Mal som šťastie, priznal po ďalšej zlatej Björndalen

Ole Einar Björndalen
Ole Einar Björndalen (Autor: Reuters)
Peter Fukatsch, SITA|17. feb 2009 o 20:57

Na majstrovstvách sveta v kórejskom Pjong­čangu štartoval tri razy. Nórsky biatlonista Ole Einar Björndalen trikrát vyhral. Včera na 20 km, hoci na strelnici tri razy minul.

BRATISLAVA. „Čo som urobil? Po štyroch dobrých výkonoch som získal štyri zlaté medaily," hovoril pokojne Björndalen po olympiáde 2002 v Salt Lake City. Exkluzivita chvíle ho prekvapujúco nezaujímala, v biatlone sa vtedy viac vyhrať nedalo.

Nórsko je športový národ v najkrajšom zmysle slova. Lyžuje a behá azda každý obyvateľ bez ohľadu na medaily. Len tak. Lebo je to zdravé i pekné. Keď zjazdár Kjetil Andre Aamodt získal v Turíne štvrté zlato, mal tridsaťpäť. Povedal: „Až budem dedo, vyvesím si medaily. Teraz však stále lyžujem."

Tridsaťpäť? Žiadny vek

Aj Björndalen má tridsaťpäť (narodil sa 27. januára 1974). Aj jeho sa spýtali, dokedy chce ešte súťažiť. „Možno do roku 2014. Môj kamarát z reprezentácie Halvard Hanevold bude mať štyridsať a stále ma preháňa."

Björndalen získal včera na 20 km trináste zlato na svetovom šampionáte. Ešte nikdy na MS nevyhral na najdlhšej trati.

Nór nepatrí k dobrým strelcom. Na dvadsiatke sa nebehajú trestné okruhy. Každá rana vedľa terča znamená minútu navyše k celkovému času.

Ole Einar netrafil trikrát, druhý Nemec Stephan iba raz, a predsa prehral o 14,1 sekundy.

Vedúci muž Svetového pohára Poliak Szikora tiež patrí k výborným bežcom. V tomto smere sa však Björndalenovi nevyrovná nikto. Téma Svetový pohár sa stala v cieli včerajšej súťaže v juhokórejskom zimnom stredisku ústrednou.

Björndalen zvíťazil v pretekoch dlhodobej súťaže 87-krát. V počte prvenstiev vo Svetovom pohári (v biatlone sa MS do neho zaratúvajú) sa dostal pred švédsku slalomársku legendu Ingemara Stenmarka. Nór si pokojne môže pripísať o jedno prvenstvo navyše.

Už sa pomaly zabudlo, Björndalen vyhral v roku 2006 preteky Svetového pohára v klasickom lyžovaní, v behu na 15 km vo švédskej Galliväre. Svetový unikát.

Priznal, mal šťastie

„Keď som bol malý chlapec, bol Stenmark aj v Nórsku veľkým vzorom. Chcel stále vyhrávať. Ako ja," cituje Björndalena agentúra Reuters. „S dnešným víťazstvom som nerátal. Zle strieľam. Mal som šťastie, že poslednú položku pokazili aj moji súperi." Nór vybiehal na posledné kilometre až šiesty, nemal však veľkú stratu.

Björndalen pochádza z juhonórskej Simostrandy. Pár domov a gazdovstiev. Do školy behal. Potom späť. Šmaril tašku do kúta, sadol na otcov traktor a odviezol sa tam, kde bolo dosť snehu. Námaha sa stala pre majstra sveta zábavou. Pred olympiádou 2002 odtrénoval od leta bežecky, na bicykli a lyžiach tisíc hodín. Po olympiáde v Turíne 2006 nebol nespokojný, hoci bol dvakrát druhý, raz tretí. Začal trénovať ešte viac ako tisíc hodín.

Björndalen so svojou talianskou manželkou Nathalie Santerovou (zobrali sa v roku 2006), tiež výbornou biatlonistkou, žijú striedavo v mestečku Dobbiaco na taliansko-švajčiarskych hraniciach a v tirolskom Oberttliachu.

V štafete sú Nóri favoritmi. Björndalen v behu s hromadným štartom tiež. Päť zlatých z piatich štartov nie je vo hviezdach.

Výsledky - vytrvalostné preteky mužov na 20 km

1. Ole Einar Björndalen (Nór.) 52:28,0 min (3 trestné minúty), 2. Christoph Stephan (Nem.) +14,1 s (1), 3. Jakov Fak (Chorv.) +17,1 (1), 4. Simon Fourcade (Fr.) +18,0 (2), 5. David Ekholm (Švéd.) +26,3 (1), 6. Dominik Landertinger (Rak.) +36,0 (2), 7. Ivan Čerezov (Rus.) +37,8 (1), 8. Andrij Deryzemľa (Ukr.) +39,1 (2), 9. Tomasz Sikora (Poľ.) +44,9 (4), 10. Maxim Čudov (Rus.) +49,3 (2), ... 35. Miroslav Matiaško +3:33,3 min (2), 40. Pavol Hurajt +3:59,7 (5), 42. Dušan Šimočko +4:05,9 (4), 57. Marek Matiaško (všetci SR) +5:15,4 (4).

Celkové poradie vo SP po 17 pretekoch z 26 naplánovaných:

1. Tomasz Sikora (Poľ.) 658 bodov, 2. Ole Einar Björndalen (Nór.) 630, 3. Maxim Čudov (Rus.) 573, 4. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 570, 5. Michael Greis (Nem.) 495, 6. Alexander Os (Nór.) 464, 7. Carl Johan Bergman (Švéd.) 463, 8. Ivan Čerezov (Rus.) 453, 9. Christoph Sumann (Rak.) 449, 10. Björn Ferry (Švéd.) 443, ... 66. Pavol Hurajt 45, 79. Dušan Šimočko 18, 85. Marek Matiaško 12, 96. Miroslav Matiaško (všetci SR) 6.

Poradie v hodnotení vytrvalostných pretekov mužov (malý krištáľový glóbus) po tretích zo štyroch naplánovaných:

1. Michael Greis (Nem.) 125 bodov, 2. Ivan Čerezov (Rus.) 120, 3. Maxim Čudov (Rus.) 119, 4. Ole Einar Björndalen (Nór.) 104, 5. Daniel Mesotitsch (Rak.) 97, 6. Christoph Sumann (Rak.) 96, 7. Tomasz Sikora (Poľ.) 83, 8. Alexander Os (Nór.) 77, 9. Jakov Fak (Chorv.) 74, 10. Björn Ferry (Švéd.) a Emil Hegle Svendsen (Nór.) obaja po 72, ... 54. Marek Matiaško 12, 64. Miroslav Matiaško 6, 72. Pavol Hurajt (všetci SR) 1.