V Dolnom Kubíne udelili Ceny fair play MUDr. Ivana Chodáka

V sále Mestského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne sa v piatok večer uskutočnilo slávnostné vyhlásenie Ceny fair play MUDr. Ivana Chodáka za roky 2007 a 2008.

DOLNÝ KUBÍN. Organizátori akcie - Slovenský futbalový zväz (SFZ) a mesto Dolný Kubín - ocenili 15 laureátov v troch kategóriách: za dlhoročnú úspešnú a príkladnú hráčsku činnosť (Ladislav Jurkemik, Ján Švehlík, Anton Ondruš, Ján Kozák, Ladislav Kuna), za dlhoročnú príkladnú činnosť a prínos pre slovenský futbal (Oldřich Bříza, Ján Šuniar st., Jozef Tarcala, Jaroslav Michalík, resp. in memoriam Ján Sakáč, Štefan Jačiansky, Štefan Kohút) a za mimoriadny čin (Štefan Žigo, Marek Gocník, Miroslav Voroňák). V rámci kultúrneho programu vystúpili speváci Henrieta Vrábelová a Tomáš Bezdeda.

Tradičné podujatie (s myšlienkou oceňovať ľudí, ktorí spojili svoj život s futbalom a so zmyslom pre fair play, spravodlivosť, toleranciu a čestnosť prišli v roku 1992 vtedajší primátor Dolného Kubína Ivan Budiak a vtedajší tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Jozef Vengloš, pozn.) moderoval Karol Polák.

Cena fair play Ivana Chodáka, ktorú vyhlasujú od roku 1994, je pomenovaná po rodákovi z Dolného Kubína prezývaného aj ako "rytier v kopačkách". Laureátov navrhujú oblastné a regionálne futbalové zväzy i zástupcovia z futbalového hnutia.

Prehľad ocenených - Cena fair play MUDr. Ivana Chodáka za roky 2007 a 2008:

Za dlhoročnú úspešnú a príkladnú hráčsku činnosť (5):

Ladislav Jurkemik (nar. 20. júla 1953 v Jacovciach) - bývalý československý reprezentant, majster Európy 1976 v Belehrade, člen bronzového tímu na ME 1980 v Taliansku (v dueli o 3. miesto proti domácemu výberu strelil nádherný vyrovnávajúci gól do siete legendárneho Dina Zoffa), účastník MS 1982 v Španielsku. Dlhoročný hráč Interu Bratislava. Po ukončení aktívnej hráčskej kariéry sa preorientoval na trénerstvo. Pôsobil v FC Chur, Sturme Graz, Spartaku Trnava, Rimavskej Sobote, MŠK SCP Ružomberok, MŠK Žilina, viedol Inter Bratislava (aj ako generálny manažér), 1. FC Slovácko. Na reprezentačnej úrovni bol trénerom A-mužstva SR (2002 - 2003), výberu do 21 rokov (2004).

Ján Švehlík (nar. 17. januára 1950 v Lovči) - bývalý československý reprezentant, majster Európy 1976 v Belehrade (vo finále strelil Nemecku jeden gól), v roku 1972 bol členom víťazného tímu na ME do 23 rokov.

Priebojný útočník, ktorý začínal s futbalom v Žiari nad Hronom, ale dlhé roky pôsobil v Slovane Bratislava. Majstrom ČSSR sa stal v belasom drese v rokoch 1970, 1974, 1975, víťazom Čs. pohára bol v rokoch 1974 a 1982. V rokoch 1976-1977 pôsobil v Dukle Praha. V lige odohral 296 zápasov a dal 79 gólov. Na sklonku kariéry si zahral aj za belgický klub SC Hasselt. Neskôr začal svoju trénersku kariéru práve na lavičke Slovana Bratislava, kde trénoval "A" aj "B" tím. Od marca 2005 pôsobí v štruktúrach Slovana, kde využíva okrem futbalových skúseností aj svoje vzdelanie z Právnickej fakulty UK.

Anton Ondruš (nar. 27. marca 1950 v Solčanoch) - bývalý československý reprezentant a kapitán tímu majstrov Európy 1976 v Belehrade. Držiteľ bronzovej medaily z ME 1980 v Taliansku, v reprezentačnom drese odohral 58 zápasov. Dlhoročný obranca Slovana Bratislava, s ktorým získal trikrát majstrovský titul. V roku 1976 ho zaradili medzi 10 najlepších hráčov Európy. Bol výraznou hráčskou osobnosťou a aj osobnosťou mimo ihriska. V súčasnosti funkcionár, ktorý reprezentuje Slovensko v štruktúrach UEFA a pôsobí vo funkcii manažéra A-tímu SR.

Ján Kozák (nar. 17. apríla 1954 v Matejovciach nad Hornádom) - bývalý československý reprezentant, za A-tím nastúpil 55-krát a strelil 9 gólov. Účastník MS 1982 v Španielsku, na ME 1980 v Taliansku člen bronzového tímu ČSSR. Hral na poste záložníka, vynikal schopnosťou organizovať hru mužstva. Postupne pôsobil v kluboch Lokomotíva Bane Spišská Nová Ves, Lokomotíva Košice (víťaz čs. pohára v rokoch 1977 a 1979), Dukla Praha (čs. majster v roku 1982, víťaz čs. pohára 1981), Seraing Liége (Belg.), FC Bourges (Fr.). Päťkrát člen Jedenástky roka, tretí najlepší v ankete Futbalista roka v rokoch 1979 a 1980, Futbalista roka 1981. V lige odohral 254 zápasov, v ktorých strelil 51 gólov (Lokomotíva Košice: 206 zápasov - 38 gólov, Dukla Praha: 48 stretnutí - 13 gólov). Ako tréner viedol Lokomotívu Košice, 1. FC Košice (majster SR v ročníkoch 1996/97 a 1997/98, ako prvý kouč priviedol slovenský tím do základnej skupiny Ligy majstrov), Steel Trans Ličartovce, MFK Košice.

Ladislav Kuna (nar. 4. marca 1947 v Hlohovci) - bývalý československý reprezentant, účastník MS 1970 v Mexiku. Väčšinu svojej futbalovej kariéry prežil v drese Spartaka Trnava, "bílym andelom" bol v hráčskom drese verný dlhých 16 rokov. Je rekordérom v počte odohraných ligových zápasov v bývalej československej lige: za Trnavu odohral 427 duelov, strelil 85 gólov a so Spartakom sa stal 5-krát víťazom Československej ligy. V reprezentačnom drese nastúpil 47-krát a dal 9 gólov. V roku 1969 sa stal víťazom v ankete redakcie športového obrázkového týždenníka Stadión - Futbalista roka. Po skončení aktívnej kariéry pôsobil ako tréner v Dunajskej Strede, Piešťanoch, Martine, Podbrezovej i v Trnave. V súčasnosti pôsobí v Trnave na poste predsedu predstavenstva a prezidenta klubu, do funkcie nastúpil v roku 2006.

Za dlhoročnú príkladnú činnosť a prínos pre slovenský futbal (7):

Oldřich Bříza - dlhoročný hráč, neskôr tréner, ktorý dosiahol množstvo úspechov v rôznych regiónoch, doteraz aktívne pôsobí v trénersko-metodickej komisii Oblastného futbalového zväzu Prievidza. Má bohatú hráčsku kariéru spojenú s jedným reprezentačným štartom za akademické mužstvo.

Ján Šuniar st. - bývalý hráč a funkcionár FK Kokava nad Rimavicou. Aj vďaka jeho úsiliu založili futbalový turnaj "Memoriál Štefana Hronca", na ktorom sa zúčastňujú mužstvá nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Maďarska či Poľska. V súčasnosti pracuje ako sekretár Bratislavského futbalového zväzu.

Jozef Tarcala - bývalý futbalista, neskôr tréner a metodik. Vychoval futbalové osobnosti (Albert Rusnák, Mikuláš Komanický, Bohumil Andrejko, Jozef Bomba atď), ako tréner pôsobil v Bardejove, Starej Ľubovni, Tatrane Prešov, Trebišove. Bol aj trénerom reprezentačného družstva futbalistiek Slovenska.

Jaroslav Michalík - bývalý hráč, neskôr hrajúci tréner družstva seniorov Slovana Trstená. Pri mládežníckych družstvách Dolného Kubína za 25 rokov vychoval ohromné množstvo vynikajúcich hráčov, z mladších napr. Maroša Klimpla. Ako tréner pôsobil tiež v Námestove, Nižnej a v Trstenej, neskôr bol aj asistentom kouča SR "16" a regionálnym trénerom mládeže SFZ.

Ján Sakáč (in memoriam) - patril medzi dlhoročných popredných funkcionárov Východoslovenského futbalového zväzu (VsFZ), dlhé roky bol predsedom matričnej komisie, členom komisie mládeže, zakladajúcim predsedom ObFZ Košice - okolie. Výraznou mierou prispel k hráčskemu rastu reprezentantov či ligových hráčov, napr. Titusa Buberníka, Andreja Kvašnáka, Jozefa Desiatnika, Jozefa Majoroša st. Na návrh výkonného výboru VsFZ sa stal čestným členom VsFZ.

Štefan Jačiansky (in memoriam) - dlhoročný tréner prvoligových a druholigových družstiev, obľúbený a uznávaný medzi hráčmi, funkcionármi a priaznivcami martinského futbalu. Vo veľmi mladom veku sa začal venovať trénerstvu a ako kouč pôsobil v Slávii Bratislava, Slovane Bratislava, Tatrane Prešov, Dyname Žilina, VSS Košice. Najväčšiu stopu zanechal v Martine, keď sa pod jeho vedením začali písať najkrajšie stránky histórie futbalu v tomto meste - v II. celoštátnej lige. Bol aj asistentom reprezentačného trénera ČSSR a trénerom výberu Slovenska. Vychoval mnohých vynikajúcich futbalistov - Dušana Galisa, Jozefa Huťku, či Jána Junasa.

Štefan Kohút (in memoriam) - bývalý brankár v Lamači, neskôr tréner mládeže. Okrem športovej prípravy mládeže vo futbale sa venoval aj hokeju, jedným z jeho odchovancov bol aj hokejista Jozef Čapla. V Slovane Bratislave, kde ho priviedol MUDr. Ivan Chodák, vychoval niekoľko známych hráčov a reprezentantov ČSSR (Ľudovít Zlocha, Peter Mutkovič, Jozef Filo, Anton Ondruš). Neskôr pomáhal pri vybudovaní nového futbalového klubu Slovnaft Bratislava a to v mládežníckych kategóriách, s dorastencami Internacionálu Bratislava Slovnaft získal štyri tituly majstra ČSSR. Trénoval Rapid Bratislava, ČH Bratislava aj Inter Bratislava, dlhé roky prednášal na Telovýchovnej škole.

Za mimoriadny čin (3):

Štefan Žigo - masér futbalového klubu Slovan Duslo Šaľa poskytol v stretnutí v Starej Ľubovni prvú pomoc hráčovi Petrovi Mahútovi, ktorému zapadol jazyk.

Marek Gocník - rozhodca počas vlaňajšieho októbrového stretnutia Corgoň ligy MFK Ružomberok - Tatran Prešov vytiahol zapadnutý jazyk futbalistovi Ružomberka Marekovi Bakošovi a tým mu zachránil život.

Miroslav Voroňák - dlhoročný rozhodca na futbalovom turnaji vo Veľatoch (okres Trebišov) poskytol okamžitú prvú pomoc hráčovi FK Úpor Štefanovi Maťašovi, ktorý na striedačke počas zápasu dostal epileptický záchvat a následne mu zapadol jazyk.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Šport

Inzercia - Tlačové správy

 1. Štefánka by Pulitzer
 2. Šesťročné dlhopisy teraz s výnosom až 7 % p.a.
 3. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť
 4. Reportáž: Takto sa na Slovensku vyrábajú cestoviny
 5. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu
 6. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku
 7. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online
 8. Šanca pre mladé talenty z oblasti umenia, vedy či športu
 9. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime
 10. Stotisíc ľudí rozhodlo: Nadácia banky rozdelí štvrť milióna eur
 1. Na Slovensku sa vydáva najviac učiteľských preukazov
 2. Prihlásili ste sa ako dobrovoľník na Olympiádu v Tokiu?
 3. Šesťročné dlhopisy teraz s výnosom až 7 % p.a.
 4. Štefánka by Pulitzer
 5. Počuli ste už o integrovane pestovanej zelenine?
 6. Konferencia - EU support for research
 7. Slovensko má zasiahnuť robotizácia
 8. Viete, aké sú najlepšie možnosti sporenia pre mladých?
 9. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť
 10. Hitem jsou cyklopočítače Mio - pro zábavu i výkon
 1. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť 24 496
 2. Reportáž: Takto sa na Slovensku vyrábajú cestoviny 17 682
 3. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu 8 981
 4. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku 6 937
 5. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť 6 413
 6. Čo sa stalo s mojimi úsporami v druhom pilieri? 5 281
 7. Štefánka by Pulitzer 5 160
 8. Je lepšie menučko, alebo domáca strava? Týždeň sme varili doma 4 397
 9. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online 3 539
 10. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime 2 947

Téma: Futbal


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Lubyová dáva ruky preč od lukratívneho hotela, ktorý zhorel

Intenda sa sporí o Hotel Junior v Jasnej.

Stĺpček šéfredaktorky

Robert Fico je v rozklade

Ako do Ficovej mafiánskej scény zapadajú policajné orgány?

Neprehliadnite tiež

Martin Škrtel (druhý sprava) a Adam Nemec (celkom vpravo) v reprezentácii skončili. Okrem nich aj Tomáš Hubočan.
Národný futbalový štadión.
Jakub Štěpánek, brankár Slovana Bratislava.
Momentka zo zápasu Žilina - Liptovský Mikuláš.
Petra Vlhová.