Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Procházková: Stále som chcela byť vpredu

Dvadsať rokov po víťazstve Alžbety Havrančíkovej a päť rokov po triumfe Martina Bajčičáka sa slovenské bežecké lyžovanie dočkalo vo Svetovom pohári ďalšieho prvenstva.

Alena Procházková s jednotkou vyhrala v Kanade svoje prvé preteky Svetového pohára.Alena Procházková s jednotkou vyhrala v Kanade svoje prvé preteky Svetového pohára. (Zdroj: ČTK/AP)

WHISTLER, BRATISLAVA. Trinásť mesiacov pred začiatkom ZOH 2010 v kanadskom Whistleri dosiahla najväčší úspech svojej kariéry slovenská bežkyňa na lyžiach Alena Procházková. V predolympijskom teste na novej trati vyhrala piatkový šprint klasickou technikou na 1,3 km.

Je to premiérové víťazstvo 24-ročnej Banskobystričanky vo Svetovom pohári. Za triumf si pripísala 100 bodov do hodnotenia SP a získala prémiu 15-tisíc švajč. frankov (asi 10 130 eur).

Taktika: stále na čele

Málo chýbalo a Procházková nemusela do Kanady vycestovať. Pokladnica Slovenskej lyžiarskej asociácie je na prelome rokov prázdna, už na seriál pretekov Tour de Ski v Nemecku, Česku a Taliansku si museli s trénerom Jánom Valuškom požičať. Ešte ho nestačili splatiť a už si požičiavali zhruba dvetisíc eur na pobyt v Kanade.

Alena zregenerovala sily po vyčerpávajúcom Tour de Ski a cítila, že v jej najsilnejšej disciplíne - šprinte klasickou technikou - by mohla byť úspešná. „Cieľom je minimálne B-finále," vravela pred cestou.

Jej šance stúpli, keď do Whistleru neprišla vedúca pretekárka SP v šprinte Petra Majdičová zo Slovinska ani najlepšie Nórky, Fínky, Nemky.

Procházková zvíťazila presvedčivo. Bola najrýchlejšia v kvalifikácii, vo štvrťfinále, v semifinále a potom vo finálovom finiši odrazila nápor Poľky Justyny Kowalczykovej.

„Stále som chcela byť vpredu, aby som sa vyhla prípadným kolíziám," povedala o taktike, poučená zrážkami so súperkami v pretekoch v tejto sezóne.

Betka dostala surf a gitaru

„Šprint je špecifická lyžiarska disciplína. Pretekárka musí mať rýchlostné predpoklady a taktické myslenie. Alena ich v predolympijských pretekoch skĺbila," vyzdvihla Procházkovej výkony bývalá čs. reprezentantka Alžbeta Havrančíková.

Práve bežkyňa na lyžiach zo Šuňavy bola doteraz jedinou slovenskou víťazkou v pretekoch Svetového pohára. Od jej triumfu v nemeckom Klingenthale na 30 km voľnou technikou prešlo 20 rokov a jeden deň. Betka predtým vyhrala aj 5 km voľne vo francúzskom La Feclaz.

„Viem, koľko tréningovej driny stoja úspechy vo svetovej špičke, preto si Alena plne zaslúži aj víťaznú prémiu pätnásťtisíc frankov," doplnila Havrančíková. „Za našich čias to bolo inak: z La Feclaz sme terigali domov surf, ešte ho stále mám kdesi na pôjde. A za víťazstvo v Klingenthale som dostala na výber harmoniku alebo gitaru - siahla som po gitare, lebo bola ľahšia. Vtedy som však zaiste netušila, že na ďalšie prvenstvo slovenskej pretekárky budem čakať dvadsať rokov."

Talentovaná a húževnatá

Jediným slovenským mužom s víťazstvom v bežeckom Svetovom pohári je Martin Bajčičák.

„Pri radostnej správe z Kanady som si spomenul na preteky v nemeckom Reit im Winkl na 15 km skejtom. Už to budú štyri roky," osviežil si pamäť. „Alenin triumf vo Whistleri ma neprekvapil, v šprinte sa už v minulej sezóne zaradila medzi elitu. Vo fínskom Kuusame dosiahla tretím miestom na stupeň víťazov a aj v tejto zime sa k nemu postupne blížila."

Bajčičák prirovnal šprint v behu na lyžiach na 1,3 km k atletickej osemstovke. On však preferuje vytrvalostné preteky na členitých tratiach. Procházkovú pozná aj zo spoločných sústredení.

„Alena má talent na šprinty a v príprave je nesmierne húževnatá," charakterizoval svoju reprezentačnú kolegyňu. „Je príkladom, že k úspechu sa športovec môže prebojovať aj v skromných podmienkach."

Medailové ambície na MS

Procházková si víťazne otestovala olympijskú trať a posilnila si sebavedomie už pred blížiacimi sa majstrovstvami sveta (18. februára - 1. marca). Povzbudená výsledkom z Kanady môže mať o mesiac v českom Liberci v šprinte medailové ambície.