Šatan odohral tisíci zápas, Hossa bol hviezdou v Detroite

Marián Hossa (81) sa teší so spoluhráčmi po strelení gólu, na ľade kľačí český obranca Zbyněk Michálek. (Autor: FOTO - TASR/AP)
SITA|5. feb 2009 o 11:26

Stredajší duel NHL medzi Pittsburgh Penguins a Tampa Bay Lightning bol jubilejným tisícim pre slovenského hokejového útočníka Miroslava Šatana v prestížnejšej klubovej súťaži.

PITTSBURGH. Marián Hossa prispel opäť výraznou mierou k triumfu hokejistov Detroitu 5:4 v stredajšom stretnutí NHL proti Phoenixu. Slovenský útočník strelil už druhom zápase po sebe dva góly. Hossa otváral v 15. min skóre po tom, ako sa jeho strela odrazila za chrbát Iľju Bryzgalova od obrancu Coyotes Davida Schlemka a v 26. min poslal domáci tím do vedenia strelou z ľavého kruhu. Hostia sa však nevzdávali a o zisk čo i len bodu prišli až 38 sekúnd pred koncom, kedy využil presilovú hru veterán Nicklas Lidström, ktorý odohral v NHL 1300. duel.

Aj keď podľa informácií oficiálnej stránky Pittsburghu nemal Miroslav Šatan nastúpiť pre neuspokojivé výkony, na duel proti Tampe Bay sa v zostave napokon objavil a odohral svoj jubilejný 1000. súboj v NHL. Dlho to na ľade Pittsburghu vyzeralo, že domáci budú ťahať za kratší koniec, ale troma gólmi v tretej tretine zmazali trojgólový náskok Lightning a v predĺžení rozhodol o ich výhre svojím druhým gólom v zápase Jevgenij Malkin. Šatan nebodoval a v posledných 20 stretnutiach zaznamenal len dva góly a pridal štyri asistencie.

Toronto utrpelo na ľade Buffala prehru 0:5 a mohlo prehrať aj oveľa vyšším rozdielom nebyť brankára Justina Pogga, ktorý odohral len tretí zápas v NHL. Krátky bol však na útočníka Sabres Thomasa Vaneka. Rakúšan prekonal 22-ročného gólmana trikrát a s 32 gólmi sa dotiahol v tabuľke kanonierov na druhého v poradí Jeffa Cartera z Philadelphie. Brankár Buffala Ryan Miller vychytal už druhý shutout po sebe. Veľa práce však nemal a zaznamenal len 16 úspešných zákrokov.

Viac sa pri shutoute zapotil Nicklas Bäckström, ktorého zásluhou vyhrala Minnesota 3:0 nad Anaheimom. Fínsky brankár zastavil všetkých 34 pokusov hosťujúcich hráčov a vychytal už šiestu nulu v sezóne.

Aj v stretnutí Philadelphie s Bostonom mal výrazný podiel na výhre hostí 3:1 brankár. Tim Thomas inkasoval z 26 striel len raz a potvrdil, že Boston dostáva v tejto sezóne v celej NHL najmenej gólov (114). Thomas bol vynikajúci najmä v prvej tretine, kedy ustál tlak domácich a pochytal všetkých 14 striel.

klikni pre zväčšenie

Šatan sa v súboji tešil z víťazstva svojho tímu 4:3 po predĺžení. Penguins prehrávali po dvoch tretinách 0:3, v tretej vyrovnali a 16 sekúnd pred koncom predĺženia rozhodol Jevgenij Malkin o zisku dvoch bodov. Šatan strávil na ľade takmer 15 minút, neujala sa ani jedna z jeho striel. Prvou hviezdou zápasu medzi Detroitom a Phoenixom sa stal Marián Hossa, ktorý dal dva góly zo štyroch streleckých pokusov. Detroit napokon vyhral 5:4.

Výsledky NHL - streda

Buffalo - Toronto 5:0 (2:0, 1:0, 2:0)

Góly: 3. Connolly (Rivet, Vanek), 13. Stafford (MacArthur, Numminen), 23. Vanek (Connolly, Pominville), 46. Vanek (Stafford), 50. Vanek (Pominville, Kotalík). Vylúčení: 5:11 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 32:16. Brankári: R. Miller - Pogge. Diváci: 17 355.

Detroit - Phoenix 5:4 (1:1, 2:1, 2:2)

Góly: 15. HOSSA (Daciuk, Filppula), 26. HOSSA (Filppula, Kronwall), 32. Zetterberg (Daciuk, Cleary), 46. Samuelsson (Hudler, Franzén), 60. Lidström (Rafalski, Cleary) - 18. Jovanovski (Yandle, Bryzgalov), 29. Fedoruk (Boedker, Klee), 48. Perrault (Lindström, Jovanovski), 55. Lindström (Doan, Yandle). Vylúčení: 4:6 na 2 min, navyše Jovanovski (PHO) DKZ, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 33:27. Brankári: Osgood - Bryzgalov. Diváci: 19 821.

Minnesota - Anaheim 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Góly: 5. Brunette (M. Koivu, Bouchard), 25. M. Koivu (Miettinen, Brunette), 60. Bouchard (Belanger). Vylúčení: 5:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 25:34. Brankári: Niklas Bäckström - Hiller. Diváci: 18 568.

Philadelphia - Boston 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)

Góly: 26. Hartnell (Lupul, Parent) - 24. Ryder (Wideman, Krejčí), 46. Krejčí (Hnidy), 47. Wideman (Wheeler, Ference). Vylúčení: 5:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 26:33. Brankári: Biron - T. Thomas. Diváci: 19 748.

Pittsburgh - Tampa Bay 4:3 pp (0:1, 0:2, 3:0 - 1:0)

Góly: 43. Malkin (Dupuis), 55. Eaton (Sýkora), 57. Sýkora (Malkin, Crosby), 65. Malkin (J. Staal, Orpik) - 16. Malone (Recchi, Ranger), 25. St. Louis (Lecavalier, Eminger), 37. Lecavalier (Prospal, St. Louis). Vylúčení: 3:7 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 35:24. Brankári: Fleury - McKenna. Diváci: 16 977.