Hádzanári skončili na Novoročnom turnaji štvrtí

ilustračné
ilustračné (Autor: afp)
SITA|10. jan 2009 o 15:55

Hádzanári Slovenska neuspeli na Novoročnom turnaji v Česku.

PRAHA. Hádzanári Slovenska neuspeli na Novoročnom turnaji v Česku (8. - 10. 1.) ani vo svojom záverečnom vystúpení. Zverenci trénera Zoltána Heistera prehrali aj svoj tretí zápas, keď v sobotu podľahli v Prahe Maďarsku tesne 28:29 (14:16).

Najlepším strelcom tímu SR bol so 6 gólmi pivot Andrej Petro. Slováci s nulou na konte obsadili v tabuľke 12. ročníka tradičného podujatia rovnako ako vlani posledné 4. miesto.

Víťazom Novoročného turnaja, ktorý bol pre reprezentantov SR generálkou na blížiace sa majstrovstvá sveta v Chorvátsku (16. 1. - 1. 2. 2009), sa stalo druhýkrát v histórii Česko (premiérovo v r. 2004) vďaka o jediný gól lepšiemu skóre pred obhajcami prvenstva z predchádzajúceho Vianočného pohára Maďarmi. Česi ako jediní z účastníkov nebudú štartovať na svetovom šampionáte.

Výsledky – sobota:

Slovensko – Maďarsko 28:29 (14:16)

Zostava a góly SR: R. Štochl, Paul - Petro 6, Kopčo, Antl 4, T. Straňovský 3, M. Straňovský 1, T. Urban 1, Kukučka 2/1, Cs. Szücs ml. 1, F. Šulc ml. 5/2, Nižňan 1, Vozár, Pekár 4

pok. hody: 5/3 - 3/1, vylúčení: 1 - 3, rozhodovali: Horáček a Novotný (obaja ČR), 100 divákov

Poľsko - Česko 32:33 (17:16)

Konečná tabuľka:

1. Česko 3 2 1 0 82:77 5
2. Maďarsko 3 2 1 0 82:78 5
3. Poľsko 3 1 0 2 94:94 2
4. Slovensko 3 0 0 3 81:90 0

Stretnutie malo v úvode vyrovnaný priebeh, v 10. min po ukážkovej spolupráci bratov Straňovských skóroval mladší Martin a upravil na 5:5. Slováci, ktorí nastúpili bez elitného ľavorukého kanoniera Daniela Vala, prehrali vlastnú presilovku v polovici prvej tridsaťminútovky 0:1 a Maďari im tak v 18. min odskočili na 10:8.

V 27. min sa prvýkrát v zápase ujali trojgólového vedenia (14:11), no zverenci trénera Heistera v priebehu jednej minúty znížili na 13:14. Zmazať náskok súpera sa im do polčasovej prestávky už nepodarilo. Naopak, Maďarsko ešte stihlo upraviť stav na 16:14 vo svoj prospech. Aj po zmene strán prehrávali slovenskí hádzanári o tri góly (15:18 a 17:20), no zlepšenou obranou, za ktorou dobre chytal už Paul (vystriedal R. Štochla) sa postarali o obrat. V 47. min gólom Antla išli po druhý raz v zápase do vedenia 22:21 (prvýkrát vyhrávali v 1. min 1:0).

Desať minút pred koncom mladý krídelník T. Urban zvýšil náskok SR na 25:22 Potom prišiel do maďarskej bránky Fazekas, zneškodnil Šulcov pokutový hod a jeho spoluhráči šnúrou piatich gólov otočili výsledok vo svoj prospech (27:25). Slováci sa v závere pripravili o šancu urobiť niečo s výsledkom neúspešnou presilovkou. Pekár v poslednej sekunde už iba skorigoval na konečných 28:29. Obaja títo súperi sa stretnú aj o necelé dva týždne v základnej skupine na MS.

Prehľad doterajších víťazov turnaja o Vianočný pohár, resp. Novoročného turnaja: