Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Walchhofera oslavovali ako hrdinu

Pre problémy s počasím a chybu štartéra išiel Rakúšan dva zjazdy. Nepomohlo mu to. Víťazom sa stal Kanaďan Kucera.

VAL D'ISERE. Michael Walchhofer bol jedným z najväčších favoritov zjazdu na majstrovstvách sveta. Keď mal ísť na štart, na trať padla hustá hmla. Jeho jazdu mali odložiť, štartér však jury neposlúchol a zjazdára pustil dole.

Z Walchhofera sa razom stal hrdina pretekov. Nie pre výsledok, skončil na 12. mieste, ale preto, že náročný zjazd zišiel dvakrát za sebou.

Organizátori sa Walchhoferovi po prvej jazde za chybu ospravedlnili a ponúkli mu opakovať jazdu.

„Prišiel ku mne organizátor a povedal, že pre chybu jury môžem ísť ešte raz," opísal pre ORF situáciu Walchhofer. „Povedal som si, kedy dostaneš ešte šancu na opravu? S trénerom sme sa dohodli, že pôjdem, ale iba ak sa zlepší počasie."

Výhodu na zjazdovke mali nižšie štartové čísla. John Kucera získal titul s dvojkou.

Keď sa hmla rozplynula, ako predposledný zo všetkých sa vydal Walchhofer na trať ešte raz. Na štart ho vyviezol vrtuľník. Prvé dva medzičasy signalizovali možnú medailu, ale záver nie. Polepšil si z 12. na 9. miesto, ale nebolo to nič platné.

Nasledujúce protesty niektorých ďalších výprav, ktorých pretekári tiež išli v hmle, donútili organizátorov výsledok druhej jazdy Walchhofera zrušiť.

Rakúšan však už získal rešpekt u ostatných lyžiarov. Prekvapujúci víťaz zjazdu Kucera bol chvíľu mimo záujmu, lebo v cieli jazdci začali oslavovať Walchhofera. Strieborný Švajčiar Didier Cuche si pred ním kľakol do snehu a navrhol mu udeliť diamantovú medailu.

Väčšina pretekárov bola po jedinej jazde dokonale vyčerpaná, a pred tým, že krkolomnú trať zvládol Walchhofer až dva razy, bez úrazu a s celkove dobrými časmi, dávali uznanlivo klobúk dolu.

„Absolvovať tento zjazd dva razy, to z Michaela robí skutočného víťaza nad traťou," povedal pre Reuters Cuche, tvrdiac, že on toho mal už v polovici trate plné zuby.

Walchhoferov kolega Hermann Maier, ktorý napokon skončil ako najlepší Rakúšan na 6. mieste, vtipkoval: „Walchi dnes začal revolúciu v lyžovaní. Odteraz sa zjazd bude jazdiť dva razy."