Švajčiarka Gisinová vyhrala zjazd v Cortine

SITA|24. jan 2009 o 12:01

Víťazkou tretieho tohtosezónneho zjazdu Svetového pohára 2008/2009 žien v alpskom lyžovaní v talianskej Cortine d´Ampezzo sa stala Švajčiarka Dominique Gisinová.

CORTINA D´AMPEZZO. V mrazivom počasí zvládla 1850-metrovú dlhú trať Olympia delle Tofane s prevýšením 600 metrov za 1:16,98 min. Na druhej priečke skončila Američanka Lindsey Vonnová so stratou 15 stotín sekundy, ktorá si zásluhou ďalších 80 bodov upevnila pozíciu celkovej líderky SP s 856 bodmi. Svoj 12-bodový náskok pred Nemkou Mariou Rieschovou zvýšila na 46. Dvadsaťštyriročná Vonnová vedie aj hodnotenie zjazdu s 240 bodmi tesne nasledovaná Gisinovou (226). Tretia v cortinskom zjazde skončila úradujúca svetová šampiónka v tejto disciplíne Anja Pärsonová zo Švédska, ktorá za Gisinovou zaostala o 0,17 s.

Preteky sa skončili katastrofálne pre Rakúsko. Do prvej desiatky sa nedostala ani jedna zjazdárka z tejto krajiny, najlepšia bola na 12. mieste málo známa Ingrid Rumpfhuberová. Spolufavoritka Renate Götschlová, ktorá v Cortine d´Ampezzo vyhrala už desaťkrát, urobila chybu a preteky nedokončila. Pre Rakúsko to bol najhorší ženský zjazd od decembra 2004 v Lake Louise, kde bola vtedy najlepšia Alexandra Meissnitzerová na 16. mieste.

Dvadsaťtriročná Gisinová si na svoje na konto pripísala ešte len druhý triumf vo Svetovom pohári v kariére. Prvý zaznamenala len minulú nedeľu, keď vyhrala zjazd v nemeckom Altenmarkte-Zauchensee spoločne s Anjou Pärsonovou. Pre piatu z MS 2007 v zjazde v Aare to bolo tretie umiestnenie na stupňoch víťazov a deviate v prvej desiatke.

Výsledky:

Ženy - zjazd: 1. Dominique Gisinová (Švajč.) 1:16,98 min, 2. Lindsey Vonnová (USA) +0,15 s, 3. Anja Pärsonová (Švéd.) +0,17, 4. Tina Mazeová (Slovin.) +0,28, 5. Maria Rieschová (Nem.) +0,31, 6. Wendy Siorpaesová (Tal.) +0,34, 7. Nadia Stygerová (Švajč.) a Carolina Ruizová-Castillová (Šp.) obe +0,43, 9. Kelly Vanderbeeková (Kan.) +0,54, 10. Daniela Merighettiová (Tal.) +0,62.

Celkové poradie vo SP (po 18 z 34 pretekov): 1. Lindsey Vonnová (USA) 856 bodov, 2. Maria Rieschová (Nem.) 810, 3. Anja Pärsonová (Švéd.) 762, 4. Kathrin Zettelová (Rak.) 651, 5. Tanja Poutiainenová (Fín.) 644, 6. Nicole Hospová (Rak.) 404, 7. Šárka Záhrobská (ČR) 401, 8. Lara Gutová (Švajč.) 359, 9. Maria Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) 358, 10. Tina Mazeová (Slovin.) 357, ... 39. Veronika Zuzulová (SR) 88.

Poradie SP v zjazde (po 3 zo 7 pretekov): 1. Lindsey Vonnová (USA) 240 bodov, 2. Dominique Gisinová (Švajč.) 226, 3. Anja Pärsonová (Švéd.) 160, 4. Maria Rieschová (Nem.) 141, 5. Nadia Fanchiniová (Tal.) 110, 6. Tina Mazeová (Slovin.) 105.