Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 22:20

Slovenskí hádzanári porazili Kóreu 23:20

Po výbornom kolektívnom výkone, ktorý ešte podčiarkol tradične skvelý brankár Štochl, si zverenci trénera Heistera pripísali prvé víťazstvo v štvrťfinálovej fáze MS.

Slováci porazili Kórejskú republiku.Slováci porazili Kórejskú republiku. (Zdroj: reuters)

BRATISLAVA. Slovenskí hádzanári uspeli vo svojom úvodnom vystúpení v I. štvrťfinálovej skupine XXI. majstrovstiev sveta v hádzanej mužov v Chorvátsku, keď v Záhrebe porazili Kórejskú republiku 23:20.

Fotogalériu nádjete na sport.sme.sk

O napokon trojgólové víťazstvo, ktoré bolo zároveň v tejto fáze turnaja premiérovým, sa zverenci trénera Heistera pričinili kolektívnym výkonom, pričom sa opäť mohli spoľahnúť na výborný výkon brankára Richarda Štochla.

Slovenskí hádzanári stačili na agilných, pohyblivých a nesmierne rýchlych hráčov súpera, v obrane sa síce nevyvarovali niekoľkým chybám, tie však v konečnom dôsledku zakryli výborným ofenzívnym predstavením.

Naši reprezentanti sa najbližšie stretnú v nedeľu 25. januára, kedy ich čaká súboj s favorizovaným domácim Chorvátskom. Stretnutie má začiatok o 20.30 h a my vám ho opäť prinesieme online.

Slovenskí hádzanári zaslúžene vyhrali

Slováci začali vynikajúco, viedli 3:1 i 4:2, ich súpera to však nevykoľajilo. Na konci 11. minúty už bolo 6:4 pre Ázijčanov, ktorí začali mať v zápase od tej chvíle navrch.

V polovici polčasu to bolo 9:6, keď sa Slováci dopúšťali vpredu technických chýb a strieľali z nepripravených pozícií. Prvý úspešný slovenský blok v podaní Szücsa predznamenal nielen gól Martina Straňovského, ale aj slovenský obrat. Šulc vyrovnal v 22. minúte na 10:10, v tých chvíľach hráčom sťažoval koncentráciu nefungujúci ukazovateľ skóre i časomer za bránkami.

Následný Kopčov gól kórejský kouč už nezniesol, zobral si oddychový čas, no na rozbehnutých Slovákov to neplatilo. Heisterovci dohrávali umne každú akciu a zakončovali najmä z pozície pivota a v polčase viedli trojgólovým rozdielom. Slováci nepoľavili ani v úvode druhého dejstva, Valov gól znamenal už vedenie 17:12. Slovenská obrana hrala veľmi solídne, Kórejčania si s ňou nevedeli dať rady, navyše Štochl chytal excelentne aj s viditeľnými grimasami od bolesti.

Jediný neeurópsky zástupca medzi elitnou dvanástkou sa snažil urobiť niečo so zápasom vysunutou obranou, no márne. Slovenskí hádzanári si súpera nepustili až do konca stretnutia k telu, v druhej polovici polčasu len kontrolovali 4-5 gólový náskok a aj keď v záverečných 8 minútach nedali ani gól, po kompaktnom výkone zaslúžene triumfovali.

Samotný priebeh zápasu len potvrdil slová redaktora denníka SME Pavla Spála, ktorý sleduje šampionát priamo v Záhrebe: "Kórejci sú kvalitou asi na úrovni Maďarov. Majú rýchlych a pohyblivých hráčov. Sú skúsení, pravidelne hrávajú na majstrovstvách sveta. Slováci sa môžu presadiť jasnou výškovou prevahou. Máme vysoké spojky, môžeme ich prestrieľať vrchom. Je otázne ako si naša obrana poradí s rýchlymi Kórejcami. Musíme získavať odrazené lopty. Kórejci budú vysúvať obranu a snažiť sa vypichovať lopty a vyrážať do brejkov. Štochl a Valo by mali hrať. To pomôže i morálne. Najväčšiu šancu bodovať máme práve s Kórejčanmi. Očakávam vyrovnaný zápas, podobný ako proti Maďarom."

Štatistika

SLOVENSKO - Kórejská republika 23:20 (15:12)

SR: Štochl, Paul Szücs, Kukučka 2, Šulc 7, Vozár, Valo 4, Urban, Kopčo 4, Pekár, Petro, T. Straňovský, Antl 1, M. Straňovský 5

Kórejská republika: Park Ch., Kang - Jeong 5, Sim, Kim, Park J., Park Chanyong, Park Chanyoung, Lee S., Oh 3, Cho H., Yu 1, Yoon, Lee E., Lee Jaewoo 8/4

Rozhodovali: Martin Gjending, Mads Hansen (obaja Dán.), vylúčení: 5:2, 7 m hody: 0 - 6/4, 3200 divákov.

Ďalší sobotňajší program I. skupiny:

Druhý zápas I. skupiny:

Francúzsko - Švédsko 28:21 (16:10)

Najviac gólov: Karabatič 7, Guigou 7/1 - Andersson 5, Arrhenius 4, Larholm 4/1

Francúzi začali suverénne, v prvej polovici prvého polčasu mali na konte dlhé minúty Švédi len 3 góly a kým sa tí zobudili, Karabatičovci boli už pri desiatich. V úvode druhého dejstva sa Švédi priblížili dokonca na rozdiel 3 gólov (13:16), ale vtedy Francúzi opäť vytiahli svoju najväčšiu zbraň - obranu a šesťgólový náskok z polčasu ešte zveľadili o jeden presný zásah.

Chorvátsko - Maďarsko 27:22 (14:12)

Najviac gólov: Čupič 6, Valčič 5 - Nagy 6.

Maďari prekvapili tím organizátorskej krajiny v prvom polčase pestrou útočnou hrou a hlboko zaťali zuby do favorita celého turnaja. V búrlivej a nežičlivej atmosfére držali krok s Chorvátmi až do samotného záveru.

Program ďalších zápasov SR vo štvrťfinálovej fáze MS:

• nedeľa 25. 1.: Chorvátsko - SLOVENSKO (20.30)
  • utorok 27. 1.: SLOVENSKO - Švédsko (18.30)

II.skupina:

Macedónsko - Nórsko 27:29 (13:16), Nemecko - Srbsko 35:35 (16:19), Poľsko - Dánsko 32:28 (20:12)

2. polčas

60. min - Oh znížil pohotovo na 23:20

59. min - Valov faul a možnosť 7-metrového hodu, Lee ale stroskotal na Štochlovi

59. min - Szücs fauloval, odchádza na 2 minúty

Oddychový čas aj v podaní trénera Heistera

58. min - Jeong pridáva 19. gól ázijského celku, začína sa presilovka Kórejčanov

Oddychový čas reprezentácie Kórejskej republiky

56. min - Vylúčenie aj na opačnej strane, v defenzíve tentoraz fauloval Urban

56. min - Park J. sa previnil pri obrannej činnosti, presilová hra pre Slovensko

55. min - Jeong zahodil sedmičku, vzápätí ďalší fantastický zákrok Štochla

55. min - Lee S. vstúpil do bránkoviska, lopta pre Slovensko

54. min - Ďalšia strata našich, po rýchlom brejku Kórejčanov faul Kukučku a následný dvojminútový trest

53. min - Jeong sa rýchlosťou dostal až pred Štochla a pohotovo zakončil - 23:18

52. min - Kopčo sa dobre uvoľnil cez stred obrany a za pomoci palubovky zvýšil - 23:17

51. min - M. Straňovský nevyužil na krídle vyloženú šancu

50. min - Po faule na Szücsa si na dve minúty ide oddýchnuť Park

49. min - Lee S. sa nepresadil cez dobre postavenú obranu

Aktívna kórejská defenzíva robí našim problémy, prišla ďalšia strata lopty

48. min - Sim sa presadil z krídla strelou k bližšej tyči - 22:17

47. min - Naši sa trochu zamotali v útočnom pásme, napokon ale pohotovo zakončil Šulc - 22:16

46. min - Štochl je späť v bráne

45. min - Lee premenil sedmičku, keď už v bráne stál náhradný brankár Slovenska Paul

45. min - Druhá presilová hra Kórejčanov

44. min - Štochl vychytal Sima, Antl sa pekne uvoľnil na oblúku a presne zakončil - 21:15

43. min - Kórea vysunula obranu, v defenzíve sú jej hráči o poznanie agresívnejší

42. min - Sim sa presadil stredom našej obrany - 20:15

40. min - Šulc si pekne zbehol a presne zakončil - 20:14

40. min - Ukážková kombinačná akcia súpera stredom obrany, Štochla zachránila bránková konštrukcia

39. min - Štochl drží svoj tím, Lee ale znižuje - 19:14

39. min - Kopčo dostal dvojminútový trest po faule na Lee E., prvé vylúčenie v zápase

38. min - M. Straňovský zakončil z pozície spojky - 19:13

38. min - Štochl bez problémov zneškodnil ďalší pokus súpera

36. min - Valov gól - 18:13

36. min - Ázijskému tímu sa nedarí v ofenzíve

36. min - Lee Jaewoo bol zblokovaný, Slováci ale veľmi nevyužívajú krídelné priestroy, Kórea zahustila stred svojho obranného pásma, prichádza strata lopty v podaní našich

34. min - Kórea znižuje Lee Jaewoom, ktorý sa presadil strelou pod nohy nášho brankára

33. min - Valova tvrdá a presná rana znamená vedenie Slovenska o päť gólov

32. min - Kukučka zvyšuje na 16:12

31. min - Súper dal rýchly gól, nebol ale uznaný kvôli útočnému faulu

1. polčas

Slovenská reprezentácia vedie po polčase 15:12

30. min - Šulcova príležitosť, výborný brankár súpera

30. min - Protiútok súpera zakončený ponad pravé rameno Štochla - 15:12

29. min - Štochl zabránil skvelým zákrokom lopte v jej púti do brány

27. min - Lee Jaewoo prerážal, lopta opäť pre Heisterovcov

26. min - Opäť blok Slovákov v defenzívnej činnosti, loptu získal Valo, Kopčo zvyšuje na 15:11

25. min - Naši zlepšili hru v obrane, prichádza brejk a piaty Šulcov gól v zápase - 14:11

24. min - Našim sa daria kombinácie, tentoraz bol na konci jednej takej Šulc - 13:11

24. min - Útočný faul Kórejčanov

24. min - Skvelá akcia Slovákov, Kopčo pridáva z pravej strany 12. gól

23. min - T. Straňovský sa najprv sám proti Parkovi nepresadil, na opačnej strane hracieho poľa vzápätí fauloval, Lee z nariadenej sedmičky vyrovnal - 11:11

22. min - Výborná obrana našich, pri lopte je ale súper

Súper si vyžiadal oddychový čas

22. min - Kopčo posiela Slovensko do vedenia - 11:10

21. min - Kórea mení brankára, namiesto Kanga prichádza Park Ch.

21. min - Opäť výborný zákrok Štochla, Šulc následne vyrovnal z protiútoku na 10:10

20. min - Skvelý Štochl vychytal Jeonga, na opačnej strane brvno Šulca

19. min - Šulc sa individuálne presadil - 9:10

19. min - Našim pomohla žrď Štochlovej brány

Menší chaos týkajúci sa súpisiek, hra je prerušená. Zdá sa, že sú na palubovke hráči, ktorí nie sú uvedení v zápise. Časomer nefunguje, meria sa len ručne

17. min - Dobrá obrana Slovenska a vzápätí rýchly brejk s gólovým zakončením M. Straňovského - 8:10

17. min - Slováci Šulcom znížili - 7:10, našim robí problémy odskakovanie hráčov súpera od blokov

17. min - Jeong zvyšuje na 6:10

15. min - Pohyblivosť Kórejčanov robí slovenskej obrane problémy, súper pridal ďalšie dva góly - 6:9

13. min - M. Straňovský sa presadil na krídle - 6:7

13. min - Jeong prešiel stredom obrany - 5:7

11. min - Ďalšia strata lopty zverencov trénera Heistera, rýchly brejk kórejských hráčov - 4:6

10. min - Park Chanyong vybojoval 7-metrový hod, ktorý Lee premenil - 4:5

10. min - Výborný zákrok Štochla, nasledovala ale zlá rozohrávka

7. min - Súper dvomi gólmi vyrovnal, Slováci ľahko stratili loptu v útočnom pásme

4. min - Dva góly v krátkom slede, na strane našich sa opäť presadil M. Straňovský - 4:2

3. min - Pekná kombinácia Slovákov, M. Straňovský sa na krídle nemýlil - 3:1

2. min - Kórejci znížili po rýchlej akcii

2. min - Kukučka podstrelil obranu a zvýšil na 2:0

1. min - Úvodné sekundy patria našim, Daniel Valo z veľkej vzdialenosti otvára skóre

Povedali po zápase:

Tréner SR Zoltán Heister: "Nebol to jednoduchý zápas. Chlapci dodržali taktiku, darilo sa nám v obrane. V podstate sme celý zápas viedli. Chceme ešte ďalej si vytvárať rešpekt u súperov. Obrana sa dáva dokopy, chlapci sa v nej našli a výsledkom je výborná spolupráca."

Tréner Kórejskej republiky Choi Taesup: "Kým fungoval útok, viedli sme. Vo chvíli, keď sme začali vpredu zlyhávať v úspešnom zakončení, začali sme prehrávať a už sme sa do konca neprebrali z našej útočnej letargie."

Spojka SR Csaba Szücs: "Som rád, že sme sa ukázali ako tím, keď teraz nešlo chorobou oslabenému Radovi Pekárovi tak dobre ako proti Rumunom, tak zabrali iní. Že to dnes vyšlo, to je naozaj zásluha celého tímu."

Brankár SR Richard Štochl: "Trpezlivou hrou v obrane sme eliminovali ich rýchlu hádzanú. Súper nešiel do súboja v takej pozícii favorita, ako sa to deklarovalo. Obrana mi pomohla z doterajších stretnutí na šampionáte najviac."

Spojka SR Peter Kukučka: "Išli sme do toho jednoznačne s cieľom vyhrať. Pozreli sme sa na video a dalo nám to veľa. Videli sme, že majú problém presadiť sa cez "nulašestku", v útoku sme dohrávali akcie. Taktika slávila úspech. Konečne sme zablokovali lopty, zlepšená obrana a za ňou Rišo, proti tomu sa len ťažko dá."

Krídelník SR Martin Straňovský: "Zhruba toto sme očakávali od nich, naviac máme za sebou ďalšie vydarené vystúpenie, takže preto víťazstvo. Vyhovovalo nám, že sme nešli do zápasu v úlohe favorita. Vedeli sme, že keď postavíme dobrú stenu na šestke, neprestrelia nás."