Začínajú MS v alpskom lyžovaní, na štarte aj Zuzulová

Veronika Zuzulová
Veronika Zuzulová (Autor: ap)
TASR|1. feb 2009 o 09:57

Veronika Zuzulová je jednoznačným horúcim želiezkom v ohni slovenskej zjazdárskej výpravy vo Val d'Isere.

Bratislava. Francúzske horské mestečko Val d´Isere sa stane na najbližších 14 dní centrom zjazdárskeho sveta. Lyžiarske stredisko v Savojských Alpách v nadmorskej výške 1850 m neďaleko hraníc s Talianskom bude hostiť prvý svetový šampionát na francúzskom snehu po 47 rokoch. Ten predchádzajúci v roku 1962 bol v Chamonix.

  • Štartujú MS v alpských lyžiarskych disciplínach
  • So Slovákov sa predstavia Zuzulová, Babušiak a Gantnerová
  • Program svetového šampionátu

Val d´Isere je jedným z naj...stredísk

Val d´Isere je podľa turistických bedekrov jedno z najkvalitnejších a najvyhľadávanejších lyžiarskych stredísk na svete. Pre návštevníkov ponúka v širšom okolí 300 km zjazdoviek, na ľadovcoch Pissaillas a Grande Motte sa dá lyžovať aj v lete. “Espace Killy” alebo Killyho priestor, ktorý je spoločným pomenovaním pre zjazdárske trate vo Val d´Isere a blízkom Tignes, je podľa mnohých najkrajšou scénou alpského lyžovania na svete.

Pomenovaná je podľa domácej legendy Jeana-Clauda Killyho, trojnásobného zlatého medailistu zo ZOH 1868 v Grenoble. Lyžiarska sezóna sa tam začína koncom novembra a končí sa začiatkom mája. Val d´Isere funguje ako zimné stredisko na lyžiarskej mape od roku 1934 a zjazdárske súťaže hostilo aj v rámci zimných olympijských hier v roku 1992. Od 60. rokov 20. storočia sa tam pravidelne konajú preteky Svetového pohára a nielen v kĺzavých disciplínach. Nad Val d´Isere sa oproti sebe týčia dva kopce Solaise a Bellevarde, ktoré budú dejiskami jednotlivých súťaží v rámci MS 2009. Solaise privíta najlepšie zjazdárky, Bellevarde zasa zjazdárov. Organizátori počas šampionátu očakávajú približne 200 000 návštevníkov. Najviac by ich malo byť zvedavých na mužský zjazd - až 25 000. Tradičná kráľovská disciplína rýchlosti a odvahy je na programe v sobotu 7. februára.

Môže to byť šampionát Vonnovej, chýbať budú skvelé rakúske slalomárky aj Albrecht

Na jubilejnom 40. svetovom šampionáte v alpských disciplínach by sa malo predstaviť 350 zjazdárov zo 60 krajín. Niektorí z nich zrejme absolvujú aj kompletný program, ktorý obsahuje tradične 11 disciplín: zjazd, super G, obrovský slalom, slalom, superkombináciu (všetko muži aj ženy) a spoločnú tímovú súťaž.

Chuť na viacero cenných kovov si robia predovšetkým lídri priebežného poradia bojov o veľké krištáľové glóbusy: Američanka Lindsey Vonnová a Chorvát Ivica Kostelič. Najmä víťazka uplynulého ročníka Svetového pohára Vonnová, ktorá je veľkou univerzálkou a doteraz jej zlato z MS dospelých v zbierke chýba, zrejme chystá frontálny medailový útok. Rátať s multimedailovým ziskom však možno aj v prípade Nemky Marie Rieschovej, Rakúšanky Kathrin Zettelovej, resp. jej krajana Benjamina Raicha, Francúza Jeana-Baptista Grangea či úradujúceho dvojnásobného majstra sveta Nóra Aksela Lunda Svindala, ktorý bude obhajovať tituly v zjazde a obrovskom slalome. Svet je tiež zvedavý, ako sa podarí na vrchol sezóny skoncentrovať Američanovi Bodemu Millerovi, ktorý zatiaľ výrazne zaostáva za lanskou formou, keď bral veľký glóbus za celkové prvenstvo v SP, ale tiež Švédke Anje Pärsonovej.

Tá už v minulosti neraz ukázala, že svetové šampionáty jej sedia aj sezónach, keď sa jej príliš nedarí vo Svetovom pohári. Vo Francúzsku bude mať čo obhajovať. Na domácom snehu pred dvoma rokmi v Aare si vybojovala tri zlaté medaily (zjazd, super G, superkombinácia) a pridala aj jeden bronz (slalom). Rakúšania budú chcieť opäť potvrdiť dlhodobý status zjazdárskej veľmoci číslo 1.

Aj vo Val d´Isere však budú z dôvodov zranení či chorôb chýbať niektoré hviezdy súčasného zjazdárskeho proficirkusu. Rakúšania hlásia absenciu dvoch ženských es z technických disciplín. Niekdajšia slalomová kráľovná Marlies Schildová si nešťastnou zlomeninou nohy ešte z prípravného obdobia vystavila stopku pre celú sezónu, po Novom roku sa k nej po zranení kolena v Záhrebe pridala aj jej súputnička Nicole Hospová.

Zvlášť smutným prípadom je úradujúci majster sveta v superkombinácii Švajčiar Daniel Albrecht, ktorý po tréningovom páde v Kitzbüheli bojuje o život v innsbruckej nemocnici. Chýbať budú aj skúsení slalomári: Rakúšan Rainer Schönfelder a dvojnásobný majster sveta v tejto disciplíne Fín Kalle Palander.

Zopár úplných noviniek a viacero už odskúšaných nedávnych nápadov ponúka od 2. februára 14-dňový program MS v alpských lyžiarskych disciplínach.

Šampionát prináša niekoľko noviniek

Hneď prvou zmenou oproti predchádzajúcemu šampionátu z roku 2007 je dĺžka. Vo francúzskom Val d'Isere to bude trvať od dva dni kratšie a oproti už dlhoročnej tradícii sa súťažný program nezačína v sobotu, ale v utorok.

MS v alpskom lyžovaní štartujú v pondelok 2. februára a vyvrcholia 15. 2. 2009

Honosné stredisko v Savojských Alpách je situované vo výške 1800 metrov nad morom a dedina ráta 1700 obyvateľov. Hlavná popularita sa točí okolo olympijského a svetového šampióna Jeana Clauda Killyho. Val d'Isere bolo v roku 1992 dejiskom zjazdárskych súťaži zimnej olympiády s centrom v Albertville. Na súčasných MS organizátori zaznamenali rekordný záujem 68 účastníckych krajín šampionátu, pred dvoma rokmi v Aare to bolo 62. Akoby sa však Francúzi obávali menšieho interesu divákov, preto zvolili unikátny vstup zdarma, v nádeji, že na každú súťaž príde dôstojná kulisa, ich "plánovaný" priemer je 20 tisíc fanúšikov na deň. Všetko dianie bude monitorovať tridsiatka televíznych staníc a takmer 2000 akreditovaných predstaviteľov médií.

Oproti Aare sa nepôjde žiadna nočná súťaž, ale po prvý raz v histórii sa uskutoční kvalifikácia v slalome mužov. V hlavnej súťaži budú mať účasť automaticky istú iba 50 renkingovo najvyššie postavení pretekári, o ďalších 25 štartujúcich rozhodnú doplňujúce boje. Takéto nóvum priniesol predchádzajúci šampionát v obrovskom slalome. Predtým totiž na vrcholných podujatiach v najtechnickejšej alpskej disciplíne štartovalo viac ako sto pretekárov a organizátori nemali dostatok času na preparovanie tratí.

V Aare k takémuto kroku ešte nepristúpili v slalome, v ktorom sú jazdy kratšie, ale za dva roky sa situácia zmenila a kvalifikácie budú v oboch točivých disciplínach. Druhýkrát v histórii sa v novom šate predstaví súťaž zjazdárskej všestrannosti. Klasickú kombináciu už definitívne (s výnimkou pretekov SP v Kitzbüheli) vystriedala superkombinácia, to znamená, v zjazde sa nejdú dve, ale iba jedno slalomové kolo.

Tretie vydanie súťaže družstiev sa nepôjde na konci šampionátu, ale 11. februára, pred kompletným točivým programom. Preteky tímov mali nečakane pozitívne ohlasy. Už počas premiéry v roku 2005 priniesli optimistické poznatky, napríklad o lyžiarskej taktike a stupňovaní napätia. Tiež niekoľko zaujímavých faktov, pri možnosti porovnania časov medzi mužmi a ženami na tých istých, hoci oproti štandardu skrátených tratiach. Najrýchlejšiu jazdu v super-G predviedla N. Fanchiniová a bola o 3,45 s pomalšia ako najrýchlejší muž, Američan Rahlves. V slalome bol rozdiel iba 2,38 s medzi Nemcom Neureutherom a Švajčiarkou Nefovou. Tá dosiahla o 31 stotín rýchlejší čas, ako člen majstrovského tímu Nemecka, pravda, Andreas Ertl išiel už ako istý zlatý medailista v poslednej jazde napoly exhibične. Pikantne a trochu aj výstižne ešte predtým charakterizoval celú súťaž poukázaním na tímovú spolupríslušnosť so sestrou Martinou: "Môžem sa blamovať, keď budem pomalší ako moja sestra."

Rakúšania, ktorí predtým na tímovú súťaž frflali, uspeli v nej v Aare a v poslednej chvíli preskočili v medailovom zrkadle domácu krajinu. Alpská veľmoc získala predtým len dve zlaté medaily, Švédi vďaka Anje Pärsonovej o jednu viac. Vďaka množstvu medailí nižšej hodnoty napokon plesala alpská veľmoc, ale bez predtým zaznávanej súťaže by zrkadlo cenných kovov bolo ukázalo najkrajšiu tvár organizujúcim Švédom... Stala sa aj veľká hanba, lebo princíp súťaže, ktorá je najmä v druhej polovici založená na správnej taktike, vôbec nepochopili Američania. Bez frustrovaného Bodeho Millera, ktorý sa vyhovoril na boľavé koleno, jazdili ostatní "amíci" všetky série ako o dušu, bez náznaku stratégie, akoby len samoexhibične. Tím zložený zo zle hrajúcich sólistov skončil zahanbujúco ďaleko posledný. Už v super-G Richardsonová, Stieglerová a Ligety svoje bláznivé jazdy zbabrali a iba neznámy Jitloff držal vlajku so štvrtým miestom vo svojej jazde. V slalome Stieglerová i Ligety opäť vypadli a ich následná šou vyvolala viac rozpakov ako úsmevov.

V tohtoročnom boji tímov sa malo predstaviť aj Slovensko, ale napokon k tomu nedôjde. "Je to z jednoduchého dôvodu - nebolo kde a kedy trénovať rýchlostné disciplíny. To znamená, že nie je vhodné riskovať zranenie, tréneri sa rozhodli, že ich nepostavia ani na kombináciu. Určite sa s tým rátalo, nakoľko prvýkrát v histórii sme splnili kritérium na to, že sme mohli postaviť tím. Ešte u mužov by sa to dalo, tam by sme dokázali presvedčiť jedného z mladých pretekárov, aby išiel aj rýchlostnú disciplínu pre tímovú súťaž, ale bohužiaľ u dievčat to nebolo možné. Kritérium bolo, že posledné dve sezóny musel jeden pretekár a jedna pretekárka získať minimálne jeden bod buď v Európskom pohári alebo vo Svetovom pohári. My sme čakali len na to, kým to splní jeden muž, Jaro Babušiak to splnil minulý rok v EP a v tejto sezóne získal body v SP. Je to veľká škoda, lebo tímová súťaž je nielen ako zábava, ale samozrejme rozdávajú sa tam aj medaily," konštatoval pre TASR Richard Magdolen, šéf alpského úseku Slovenskej lyžiarskej asociácie a vedúci výpravy na MS.

Program MS:

pondelok 2. februára: 18.45 otvárací ceremoniál (18.45)

utorok 3. februára: 13.00 super-G žien

streda 4. februára: 11.00 super-G mužov /Jaroslav Babušiak/

(+ 1. meraný tréning na zjazd žien)

štvrtok 5. februára: voľný deň

(1. meraný tréning na zjazd mužov, 2. tréning na zjazd žien)

piatok 6. februára: superkombinácia žien, 11.00 zjazd,

14.00 slalom

(+ 2. meraný tréning na zjazd mužov)

sobota 7. februára: 11.00 zjazd mužov

(+ 3. meraný tréning na zjazd žien)

nedeľa 8. februára: 13.00 zjazd žien

(+ 3. tréning na zjazd mužov - do superkombinácie)

pondelok, 9. februára: superkombinácia mužov, 10.00 zjazd,

14.00 slalom /Babušiak/

utorok 10. februára: voľný deň

streda 11. februára: súťaž družstiev, 11.00 zjazd, 14.00 slalom

štvrtok 12. februára: 10.00/13.30 obrovský slalom žien

/Veronika Zuzulová, Jana Škvarková, Nina Penzešová/

(+ kvalifikácia na obrovský slalom mužov - Babušiak, Šimon Štancel, Adam Žampa)

piatok 13. februára: 10.00/13.30 obrovský slalom mužov /SR?/

sobota 14. februára: 10.00/13.30 slalom žien

/Zuzulová, Jana Gantnerová, Škvarková, Penzešová/

(+ kvalifikácia na slalom mužov - Babušiak, Štancel, Žampa/

nedeľa 15. februára: 10.00/13.30 slalom mužov /SR?/

15.30 záverečný ceremoniál

Slovensko stále čaká na cenný kov z MS v alpských lyžiarskych disciplínach.

V medailovom zrkadle histórie šampionátov tak nefiguruje, v tabuľke FIS zahŕňajúcej umiestnenia v prvej desiatke je správne na 25. pozícii s nesprávnym údajom o Lucii Medzihradskej, ktorej namiesto 7. priečky z Morioky 1993 ráta 10. miesto z Crans Montany 1987.

História Slovákom príliš nepraje

Slováci sú jednu priečku za federálnym Československom, kam prispeli piatimi výsledkami v kombinácii - Dagmar Kuzmanová bola piata (1978 Ga-Pa) i šiesta (1976 Innsbruck - aj ZOH), Marián Bíreš ôsmy (1989 Vail), Ľudmila Milanová deviata (1987 Crans Montana), plus Medzihradskej Crans Montana. Dvanástou do balíka "federálov" by mala byť Jana Gantnerová, ktorá s dievčenským menom Šoltýsová získala 10. miesto v zjazde na ZOH 1980. Lenže hoci boli hry poslednýkrát v histórii aj svetovým šampionátom, FIS v tejto kategórii registruje iba medailistov, v oficiálnom olympijskom poradí nechýba.

V samostatnej ére slovenské zjazdové lyžovanie zdobia iba dve umiestnenia v prvej desiatke a obe v súťaži alpskej všestrannosti ohraničujú novú éru. Na prvých MS pod krídlami Slovenskej republiky zabrala v Morioke Medzihradská a o priebežnú 25. priečku v rozšírenom historickom zrkadle sa postarala Veronika Zuzulová na poslednom vrchole. V roku 1997 v Aare vyjazdila deviatu priečku v novej superkombinácii, ktorá sa už ide iba na jedno kolo slalomu.

V starom formáte by bola mala šancu ako špičková slalomárka preniknúť ešte oveľa vyššie. Na tomto šampionáte šokovala slalomový svet Šárka Záhrobská a história sa nebude pýtať, či nemala náhodou šťastie v čerstvom zranení superfavoritky Marlies Schildovej. Navyše keď česká lyžiarka šokla už dva roky predtým v Bormiu bronzom. Tieto dva kovy posunuli západných susedov na 16. miesto medailového obrazu.

Ináč zrkadlo najkrajšiu tvár ukazuje alpskej veľmoci, súrodencom Kosteličovcom a zjazdárskemu vydedencovi Girardellimu. Luxemburčan pre svoju umelú vlasť vybojoval 11 medailí a tak štátiku bez zjazdárskej pozície patrí lichotivá 12. priečka. Marc Girardelli bol trikrát šampiónom v kombinácii, ale najcennejšie zlato dobyl v slalome na svahoch svojej rodnej vlasti, s ktorou sa profesionálne rozkmotril.

Rakúšania však až tak nemusia ľutovať prílišnú úzkoprsosť vo vzťahu k výnimočnému talentu, pravda ak sa neráta rekordných 5 glóbusov vo Svetovom pohári. Na MS suverénne kraľujú v počte medailí a pomerne jasne aj v zlatých. Ani bezbrehá teória 11 titulov Švajčiarska ich po Val d'Isere z trónu nezosadí. Takisto Chorvátsko sa nemusí bezprostredne triasť o svoju 10. pozíciu, aj keď fenomenálna Janica Kosteličová už šieste zlato nepridá. Naopak, bude povzbudzovať milovaného brata Ivicu, aby k titulu slalomového majstra sveta pridal ďalší. Kostelič síce v tejto zime slalom v SP nevyhral, ale jazdí v popredí a vedúcemu pretekárovi seriálu sa darí v superkombinácii.

Medailové zrkadlo:

zlato striebro bronz spolu

1. Rakúsko 79 85 82 246

2. Švajčiarsko 57 61 54 172

3. Francúzsko 37 45 30 112

4. Nemecko 31 31 38 100

5. Taliansko 19 18 19 56

6. Nórsko 18 17 12 47

7. Švédsko 17 6 13 36

8. USA 16 21 27 64

9. Kanada 11 5 5 21

10. Chorvátsko 6 0 0 6

11. Lichtenšt. 5 8 7 20

12. V. Británia 4 4 3 11

. Luxembursko 4 4 3 11

14. Juhoslávia 1 3 5 9

15. Fínsko 1 2 0 3

16. Španielsko 1 0 1 2

. Austrália 1 0 1 2

. ČR 1 0 1 2

19. Japonsko 0 1 1 2

. Poľsko 0 1 1 2

21. ZSSR 0 0 2 2

. Slovinsko 0 0 2 2

Najväčšou slovenskou nádejou samozrejme Zuzulová

Veronika Zuzulová je jednoznačným horúcim želiezkom v ohni slovenskej zjazdárskej výpravy vo Val d'Isere. Na MS bude štartovať síce iba v dvoch disciplínach, ale v slalome má vysoké ambície a to aj napriek značnému regresu výsledkov oproti vlaňajšku.

Výsledky sú jedna vec, okolnosti druhá. Zuzulovú počas celej zimy prenasledovali problémy. Už v prvom slalome SP vo fínskom Levi demonštrovala skvelú formu, keď obsadila 5. miesto pár hodín po tom, ako si na rannom rozjazdení zlomila rebro a bolestivo "dorantala" bok.

Hneď po Novom roku predviedla v Záhrebe dva najkompaktnejšie výkony a v druhom kole sa jednoznačne technicky najpôsobivejšou jazdou rútila za víťazstvom. Sedem bránok pred koncom nešťastne vypadla a táto smola sa jej prihodila aj v nasledujúcich dvoch súťažiach v Maribore i v piatkovej generálke v Garmisch-Partenkirchene. Svetový pohár tak v tejto sezóne môže zabaliť a na MS nemá čo stratiť. Medzitým prekonala už aj problémy s hornými dýchacími cestami (sužovali ju napríklad v Maribore) a vo Val d'Isere bude trať prvého kola slalomu stavať jej tréner. "Lyžovanie ovplyvňuje veľa faktorov a možno jedným z nich je aj poznanie stavby trate," priznáva opatrne pre TASR. Jeho zverenka je konkrétnejšia:

"To, že bude otec stavať prvé kolo na MS, to by asi potešilo každého. Aspoň máme teraz čo trénovať. Keďže bude on staviteľom, ideme zrejme trénovať slalomy s parametrami, aké on postaví tam." Otec Timotej Zuzula, navyše verí, že cesta k prípadnému úspechu v špeciálnom slalome by mohla viesť aj cez príjemný výsledok v obrovskom slalome, ktorý bude dva dni predtým.

Na rozdiel od predchádzajúceho šampionátu nebude Zuzulová štartovať v superkombinácii, v ktorej sa presadila 9. miestom na predchádzajúcich MS v Aare. Avšak, nielen ona bude v súťaži v alpskej všestrannosti chýbať, v podstate celá reprezentácia s jednou výnimkou. Jaroslav Babušiak ako jediný nadviaže na predchádzajúce nominácie, v ktorých sa skromné ambície centrovali práve do kombinácie. Babušiak pôjde všetky súťaže okrem špeciálneho zjazdu, Šimon Štancel slalom a obrovský slalom a rovnako obe točivé disciplíny Adam Žampa. U žien si to Jana Gantnerová vyskúša v slalome a Jana Škvarková s Ninou Penzešovou v kompletnom točivom programe.

"U mužov je jednoznačne absolútne kritérium to, že sa musia kvalifikovať do hlavnej súťaže v oboch slalomoch. Pred dvoma rokmi sa to v obrovskom slalome podarilo všetkým trom. Keď sa aj teraz dostanú, tam už je to aj lotéria, keď si uvedomíme, že pred dvoma rokmi skončil Ivan Heimschild na 20. mieste v slalome. Takéto umiestnenie by bol veľký úspech. Jana Gantnerová tým, že boduje pravidelne v Európskom pohári a bola šiesta na MS juniorov minulý rok, tak v redukovanom poradí počítame, že by mohla byť za priaznivých okolností do toho 15. miesta v slalome. Jaro Babušiak tým, že bodoval vo Svetovom pohári v superkombinácii, si nastavil latku dosť vysoko. Ja si myslím, že keď potvrdí toto umiestnenie, zhodou okolností sa tak stalo Val d'Isere, bolo by to tiež fajn. Veronika Zuzulová... - všetci dobre vieme, že má na to, aby bola na bedni, aby získala medailu. Ale môže mať skvelú jazdu a bude to stačiť iba na 8. miesto, čo by však bolo jej najlepšie umiestnenie na MS. Želám jej, aby konečne ukázala celému svetu, že na to má, len výsledkovo sa to v sezóne neodrazilo," zdôraznil pre TASR šéf výpravy Richard Magdolen.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Zimné športy»Začínajú MS v alpskom lyžovaní, na štarte aj Zuzulová