calgary s Edmontonom, musela uspokojiť všetkých hokejových fanúšikov. Hviezdami stretnutia sa stali domáci Jarome Iginla s Michaelom Cammalerim. Obaja svoje štatistiky obohatili o päť bodov, keď dali zhodne po dva góly a pri ďalších troch asistovali. Hostia držali krok s domácimi dve tretiny a na začiatku tej druhej dokonca po góle Višňovského viedli 3:2. "Plamene" však potom dvomi presilovkovými gólmi stav obrátili a duel dotiahli do víťazného konca.

Marián Gáborík v zostave Minnesoty opäť nefiguroval, čo naďalej živí sériu špekulácii okolo jeho nešpecifikovaného zranenia a rokovaniach o novej zmluve. "Divosi" však na Silvestra aj bez lídra svojich historických štatistík zdolali v domácom prostredí vedúci tím celej súťaže zo San Jose a odlepili sa z poslednej priečky Severozápadnej divízie. Hrdinom domácich bol obranca Brent Burns, ktorý asistoval pri dvoch góloch Wild v riadnom hracom čase a potom v predĺžení svojim šiestym tohtosezónnym presným zásahom získal pre svoje mužstvo aj cenný extrabod.

Rozbiehajúci sa ofenzívny stroj Colorada sa po dvoch víťazstvách zasekol vo Phoenixe. "Lavíny" síce vyhrávali po prvej tretine 1:0, no v ďalších dvoch častiach hry už vyšli strelecky naprázdno. Domácich naopak naštartoval trochu náhodný gól po chybe Petra Budaja. Slovenský gólman nedokázal ani na dvakrát skrotiť neposlušný puk a v následnej skrumáži sa ho zmocnil Peter Mueller, ktorý potom vyrovnal na 1:1. "Bol to nezvyčajný gól. Myslel som si, že brankár puk prikryl, no on sa stále posúval. Vykorčuľoval som si a keďže som videl, že brankár je ešte na zemi, tak som zamieril hore," komentoval šťastný zásah Mueller, ktorý o ďalšie dve minúty pridal aj druhý gól a skóre sa obrátilo. Phoenix potom svoje víťazstvo poistil v 54. min, keď Budaja prekonal aj Olli Jokinen.

Najhorúcejším hráčom posledných dní je v NHL brankársky nováčik Steve Mason v drese Columbusu. Dvadsaťročný gólman udržal v Anaheime už tretikrát v rade čisté konto, čím vytvoril nový rekord svojho klubu. "Modrokabátnici" vďaka jeho výkonom neinkasovali už 182 minút a 13 sekúnd. Celkovo je to pre Masona piaty shutout v sezóne a dotiahol sa tak na zraneného Roberta Luonga z Vancouveru. A to prvý mesiac tohto ročníka súťaže strávil tento mladík na farme. "Po prvom zápase v NHL som cítil, že mám na to a moja sebadôvera sa každým ďalším štartom zväčšovala," vyjadril sa Steve Mason. .

Výsledky

NY Islanders - Florida 4:2 (0:1, 3:0, 1:1)

Góly: 28. Comrie (Okposo, Comeau), 36. Comrie (Weight, Streit), 40. Bergenheim (Meyer), 54. Streit (Okposo, Guerin) - 19. McLean (Boynton), 60. Horton (Booth, Weiss). Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 35:29. Brankári: MacDonald - Vokoun (41. Anderson). Diváci: 12 211.

Minnesota - San Jose 3:2 pp (1:0, 0:1, 1:1 - 1:0)

Góly: 11. Nolan (Burns, M. Koivu), 55. Kolanos (Sheppard, Burns), 62. Burns (M. Koivu, Bouchard) - 33. Setoguchi (R. Blake, J. Thornton), 60. M. Michálek (Vlasic, J. Thornton). Vylúčení: 2:3 na 2 min, navyše: Boogard - Shelley (obaja na 5 min), presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 32:34. Brankári: Bäckström - Nabokov. Diváci: 18 578.

Phoenix - Colorado 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)

Góly: 31. Mueller (Hale, Doan), 33. Mueller (Doan, Reinprecht), 54. O. Jokinen (Lisin, Boedker) - 9. Hensick (Clark, Stewart). Vylúčení:3:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 29:29. Brankári: Tellqvist - BUDAJ. Diváci: 15 008.

Carolina - Atlanta 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)

Góly: 20. Samsonov (E. Staal, Babchuk), 37. Samsonov (T. Ruutu), 48. Corvo (Samsonov) - 11. Kovaľčuk (Little, T. White). Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 28:21. Brankári: Ward - Lehtonen. Diváci: 18 137.

Dallas - New Jersey 4:2 (1:2, 2:0, 1:0)

Góly: 11. Eriksson (Daley, B. Richards), 26. Wilson (Ribeiro, Barch), 30. Parrish (B. Richards, Robidas), 60. Eriksson (B. Richards). Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 1:0. Strely na bránku: 44:27. Brankári: Turco - Clemmensen. Diváci: 18 584.

Anaheim - Columbus 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)

Góly: 48. MacDonald (Commodore, Hejda), 58. Peca (Nash, Huselius). Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 27:29. Brankári: Giguere - S. Mason. Diváci: 16 758.

Calgary - Edmonton 6:4 (2:2, 1:1, 3:1)

Góly: 4. Iginla (Conroy, Cammalleri), 13. Cammalleri (Iginla, Langkow), 33. Aucoin (Iginla, Cammalleri), 46. Iginla (Langkow), 48. Boyd (Nyström, Giordano), 59. Cammalleri (Conroy, Iginla) - 2. Grebeškov (Cole, Gagner), 6. Nilsson (Gilbert, Grebeškov), 22. VIŠŇOVSKÝ (Grebeškov, Gagner), 60. Cole (Gilbert, Grebeškov). Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 37:32. Brankári: Kiprusoff - Roloson. Diváci: 19 289.