Berdych nahnevaný na zavreté Jastrabie oko

SITA|25. jan 2009 o 14:37

Českého tenistu Tomáša Berdycha v rámci jeho nedeľňajšej päťsetovej prehry so Švajčiarom Rogerom Federerom v osemfinálovom 4. kole dvojhry na Australian Open v Melbourne rozčúlila situácia zo štvrtého setu.

MELBOURNE. Jeden z verdiktov čiarových rozhodcov v jeho neprospech si chcel nechať overiť prostredníctvom elektronického systému nazývaného Jastrabie oko, ale záznam nebol k dispozícii - údajne z dôvodu, že miesto dopadu loptičky sa nachádzalo v priveľkom tieni.

"Čo na to povedať? Myslím si, že keď zavedú nejakú novinku, mala by spoľahlivo pracovať," povzdychol si sklamaný Berdych, ktorý viedol nad trojnásobným miestnym šampiónom 2:0 na sety, napokon však nedokázal zastaviť niekdajšieho lídra svetového rebríčka pri jeho útoku na vyrovnanie grandslamového rekordu Američana Peta Samprasa.

Ako je známe, práve 13-násobný víťaz z úrovne "veľkej štvorky" Federer zďaleka nepatrí k zástancom technológie Hawk-Eye. K udalosti umocňujúcej jeho dlhodobo netajené odmietavé stanovisko skonštatoval: "Je to príšerné. Nepáči sa mi to a Tomášovi sa teraz určite tiež nebude. Konečne sa nájde niekto okrem mňa. Keď bude 9:9 v piatom sete a vyskytne sa hrozné zahlásenie, pretože čiarový spí a empajrový pije kávu, potom je Jastrabie oko dobré. Inak by však malo stačiť, že na každú čiaru sa pozerá štvoro očí." Federer sa vyjadril aj k spornej situácii z nedele: "Tá loptička, proti ktorej súper namietal, bola vedľa. Bez ohľadu na to však platí, že systém ako tento na mieste ako je toto má fungovať. Tomáš môže mať pocit krivdy utrpenej v dôležitom okamihu."

Dvadsaťtriročný rodák z Valašského Meziříčí Berdych zdolal Federera pri ich prvom vzájomnom zápase na OH 2004 v Aténach, odvtedy však inkasoval od tohto rivala 8 prehier v rade. Dvadsaťsedemročný Bazilejčan sa v melbournskom štvrťfinále stretne s Argentínčanom Juanom Martinom Del Potrom, proti ktorému má skóre 3:0 (na sety 7:0).