Giro d'Italia: 16. etapa | Sledujte naživo
Zabojuje Sagan o víťazstvo? Na Démara stráca 37 bodov
AKTUALIZOVANÉ 22:25

Hádzanári porazili v prvom zápase Argentínu

Slovenskí hádzanári vyhrali vo svojom úvodnom vystúpení na majstrovstvách sveta v chorvátskom Osijeku nad reprezentáciou Argentíny 27:25.

Na snímke uprostred s loptou slovenský hádzanár Daniel Valo branený dvojicou Argentínčanov Sergiom Crevatinom (vľavo) a Andresom Kogovsekom.Na snímke uprostred s loptou slovenský hádzanár Daniel Valo branený dvojicou Argentínčanov Sergiom Crevatinom (vľavo) a Andresom Kogovsekom. (Zdroj: tasr)

Osijek. Slovenskí hádzanári vyhrali vo svojom úvodnom vystúpení na majstrovstvách sveta v chorvátskom Osijeku nad reprezentáciou Argentíny 27:25 a do tabuľky A-skupiny si zapísali prvé dva body.

V prvom polčase debutu na MS sa zverencom Zoltána Heistera nedarila súhra podľa predstáv a súper ich prekvapil veľmi účinnou hrou v obrane i útoku, v polčase preto zaslúžene viedli 13:12. Nervydrásajúci priebeh pokračoval aj v druhom polčase, Argentínčania tímovým výkonom držali dlho remízový stav, ale záver zvládli lepšie šťastnejší a koncentrovanejší Slováci, výsledkom čoho je vydretá dvojgólová výhra 27:25.

Slováci sa ťažšie rozbiehali, polčas pre Argentínu

Tri úspešné zákroky brankára Štochla otvorili účinkovanie slovenskej reprezentácie na 21. MS, lenže jeho spoluhráči sa na druhej strane netrafili do čierneho a tak prerušil gólové suchoty až v 5. minúte zo sedmičky Gull. Prvý slovenský gól na šampionáte dosiahol Pekár a následne Tomáš Straňovský zmazal dvojgólové manko z úvodu. Vedenie však bolo Slovákom v prvom dejstve väčšinu priebehu vzdialené, súper odišiel na dva góly znovu v 13. minúte a zverenci Zoltána Heistera len doťahovali.

Prvýkrát v zápase poslal do vedenia na konci svojej trojgólovej šnúry Martin Straňovský až v 18. minúte (8:7). Obrat sa však nekonal, Juhoameričania aj vďaka slovenským vylúčeniam hrýzli ďalej v útoku v prvom polčase pomerne bezradného mierneho favorita duelu. Do šatní sa odchádzalo za výsledku 12:13 pre Argentínu a druhé dejstvo museli Slováci rozbiehať v oslabení po vylúčení Šulca.

Výkon našich reprezentantov stúpal

Napriek tomu hneď v úvode úradovali bratia Straňovskí, dva góly Martina a jeden Tomášov znamenal stav 15:14. Gól Pekára už sa zdal byť upokojujúci, ale na udržanie dvojgólového plusu boli potrebné počas celého zápasu "zlaté" končatiny Štochla - v 37. minúte vychytal Gulla zo sedmičky i z náskoku a držal svoje mužstvo naďalej nad vodou. Dráma však pokračovala.

Po dvoch technických chybách bolo zrazu 17:17 a Argentínčania sa odmietli skloniť. Chlieb sa mal lámať v 38. minúte, dva góly Kukučku resp. 14 a 15 zákrok Štochla znamenali 22:19 a Slovákov čakala presilovka. Lenže ani počas nej, ani po nej sa im nepodarilo zasadiť rozhodujúci úder a Argentínčania to využili.

Štyri minúty pred koncom sa vyšplhali znovu trikrát na rozdiel jedného gólu, ale Slováci zvládli záver a bodku za víťazným duelom dal šťastným gólom Tomáš Straňovský.

Slovensko - Argentína 27:25 (12:13)

SR: Štochl, Paul - Szücs, Kukučka 4/1, Šulc 3, Nižňan, T. Urban, Valo 3, Kopčo 1, Pekár 3, Petro, T. Straňovský 6, M. Straňovský 7, Antl

Argentína: Schultz, Garcia - Crevatin 1, Pizzaro 2/2, Simonet 1, Portela 1, Kogovsek 4, Gull 5/2, Querin 2, Castro 1, Fernandez 3, Vidal, Carou 2, Viscovich 2

Rozhodovali: Per Olesen, Lars Ejby Pedersen (obaja Dán.), vylúčenia: 6:5, 7m hody: 2/2 - 5/4, 3300 divákov.

Povedali po zápase:

Zoltán Heister (tréner SR): "Očakávali sme náročné stretnutie. Argentína ukázala, že má dobré mužstvo, ktoré sa prezentovalo agresívnou defenzívou. My sme boli pasívni v obrane i útoku. Po zmene strán sme sa zlepšili v ofenzíve, vďaka čomu sme išli do vedenia, ktoré sme potomk už z rúk nepustili.“

Eduardo Gallardo (tréner Argentíny): "Myslím si, že to bol dobrý zápas. My sme lepšie hrali v prvom polčase. Po prestávke sme mali už viac problémov. Som spokojný s našou aktívnou hrou. Verím, že v rovnakom svetle sa predvedieme v nedeľu proti Francúzsku, a potom aj v ďalších zápasoch, v ktorých budeme mať väčšie šance uspieť.“

František Šulc (spojka a strelec 3 gólov tímu SR): "Vedeli sme, že nás čaká ťažký zápas najmä po psychickej stránke. Nebola to pekná hádzaná, nepodali sme ideálny výkon, zodpovednosť nám zväzovala ruky a v našej hre bolo veľa nervozity. Vstup do turnaja však nikdy nebýva jednoduchý. Už pred duelom som bol presvedčený, že keď budeme bojovať, nemusíme sa obávať o výsledok. To sa napokon aj potvrdilo. Najväčšie ťažkosti nám robila vysunutá obrana súpera. Dôležité góly z rýchlych protiútokov, zlepšená defenzíva a spoľahlivý Štochl v bránke nám priniesli víťazstvo. S Austráliou nás čaká ľahšie stretnutie, je to outsider skupiny, ale my musíme potvrdiť dnešné víťazstvo ziskom ďalších dvoch bodov.“

Na úvod bez prekvapení

Žiadne prekvapenie na úkor favoritov sa nezrodilo v prvý deň bojov "slovenskej" A-skupiny na 21. MS v Chorvátsku. Po tesnej výhre Slovákov nad Argentínou (27:25) rozdrvili Maďari outsidera z Austrálie (41:17) a v poslednom stretnutí zdolali úradujúci olympijskí víťazi z Francúzska v prvom polčase ešte húževnaté Rumunsko (31:21).

Slovenskí hádzanári vyhrali vo svojom úvodnom vystúpení na MS v dejisku skupiny Osijeku nad reprezentáciou Argentíny 27:25 a do tabuľky A-skupiny si zapísali dva body. Pre Slovákov to bol vôbec prvý bodový zápis na vrcholnom podujatí, keď predtým zaznamenali 6 prehier na dvoch majstrovstvách Európy.

V prvom polčase debutu na MS sa zverencom Zoltána Heistera nedarila súhra podľa predstáv a súper ich prekvapil veľmi účinnou hrou v obrane i útoku, v polčase preto zaslúžene viedli 13:12. Nervydrásajúci priebeh pokračoval až do konca stretnutia, Argentínčania tímovým výkonom dlho držali blízko remízy, ale záver zvládli lepšie koncentrovanejší Slováci, výsledkom čoho je z hľadiska postupu zo skupiny dôležitá dvojgólová výhra 27:25. Slovákov čaká v nedeľu o 15.00 súboj s Austráliou.

Ďalšie výsledky

Maďarsko - Austrália 41:17 (20:8)

Najlepší strelci: T. Iváncsik a Zubai po 7, G. Iváncsik 5, Császár 5/2 - Fletcher 6, Subotic 3.

Pondelkový súper Slovenska nedal nič na náhodu a remízový stav svietil na ukazovateli skóre len pri 0:0 a 1:1. Outsider sa od tej chvíle "položil" a Maďari si na palubovke robili, čo chceli. Po prvej polhodinke viedli zverenci Jánosa Hajdua o 10 gólov (13:3). Po obrátkach sa dostali u Maďarov k slovu väčšinou len hráči z lavičky, ale aj tak zostávalo poslednou hádankou len to, o koľko vysoký favorit stretnutia vyhrá. Napokon sa zrodil výsledok 41:17, čo zopovedalo pomerom síl medzi mužstvami.

Francúzsko - Rumunsko 31:21 (12:9)

Najlepší strelci: Karabatic 7, Guigou 7/2, Fernandez 6 - Toma 5, Ghionea 4, Jurca a Irimescu po 3

Francúzsko ťažilo v prvom polčase z výbornej obrany, ktorej stred výborne organizoval Dinart. Rumuni kožu lacno nechceli predať, dlho sa držali "na dostrel" a prvý polčas ešte nepriniesol výraznejší výsledkový rozdiel medzi mužstvami. Tím Claudea Onestu zomlel súpera až v druhom polčase, snaha Rumunov stroskotala opäť na pružnej francúzskej defenzíve a rozdiel narastal, lebo Francúzi naopak vedeli prekonávať pomerne otvorenú rumunskú obranu. Desaťgólový rozdiel je z hľadiska francúzskej dominancie v druhom dejstve reálnym odzrkadlením diania na palubovke.